Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aparaty kompaktowe Na rynek wchodzi FUJIFILM X30 następca X20
poniedziałek, 21 czerwca 2021

Na rynek wchodzi FUJIFILM X30 następca X20
wtorek, 26 sierpnia 2014 10:06    Drukuj Email

Firma Fujifilm wprowadza na rynek nowy model aparatu z serii X. Fujifilm X30 to następca modelu X20 z 12-megapikselową matrycą X-Trans CMOS II bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, z szybkim autofokusem ustawiającym ostrość w 0.06 s oraz obiektywem o ogniskowych 28-112 mm, f/2.0-2.8.

Firma FUJIFILM z prawdziwą dumą zapowiada premierę nowego kompaktowego aparatu cyfrowego klasy premium FUJIFILM X30. X30 to model trzeciej generacji zastępujący aparat FUJIFILM X20. Jego zalety obejmują innowacyjny wizjer oraz nowe funkcje i usprawnienia, dzięki którym używanie go jest czystą przyjemnością.
X30 jest wyposażony w nowo opracowany wizjer działający w czasie rzeczywistym, który jest największym i najszybszym wizjerem o najwyższej rozdzielczości w swojej klasie1, a także dużą 2/3-calową matrycę X-TransTM CMOS II2 (12 MPix bez optycznego filtra dolnoprzepustowego), procesor EXR II do przetwarzania obrazu oraz nowy tryb symulacji filmu Classic Chrome. Ponadto zastosowano w nim nowy pierścień sterowania z dodatkowymi pokrętłami i przyciskami funkcyjnymi dającymi użytkownikowi więcej kontroli oraz odchylany, wyraźny 3,0-calowy wyświetlacz LCD klasy premium o rozdzielczości 920 000 punktów. Co więcej, wydłużono czas pracy akumulatora - w pełni naładowany aparat X30 robi około 470 zdjęć3 dzięki akumulatorowi o pojemności 1,8 razy większej niż w poprzednich modelach oraz nowej, energooszczędnej konstrukcji. Producent przygotował dwie wersje kolorystyczne do wyboru: czarną i srebrną.

Fujifilm-X30 10

Fujifilm-X30 1

Najważniejsze funkcje:
Wizjer działający w czasie rzeczywistym. Aparat X30 ma największy i najszybszy wizjer w swojej klasie - powiększenie wynosi 0,65x4, a opóźnienie wyświetlacza zaledwie 0,005 s5. Wyraźny podgląd na żywo w jakości HD uzyskano dzięki zastosowaniu nowego, elektronicznego wizjera z organicznym panelem EL o rozdzielczości 2,36 miliona punktów i nowo opracowanego, specjalnego obiektywu. Widoczność została poprawiona dzięki automatycznej regulacji jasności wizjera dostosowywanej do intensywności światła w otoczeniu. Zapewniający podgląd na żywo wyświetlacz można również ustawić w tryb podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect), który potrafi odzwierciedlać różne warunki fotografowania lub pokazywać naturalny widok zbliżony do tego, co widzi ludzkie oko. Jednocześnie czujnik oka w wizjerze automatycznie przełącza wyświetlane informacje, gdy aparat jest ustawiony pionowo – coś, co nie było możliwe ze względu na optyczny wizjer zastosowany w poprzednim modelu.

Fujifilm-X30 3

 

fujifilmx30 gh

Przy pionowym kadrowaniu automatycznie obracają się kontrolki w wizjerze

 

Fujifilm-X30 7


fujifilmx30 g

 

Pionowy tryb wyświetlacza
Ręczny zoom, pierścień sterowania, dwa pokrętła, sześć przycisków funkcyjnych i odchylany wyświetlacz LCD.
Nowy pierścień sterowania umieszczony za regulacją ręcznego zoomu umożliwia błyskawiczną zmianę ustawień przysłony i czasu naświetlania w trakcie ustawiania kadru. Do przycisku umieszczonego przy pierścieniu sterowania z przodu aparatu można przypisać takie funkcje, jak czułość ISO, tryb symulacji filmu, balans bieli i tryb zdjęć seryjnych. Dwa pokrętła na górnej płytce aparatu i sześć przycisków funkcyjnych z tyłu korpusu także zapewniają szybszy dostęp do często używanych funkcji, sprawiając, że obsługa staje się bardziej intuicyjna. Wyraźny 3,0-calowy wyświetlacz LCD klasy premium o rozdzielczości 920 000 punktów jest odchylany, więc użytkownik może fotografować pod dowolnym kątem.
Górna i dolna część korpusu jest wykonana z lekkiego, ale wytrzymałego stopu magnezu. Obiektyw jest wyposażony w metalowe pierścienie z aluminium, a duża nakładka gumowa pokrywająca aparat z każdej strony dobrze leży w dłoni i usprawnia jego obsługę.

fujifilmx30 a

Fujifilm-X30 11fujifilmx30 b

Wytrzymały akumulator
Akumulator NP-95 oferuje pojemność o około 1,8 razy większą niż w poprzednich modelach. W połączeniu z energooszczędną konstrukcją i zoptymalizowanym systemem oznacza to, że w pełni naładowany aparat X30 potrafi zrobić nawet 470 zdjęć. Dołączony kabel mikro USB pozwala natomiast ładować aparat zawsze i wszędzie bez potrzeby korzystania z ładowarki.

Matryca X-TransTM CMOS II
Model X30 jest wyposażony w 2/3-calową matrycę X-TransTM CMOS II z unikalnym, losowym układem pikseli, co pozwala ograniczyć występowanie prążków mory i błędne odwzorowanie kolorów bez użycia optycznego filtra dolnoprzepustowego. Ponieważ filtr ten nie jest potrzebny (a jego zastosowanie obniżyłoby jakość obrazu), światło przechodzące przez obiektyw trafia bezpośrednio do matrycy, co zapewnia doskonałą rozdzielczość i niski poziom szumów.
Aparat oferuje jakość obrazu znaną z filmów fotograficznych Fujifilm, odwzorowując ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba i bogatą zieleń drzew w kolorach tak pięknych, jak w rzeczywistości. Unikalna technologia przetwarzania obrazu zastosowana w modelu X30 w postaci optymalizatora modulacji obiektywu maksymalnie zwiększa wydajność obiektywu poprzez korekcję efektów optycznych, takich jak rozmycie dyfrakcyjne, w oparciu o charakterystykę optyczną poszczególnych ustawień obiektywu.

Fujifilm-X30 9
Najszybszy na świecie6 autofokus reagujący w 0,06 s.
Zastosowanie w aparacie X30 matrycy X-Trans CMOS II, autofokusa z detekcją fazową i procesora EXR II przełożyło się na szybkie działanie, wysoką rozdzielczość i niski poziom szumów. System detekcji fazowej ustawia ostrość w zaledwie 0,06 s, choć w zależności od fotografowanego obiektu i sceny aparat automatycznie przełącza się w tryb autofokusa z detekcją kontrastu, aby zapewnić szybki i precyzyjny autofokus w przypadku każdej sceny. Czas uruchomienia wynoszący 0,5 s7, opóźnienie migawki rzędu 0,01 s i odstęp w wykonywaniu zdjęć na poziomie 0,3 s oznaczają, że użytkownicy tego aparatu już nigdy nie przegapią okazji na zrobienie ciekawego zdjęcia. Ponadto mają oni do dyspozycji szybki tryb zdjęć seryjnych rejestrowanych w pełnej rozdzielczości z prędkością 12 kl./s (18 klatek podczas fotografowania w trybie JPEG).
Precyzyjny obiektyw f/2.0-2.8 28-112 mm8 z zoomem ręcznym 4x. Opracowując precyzyjny obiektyw aparatu X30, projektanci firmy Fujifilm wykazali się niezwykłą dbałością o szczegóły. Składa się na niego 11 elementów szklanych w 9 grupach, w tym trzy soczewki asferyczne i dwie soczewki ze szkła ED. W efekcie powstał wyjątkowo jasny obiektyw z maksymalną przysłoną na poziomie f/2,0 w trybie szerokokątnym i f/2,8 w trybie tele. Autorska powłoka FUJINON HT-EBC, którą pokryto poszczególne elementy, skutecznie ogranicza występowanie tzw. duszków i efektu flary.
Obiektyw z ręcznym zoomem optycznym 4x umożliwia szybką i precyzyjną kontrolę nad kadrem. Dzięki zastosowaniu metalu zarówno w obudowie obiektywu, jak i w jego konstrukcji wewnętrznej, zoom działa bardzo płynnie, natomiast tryb super makro pozwala zbliżyć się do fotografowanego obiektu na odległość zaledwie 1 cm i zrobić niezwykłe zdjęcia z bliska.
Unikalny mechanizm stabilizacji obrazu zastosowany w modelu X30 przesuwa pięć soczewek, aby zniwelować skutki poruszenia aparatem nawet do 3,0 kroków9. Ponadto skutecznie zapobiega rozmyciu wywołanemu ruchem, winietowaniu i obniżeniu rozdzielczości obrazu, co zwykle występuje podczas wspomnianego niwelowania skutków poruszenia aparatem.
Obiektyw aparatu X30 jest wyposażony w siedem listków przysłony, które pozwalają uzyskać piękny efekt bokeh, dzięki czemu fotografowany obiekt wyróżnia się z tła.
Idealne zdjęcia kolorowe dzięki trybowi symulacji filmu i fotografii artystycznej.

Firma Fujifilm od 80 lat udoskonala swoje filmy fotograficzne, co przełożyło się na wyjątkową jakość obrazu w aparacie, który odwzorowuje ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba i bogatą zieleń drzew w sposób, w jaki fotograf widzi to w rzeczywistości. Model X30 oferuje nowy tryb symulacji filmu CLASSIC CHROME, który cechują przygaszone tonacje i głęboko odwzorowane kolory. Użytkownicy mają do wyboru łącznie 10 trybów naśladujących wygląd zdjęć robionych przy użyciu tradycyjnych filmów marki Fujifilm. Są wśród nich kolorowe filmy pozytywowe (Velvia, PROVIA, ASTIA i CLASSIC CHROME), profesjonalne, kolorowe filmy negatywowe (PRO Neg.Std i PRO Neg.Hi), filtry monochromatyczne (MONO z filtrem żółtym Ye, czerwonym R lub zielonym G) oraz SEPIA.

Fujifilm-X30 12

fujifilmx30 f

fujifilmx30 d

Fujifilm-X30 13

Aparat X30 jest również wyposażony w funkcję Zaawansowany filtr dającą użytkownikom 8 efektów artystycznych do wyboru:

  • Wzmocnienie kolorów - wzmocnienie kontrastu i nasycenia kolorów.
  • Aparat zabawkowy - dodanie cieniowanych ramek w celu uzyskania efektu zdjęcia wykonanego aparatem zabawkowym.
  • Miniatura - dodanie rozmycia w górnych i dolnych partiach obrazu w celu uzyskania efektu dioramy lub miniatury.
  • Dynamiczna tonacja - fantazyjny efekt uzyskiwany poprzez wzmocnienie tonacji.
  • Częściowy kolor - zachowanie jednego, wybranego koloru z jednoczesną zmianą reszty zdjęcia na obraz czarno-biały. Do wyboru kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski lub fioletowy.
  • Jasna tonacja - zwiększenie jasności z jednoczesnym zmniejszeniem kontrastu w celu uzyskania jaśniejszych tonacji.
  • Ciemna tonacja - tworzenie równomiernych, ciemnych tonacji z uwydatnionymi kilkoma jasnymi partiami obrazu.
  • Zmiękczona ostrość - tworzenie obrazu, który jest równomiernie zmiękczony na całej powierzchni.
  • Dodatkowa funkcja pod nazwą Wielokrotna ekspozycja umożliwia połączenie dwóch odrębnych ujęć w jedno zdjęcie, co jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy użytkownik chce uzupełnić zdjęcie o brakujące osoby.

Aparat obsługuje współczynnik kształtu o wartości 4:3, 3:2, 16:9 i 1:1 (kwadrat), umożliwiając w ten sposób fotografowi korzystanie z wielu różnych stylów fotografowania. Ponadto dostępny jest zaawansowany tryb SR AUTO, który rozpoznaje twarze i poszczególne typy sceny (porter, krajobraz, a nawet ruch), automatycznie ustawiając optymalną ostrość, ekspozycję, czułość ISO i nie tylko. Tryb rejestracji w odstępach umożliwia natomiast tworzenie sekwencji poklatkowych z odstępami co 1 sekundę przez maksymalnie 24 godziny (do 999 klatek).

Filmy w jakości Full HD
Aparat X30 potrafi płynnie rejestrować filmy w jakości Full HD z prędkością 60 kl./s. Opcjonalnie można również ustawić prędkość 50, 30, 25 lub 24 kl./s.
Na potrzeby nagrania można użyć trybów symulacji filmu, w tym nowego trybu Classic Chrome, a także dokładnie skonfigurować balans bieli.
Podczas nagrywania filmu można również korzystać z ustawień ręcznej ekspozycji. Ustawiając przysłonę, czas naświetlania10 i czułość ISO, można nagrać film zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
Inteligentny autofokus hybrydowy umożliwia szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości, przełączając między autofokusem z detekcją fazową a autofokusem z detekcją kontrastu w zależności od danej sceny, także podczas nagrywania filmu. Użytkownik może również ustawiać ostrość ręcznie.
Aby nagrać atrakcyjny film, można skorzystać z 6 funkcji rozpoznawania sceny lub pozostawić wybór aparatowi.
Dzięki szybkiej transmisji rzędu 36 Mb/s można wyraźnie zarejestrować nawet delikatne ruchy nagrywanych obiektów.

Udoskonalone funkcje bezprzewodowe
Darmowa aplikacja FUJIFILM Camera Remote z funkcją łączności bezprzewodowej umożliwia zdalne wykonywanie zdjęć przy użyciu smartfonów i tabletów.
Po zainstalowaniu aplikacji FUJIFILM Camera Remote można bezprzewodowo obsługiwać m.in. dotykowy autofokus, spust migawki dla zdjęć i filmów, czas naświetlania, przysłonę, kompensację ekspozycji, czułość ISO, tryby symulacji filmu, balans bieli, makro, samowyzwalacz oraz lampę błyskową.
Błyskawiczne przesyłanie danych i geotagowanie obrazów przy użyciu smartfonów i tabletów11.
Łączność Wi-Fi12 umożliwia także bezprzewodowe tworzenie kopii zapasowej danych z aparatu na komputerze13.

Najwyższej klasy akcesoria
NOWOŚĆ Pokrowiec skórzany LC-X30 - pokrowiec wykonany z prawdziwej skóry najwyższej jakości.
Osłona obiektywu z filtrem ochronnym LHF-X20 - wysoko przepuszczalny filtr ochronny pokryty wielowarstwową powłoką Super EBC. Osłona dostępna w kolorze czarnym lub srebrnym dopasowanym do korpusu aparatu.
Osłona obiektywu LH-X10 - osłona obiektywu z pierścieniem adaptera umożliwiającym zastosowanie filtra o średnicy 52 mm. Osłona jest wyposażona w klasyczną szczelinę.
Zewnętrzna lampa błyskowa - trzy typy zewnętrznej lampy błyskowej FUJIFILM z precyzyjną, automatyczną kontrolą błysku TTL: modele EF-20 i EF-X20 z liczbą przewodnią 20 oraz model EF-42 z liczbą przewodnią 42.
Zewnętrzny mikrofon stereo MIC-ST1 - mikrofon nagrywający rzeczywisty dźwięk, który będzie idealnym dopełnieniem najwyższej jakości zdjęć i filmów w rozdzielczości Full HD.
Zdalny spust migawki RR-90.

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież