Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aparaty kompaktowe Fujifilm X-T1 - odświeżony aparat z nową powłoką
sobota, 15 maja 2021

Fujifilm X-T1 - odświeżony aparat z nową powłoką
czwartek, 11 września 2014 19:42    Drukuj Email

Firma FUJIFILM zapowiada premierę aparatu X-T1 Graphite Silver Edition, czyli nowej wersji kolorystycznej bezlusterkowca klasy premium Fujifilm X-T1. Model X-T1 Graphite Silver Edition posiada trójwarstwową powłokę przy wykończeniu obudowy. Zbiera liczne wyrazy uznania od miłośników fotografii oraz zawodowych fotografów z całego świata. Doceniają oni jego wyjątkowe zalety, takie jak najszybszy na świecie wizjer działający w czasie rzeczywistym z opóźnieniem wyświetlacza wynoszącym zaledwie 0,005 s, najwyższy stopień powiększenia widoku rzędu 0,77x, a także odporny na kurz i wodę korpus.

Fujifilm X-T1-4

Fujifilm X-T1-1

 

Fujifilm X-T1-2

Odświeżony aparat z nową powłoką.
FUJIFILM X-T1 Graphite Silver Edition to luksusowe, wysokiej jakości wykończenie, elektroniczny spust migawki (1/32000 s), nowy tryb symulacji filmu i nie tylko.

Główne zalety

1. Luksusowa, wielowarstwowa powłoka na obudowie aparatu
W aparacie X-T1 Graphite Silver Edition zastosowano unikalną, trójwarstwową powłokę, aby uzyskać piękne i elastyczne wykończenie. Korpus aparatu został pokryty trzema warstwami powłoki w następujący sposób:

  • Pierwszy etap: po zabezpieczeniu magnezowego korpusu przed utlenianiem nałożono matową, czarną powłokę gruntową (podkład). To pozwoliło uzyskać głębsze tonacje i wyróżnić najjaśniejsze strony aparatu.
  • Drugi etap: obracając korpus z dużą szybkością, nałożono na niego cienkie warstwy wyjątkowo drobnych cząsteczek farby z wykorzystaniem sterowanej komputerowo technologii wielopoziomowego powlekania cienkowarstwowego. W efekcie powstała grafitowo-srebrna powłoka o gładkim wykończeniu i luksusowym połysku.
  • Trzeci etap: przezroczysta warstwa wykończeniowa nadająca głęboki połysk. Dodanie niewielkiej ilości czarnego barwnika do bezbarwnej warstwy przezroczystej sprawiło, że odcień aparatu nieznacznie się zmienia w zależności od padającego na niego światła, co dodatkowo podkreśla jego kształt i wygląd.

2. Nowy, błyskawiczny elektroniczny spust migawki o maksymalnej szybkości 1/32000 s1
Seria obiektywów FUJINON XF obejmuje wiele szybkich modeli o stałej długości ogniskowej, które oferują bardzo dobrą ostrość przy szerokiej przysłonie i tworzą znakomity efekt bokeh. Szybka przysłona jest jednak niedostępna, gdy światło jest zbyt jasne, więc aby użytkownicy mogli uzyskać odpowiednie efekty przy małej głębi ostrości, aparat wyposażono w całkowicie elektroniczny spust migawki o maksymalnej szybkości 1/32000 s. Aby zablokować działanie mechanicznego spustu migawki, wystarczy wybrać którekolwiek ustawienie szybkości elektronicznego spustu. Takie rozwiązanie zapewnia bezszelestną pracę, co idealnie sprawdza się podczas fotografowania śpiących dzieci, zwierząt, ślubów i nie tylko. Ponadto elektroniczny spust migawki można ustawiać w krokach co 1/3 w zakresie od 1 s do 1/32000 s.

Fujifilm X-T1-3

3. Tryb symulacji filmu Classic Chrome rozszerza kreatywne możliwości serii X1
Tryby symulacji filmu dostępne w produktach z serii X są rezultatem wieloletniego doświadczenia firmy Fujifilm w rozwijaniu technologii odwzorowywania kolorów. Gama efektów została rozszerzona o opcję Classic Chrome, która tworzy zdjęcia o subtelnych kolorach i pięknie stonowanych odcieniach przypominających klasyczne filmy pozytywowe. Użycie trybu Classic Chrome na przykład podczas fotografowania krajobrazu miejskiego nadaje zdjęciom zabarwienie historyczne. W przypadku fotografii modowej zdjęcia zyskują natomiast zabarwienie emocjonalne i nostalgiczne. Nowy tryb symulacji filmu Classic Chrome rozszerza kreatywne możliwości aparatu X-T1.

 

4. Naturalny podgląd na żywo działa zupełnie jak ludzkie oko.1
Jedną z największych zalet elektronicznego wizjera jest to, że umożliwia użytkownikom sprawdzenie faktycznych tonacji i kolorów na zdjęciu przed zwolnieniem spustu migawki. Użytkownik otrzymuje więc to, co widzi. Jeśli jednak w ustawieniach jakości obrazu zostanie wybrane na przykład wysokie nasycenie lub duży kontrast, czasem mogą wystąpić problemy z subtelnymi szczegółami w ciemnych partiach obrazu, a w przypadku dłuższej pracy może do tego dojść zmęczenie oczu. Aby uniknąć takich problemów, model X-T1 Graphite Silver Edition wzbogacono o funkcję, która usuwa ustawienia jakości obrazu z wizjera na czas fotografowania i wyświetla naturalny, rzeczywisty obraz zbliżony do tego, co ludzkie oko widzi w wizjerze optycznym.

5. Luksusowe akcesoria przeznaczone do modelu Graphite Silver Edition
Uzupełnieniem elegancko wykończonego modelu X-T1 są luksusowy, skórzany pasek naramienny i aluminiowa osłona gniazda dodatkowej lampy błyskowej, które są dołączane do aparatu w edycji limitowanej.

 

Fujifilm X-T1-5

Fujifilm X-T1-6
6. Kolejnych 10 usprawnień dostępnych wkrótce dzięki planowanej aktualizacji oprogramowania firmware2

(1) Bezpośredni wybór pola autofokusa
Aktualizacja umożliwi wybieranie pola ostrości czterokierunkowym przyciskiem nawigacyjnym bez potrzeby naciskania przycisku Fn.
(2) Odblokowanie przycisków AE-L i AF-L
Przyciski AE-L i AF-L są obecnie zablokowane, ale będą wymienne w zależności od preferencji użytkownika.
(3) Zmienne pole ostrości w trybie MF
Po aktualizacji, pracując w trybie ręcznego ustawiania ostrości, przyciskiem AF-L będzie można zmienić wielkość pola ostrości przy włączonym błyskawicznym autofokusie.
(4) Bezpośredni wybór trybu makro
W trybie autofokusa aktualizacja umożliwi włączenie lub wyłączenie funkcji makro bez konieczności przywoływania menu podręcznego.
(5) Dostosowywanie menu Q
Aby dodatkowo zwiększyć wydajność menu Q (dającego szybki dostęp do często używanych funkcji), aktualizacja pozwoli na dostosowanie pozycji i układu menu do preferencji użytkownika.
(6) Nowe opcje szybkości rejestracji filmów
Aktualizacja doda do obecnie dostępnych szybkości (60 i 30 kl./s) opcje 50, 25 i 24 kl./s. Szybkości 50 i 25 kl./s umożliwią edycję wideo w regionach PAL (w tym w Europie) bez konieczności konwersji. Szybkość 24 kl./s pozwoli natomiast rejestrować filmy wyglądające prawie tak, jak w kinie.
(7) Rejestracja ręczna w trybie wideo
Aktualizacja umożliwi wybór czułości ISO przed rozpoczęciem rejestracji filmu oraz dostosowanie przysłony i czasu naświetlania w trakcie nagrywania.
(8) Funkcja autofokusa z detekcją fazową w trybie błyskawicznego autofokusa
W trybie błyskawicznego autofokusa, który włącza się przyciskiem AF-L podczas ręcznego ustawiania ostrości, będzie można skorzystać z funkcji autofokusa z detekcją fazową, która przyspiesza ogniskowanie.
(9) Blokowanie pola pomiaru i pola ostrości
Użytkownicy będą mogli zablokować pozycję pola autofokusa i pola pomiaru w trybie pomiaru punktowego.
(10) Zwiększenie czasu naświetlania w trybie przesunięcia programowego
Aktualnie najwolniejszym ustawieniem w trybie przesunięcia programowego jest opcja 1/4 s, ale zostanie ona zwiększona do maksymalnie 4 s.

1 Ta funkcja będzie dostępna w modelach X-T1 Graphite Silver Edition od momentu premiery. Aktualizacja oprogramowania firmware zaplanowana na grudzień 2014 r. udostępni te funkcje dla modelu X-T1 Black.
2 Ta funkcja będzie dostępna po aktualizacji oprogramowania firmware zaplanowanej na grudzień 2014 r. dla obu modeli (X-T1 Black i X-T1 Graphite Silver Edition).

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież