Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aparaty kompaktowe Kompakty Sony z matrycą CMOS
środa, 21 kwietnia 2021

Kompakty Sony z matrycą CMOS
poniedziałek, 24 sierpnia 2009 11:39    Drukuj Email

IPT_DS1-Move_200Fundamentem fantastycznej jakości zdjęć a nowych kompaktach jest pionierski przetwornik obrazu Exmor R™ CMOS o efektywnej rozdzielczości 10,2 miliona pikseli, który w parze z wydajnym procesorem obrazu Sony BIONZ zapewnia także dużą szybkość wykonywania zdjęć.

Innowacyjna konstrukcja przetwornika Exmor R™ umożliwia przechwycenie większej ilości światła niż w przypadku standardowych rozwiązań CMOS, co przekłada się na większą czułość i mniejsze szumy w obrazie. Bardzo duża szybkość działania nowych aparatów to zasługa wydajnego procesora obrazu BIONZ. Migawka modeli TX1 i WX1 umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością aż 10 klatek na sekundę – większą niż w niektórych profesjonalnych lustrzankach cyfrowych.

DSC-WX1_Black_200Unikatowe połączenie przetwornika Exmor R i procesora BIONZ pozwoliło także na wprowadzenie specjalnego trybu panoramy, znane także z aparatu HX1, w którym wystarczy nacisnąć spust migawki, a następnie przemieszczać aparat poziomo albo pionowo. Urządzenie automatycznie wykonuje wówczas serię zdjęć i może zarejestrować obraz z pola widzenia sięgającego nawet 256° (w modelu WX1 i 185° w TX1)  – a więc znacznie szerszego niż jakiegokolwiek obiektywu szerokokątnego.

Oba modele mają funkcję zapisu udźwiękowionego filmu HD 720p z szybkością 30 klatek na sekundę.

DSC-WX1_range_200Cyber-shot™ TX1 - aparat dostępny w pięciu atrakcyjnych kolorach, ma zaledwie 14,1 mm grubości (w najwęższym miejscu) i jako pierwsze w serii Cyber-shot™ T zawiera czuły przetwornik obrazu Exmor R™ CMOS o rozdzielczości 10,2 miliona pikseli. Ważnym elementem aparatu TX1 jest duży, 3-calowy, panoramiczny ekran dotykowy Clear Photo LCD Plus z nowym, łatwym w użyciu systemem obsługi. Często używane funkcje, jak ustawienia lampy błyskowej lub czułości ISO, można przeciągnąć do specjalnego, łatwo dostępnego menu.

Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar z 4x zoomem optycznym o ogniskowej 25 – 140 mm (ekwiwalent dla 35 mm), optyczna stabilizacja obrazu i pełna paleta dodatkowych funkcji dopełniają reszty.

DSC-TX1_Gold_200Cyber-shot™ WX1 - flagowy model z serii Cyber-shot posiada również matrycę Exmor R™ CMOS  i procesor BIONZ a wnętrze obudowy skrywa najbardziej wyrafinowane technologie Sony z dziedziny optyki i przetwarzania obrazu. W tym modelu zastosowany został obiektyw Sony G (konstrukcje znane raczej użytkownikom lustrzanek) o minimalnej ogniskowej 24 mm (ekwiwalent dla 35 mm) z 5x zoomem optycznym. Aparat nagrywa filmy w rozdzielczości HD 720p z prędkością 30 kl/s.

Modele Cyber-shot TX1 i WX1 to pierwsze na świecie aparaty, które po podłączeniu do oferowanej oddzielnie stacji dokującej Party-shot IPT-DS1  stają się „osobistymi fotografami”. To właśnie jest innowacja firmy Sony w dziedzinie „fotografii automatycznej”. Wystarczy umieścić w niej aparat  – reszta dzieje się automatycznie. Stacja IPT-DS1 samoczynnie obraca i przechyla aparat oraz dobiera ustawienie zoomu. Technologie rozpoznawania twarzy i wykrywania uśmiechu  zapewniają z kolei uśmiech na fotografowanych twarzach i naturalną kompozycję ujęć.

TX1_Range-_200

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież