Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aparaty kompaktowe Profesjonalna jakość w kieszeni – Cyber-shot™ RX100 III
sobota, 15 maja 2021

Profesjonalna jakość w kieszeni – Cyber-shot™ RX100 III
piątek, 16 maja 2014 22:18    Drukuj Email

Firma Sony zaprezentowała aparat kompaktowy RX100 III. W niewielkiej obudowie znalazła się m.in. matryca o rozdzielczości 20.1 megapiksela, obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T 24–70 mm f/1.8–2.8, a także wysuwany wizjer OLED. 

Aparat Cyber-shot™ RX100 III w pełni zasługuje na miejsce w serii RX100. Łączy elegancję i wytrzymałość z lekkością i kieszonkowymi wymiarami, dzięki czemu doskonale nadaje się do zabrania w podróż. Poza zmodernizowanym, niewymiennym obiektywem i szybkim procesorem obrazu jego wyposażenie obejmuje wysuwany wizjer OLED Tru-Finder™ z powłoką ZEISS® T*, bardziej zaawansowane funkcje nagrywania filmów oraz odchylany o 180° ekran LCD.

Seria popularnych aparatów Cyber-shot™ RX100, cenionych przez fotografów za wysoką jakość obrazu i wyjątkową poręczność, powiększa się o nowy, atrakcyjny model.

Aparat kompaktowy Cyber-shot™ RX100 III:

 • większa jasność i szerszy kąt widzenia obiektywu oraz wbudowany wizjer.
 • Jasny, szerokokątny obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–70 mm f/1.8–2.8
 • Czytelny, wysuwany wizjer OLED Tru-Finder™ z powłoką ZEISS® T*
 • Wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0" o efektywnej rozdzielczości 20.1 megapiksela oraz wydajny procesor BIONZ X
 • Zapis filmów Full HD w formacie XAVC S przy przepływności 50 Mb/s
 • Uchylny ekran LCD ułatwiający wykonywanie autoportretów
 • Reprodukcja fotografii w formacie 4K
 • Zmodyfikowane funkcje ręcznej regulacji ustawień i nowy przycisk funkcji użytkownika
 • Współpraca z serwisem PlayMemories Camera Apps

9

1
Obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–70 mm f/1.8–2.8 cechuje się większą niż w poprzednich modelach jasnością i szerszym kątem widzenia. Można nim utrwalać najróżniejsze sceny, od rozległych krajobrazów po nastrojowe portrety. Przy największej ogniskowej maksymalny otwór przysłony wynosi F2,8, co pozwala na tworzenie wyraźnego kontrastu między fotografowanym obiektem a miękko rozmytym tłem. Jasny obiektyw ma jeszcze jedną zaletę: umożliwia „zamrożenie” ruchu obiektów przez skrócenie czasu migawki. W bardzo intensywnym oświetleniu albo w celu podkreślenia ruchu płynącej wody itp. można natomiast skorzystać z filtra neutralnie szarego 1/8, który zmniejsza ilość światła wpadającego do obiektywu o odpowiednik 3 stopni przysłony.


2
Kolejnym niecierpliwie wyczekiwanym elementem wyposażenia,który pojawił się w modelu Cyber-shot™ RX100 III, jest wysuwany wizjer OLED Tru-Finder™. Umożliwia on fotografowanie aparatem trzymanym przy oku i zapewnia jasny, kontrastowy podgląd sceny. Do pokrycia powierzchni optycznych wizjera wykorzystano powłokę ZEISS® T*. Dzięki niej radykalnie zmniejsza się poziom refleksów, a obraz staje się o wiele bardziej wyraźny nawet w rogach kadru. Automatyczne przełączanie wyświetlania między wizjerem a monitorem zapewnia czujnik zbliżenia oka.

3


Wyraźne, szczegółowe fotografie i żywe filmy Full HD to zasługa wykonanego w technologii BSI przetwornika obrazu CMOS Exmor R typu 1,0" – znacznie większego niż w typowych aparatach kompaktowych. Duże wymiary matrycy, której efektywna rozdzielczość wynosi 20.1 megapiksela, mają fundamentalne znaczenie dla uzyskania miękkiego, atrakcyjnie wyglądającego rozmycia tła na filmach i fotografiach.

4

13Uzupełnienie czułej, odznaczającej się niskim poziomem szumów matrycy stanowi najnowocześniejszy, trzykrotnie szybszy od swoich poprzedników procesor obrazu Sony BIONZ X. Jego duża wydajność pozwoliła na wprowadzenie takich rozwiązań, jak technologia reprodukcji szczegółów, która nadaje naturalny wygląd delikatnym fakturom, technologia osłabiania dyfrakcji, poprawiająca wygląd obrazu przy mocno przymkniętej przysłonie, czy strefowa redukcja szumów, zapewniająca czystość w ciemniejszych fragmentach fotografii i filmów.

7a
Szybki procesor BIONZ X umożliwił ponadto wprowadzenie nowych, zaawansowanych funkcji filmowania. Model RX100 III jest pierwszym produktem z rodziny Cyber-shot™, który obsługuje wydajny format XAVC S, oparty na profesjonalnym standardzie XAVC. Oznacza to możliwość zapisu filmów Full HD o niezwykle wysokiej jakości, przy przepływności do 50 Mb/s. W rezultacie nawet nagrania szybkich akcji odznaczają się minimalnym poziomem deformacji i zakłóceń. Format XAVC S umożliwia też zapis materiału HD w tempie 100 kl/s[i]. Takie nagranie, dokumentujące na przykład wymach w golfie, serw w tenisie lub skok w balecie, można później płynnie odtworzyć w zwolnionym tempie, między innymi w programie Sony PlayMemories Home.
Przy nagrywaniu filmów z ręki nie da się uniknąć drgań. Ich kompensację – i w rezultacie lepszy wygląd filmu – zapewnia inteligentny tryb aktywny. Nowy aparat jest pierwszym modelem z serii RX100, w którym połączono technologię analizy klatek z 5-kierunkowym systemem stabilizacji. Takie rozwiązanie zwiększa stabilność nawet przy filmowaniu w czasie chodzenia.

11
Z myślą o posiadaczach telewizorów 4K w aparacie wprowadzono funkcję reprodukcji fotografii w formacie 4K. Do przesyłania obrazów o wysokiej rozdzielczości można wykorzystać łącze HDMI lub Wi-Fi. Zgodność z technologią Triluminos Colour® zagwarantuje natomiast bogatą kolorystykę i szczegółowe faktury przy wyświetleniu obrazów na współpracujących telewizorach BRAVIA.
Mimo niewielkich wymiarów urządzenie jest wyposażone w kilka funkcji filmowania zapożyczonych z profesjonalnych kamer Sony. Należy do nich wyjście „czystego” sygnału HDMI, które można wykorzystać do zapisu materiału Full HD na zewnętrznym urządzeniu nagrywającym. Wyświetlanie wzoru „zebry” na ekranie LCD i w wizjerze umożliwia identyfikację najjaśniejszych fragmentów sceny, a funkcja nagrywania filmu w dwóch formatach[ii] pozwala na równoczesny zapis niedużych plików MP4 i gwarantujących najwyższą jakość plików AVCHD/XAVC S.
Kolejną nowością jest szerszy niż w poprzednich modelach zakres kątów nachylenia 3-calowego ekranu Xtra Fine LCD. Obecnie można go obrócić o 180° w górę, aby następnie zrobić sobie zdjęcie portretowe aparatem trzymanym w wyprostowanej ręce. Oprócz tego uchylny wyświetlacz znakomicie ułatwia wykonywanie zdjęć z dużej lub małej wysokości.

11a
Nowy aparat jako pierwszy w serii RX100 współpracuje z serwisem PlayMemories Camera Apps. Oznacza to, że zestaw jego funkcji można wzbogacać darmowymi i płatnymi aplikacjami z systematycznie rozwijanej oferty. Do korygowania wyglądu zdjęć można użyć szeregu efektów, filtrów i narzędzi. Elementem zwiększającym wygodę użytkowania są również technologie NFC i Wi-Fi.
Doświadczeni użytkownicy z pewnością docenią bogatsze możliwości ręcznego kształtowania wyglądu obrazu. Aparat pozwala na przypisanie wybranej funkcji do nowego przycisku Custom i do kółka sterującego. Aby ułatwić sobie wybieranie często używanych funkcji, można także spersonalizować działanie pierścienia sterującego i przycisku funkcji.
Cyfrowy aparat kompaktowy Sony Cyber-shot™ RX100 Mk III można już rezerwować za pośrednictwem witryny www.sony.pl. Jego sprzedaż w Europie rozpocznie się w lipcu 2014 r.


Wybrane dane techniczne:

 • Przetwornik obrazu: wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R™ typu 1,0" (13,2×8,8 mm), współczynnik kształtu 3:2. Rozdzielczość efektywna: około 20.1 megapiksela.
 • Procesor obrazu: BIONZ X
 • Obiektyw: ZEISS Vario-Sonnar T* złożony z 10 elementów w 9 grupach (9 soczewek asferycznych, w tym soczewka AA). Maksymalna przysłona F1,8 (szeroki kąt) – 2,8 (teleobiektyw).
 • Ekran: 7,5 cm (3,0") (4:3) / 1 228 800 punktów/Xtra Fine TFT LCD; regulacja kąta 180° w górę / 45° w dół (w przybliżeniu).
 • Wizjer: wysuwany, elektroniczny typu 0,39" (OLED), 1 440 000 punktów.
 • Czułość (fotografie): ISO 125–12 800; wieloklatkowa redukcja szumów: ISO do 25 600.
 • Zdjęcia seryjne: około 10 kl/s.
 • Nagrywanie filmów: [AVCHD] 28M PS (1920×1080/50p) / 24M FX (1920×1080/50i) / 17M FH (1920×1080/50i) / 24M FX (1920×1080/25p) / 17M FH (1920×1080/25p); [XAVC S] 50p 50M (1920×1080/50p) / 25p 50M (1920×1080/25p) / 100p 50M (1280×720/100p); [MP4] 12M (1440×1080, 25 kl.s) / 3M VGA (640×480, 25 kl/s).
 • Wydajność akumulatora: (fotografie) monitor: około 320/około 160 min; wizjer: około 230/około 115 min; (filmy) monitor: około 50 min; wizjer: około 50 min.
 • Wymiary (szer.×wys.×gł.): około 101,6×58,1×41,0 mm
 • Waga: około 263 g (sam aparat)

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież