Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności GRAND PRESS PHOTO 2013 - najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów
czwartek, 15 kwietnia 2021

GRAND PRESS PHOTO 2013 - najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów
sobota, 11 maja 2013 23:55    Drukuj Email

10 maja 2013 podczas gali w Warszawie ogłoszono wyniki GRAND PRESS PHOTO 2013.
Główna nagroda trafiła do Michała Legierskiego (Agencja Fotograficzna Edytor) za zdjęcie zrobione w Orzeszu-Jaśkowicach podczas pożaru kościoła.

ZDJĘCIE ROKU
Zwycięzca w kategorii  WYDARZENIA

1

Autor: Michał Legierski, Agencja Fotograficzna EDYTOR
Mężczyzna wynosi krzyż z płonącego kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach. Pożar wybuchł w nocy, gasiło go 30 sekcji straży pożarnej. Gdy tylko zauważono ogień, pod kościół zbiegło się wielu mieszkańców. Z kościoła wynoszono wszystko, co dało się uratować, rozebrano nawet częściowo organy, by je ocalić. Pomoc w odbudowaniu spalonej części świątyni zaoferowali wierni i okoliczne parafie. 14 stycznia 2013

 

II miejsce w kategorii WYDARZENIA

2a

Autor: Maksymilian Rigamonti, „Wprost”
Afganistan. Patrolowanie głównej drogi prowadzącej przez prowincję Ghazni to najważniejsze zadanie polskich żołnierzy XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
Sierpień 2012

 

 III miejsce w kategorii WYDARZENIA

3

Autor: Bartłomiej Kosiński
Marsz Niepodległości w Warszawie organizowany przez środowiska narodowe, który co roku przeradza się w walkę z policją. 11 listopada 2012

 

Zwycięzca w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

4

Autor: Bartosz Wrześniowski
Düsseldorf, Niemcy. Pierwsze karmienie Matyldy i zarazem pierwszy kontakt matki z dzieckiem trzy godziny po skomplikowanym porodzie na oddziale intensywnej terapii neonatologii w szpitalu w Düsseldorfie.
19 maja 2012

 

II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

5

Autor: Mariusz Forecki, Agencja Prasowa i Fotograficzna TamTam
Poznań. Podróżowanie tramwajem w czasie rozgrywek Euro 2012 było w mieście dużym wyzwaniem. Na zdjęciu: kibic z Irlandii po wejściu do tramwaju jadącego na stadion.
14 czerwca 2012

 

 III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

6

Autor: Jacek Turczyk, Polska Agencja Prasowa
„Moje własne all inclusive”. Młode małżeństwo odpoczywa w Żulinie u rodziny w upalny letni weekend. Tego typu forma spędzania wolnego czasu jest popularna wśród młodych ludzi niemających czasu, by wyjechać na dłużej np. nad morze.
7 lipca 2012

 

 

Zwycięzca w kategorii LUDZIE

7

Autor: Damian Kramski
Puck. Ksiądz Jan Kaczkowski od wielu lat w swoim hospicjum i w terenie wspiera chorych na raka. Niestety, ta choroba zaatakowała również jego.
19 września 2012

II miejsce w kategorii LUDZIE

8

Autor: Arkadiusz Gola, „Polska Dziennik Zachodni”
Katowice. Członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy przybyli z całego kraju do Katowic, przygotowują się do manifestacji.
14 kwietnia 2012

 

III miejsce w kategorii LUDZIE

9

 

Autor: Mariusz Janiszewski, „Doc! Photo Magazine”
Manila, Filipiny. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu prezentującego pracę w fabryce węgla drzewnego.
Grudzień 2012

 

Zwycięzca w kategorii SPORT

10

Autor: Kacper Kowalski, Panos Pictures
Kolejka do wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim Czarna Góra w Kotlinie Kłodzkiej.
17 lutego 2013

 

II miejsce w kategorii SPORT

11

Autor: Grzegorz Celejewski, „Gazeta Wyborcza Katowice”
Jastrzębie-Zdrój. Łukasz Rutkowski podczas meczu finałowego mistrzostw Polski w hokeju na lodzie JKH GKS Jastrzębie – Comarch Cracovia Kraków.
29 marca 2013

 

III miejsce w kategorii SPORT

12

Autor: Andrzej Grygiel, Polska Agencja Prasowa
Sosnowiec. Pacjenci oddziału kardiologii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu cieszą się z bramki strzelonej przez Polaków w meczu z Grecją podczas Euro 2012.
8 czerwca 2012

 

Zwycięzca w kategorii ŚRODOWISKO

13

Autor: Tomasz Adamowicz, „Gazeta Polska Codziennie”
Spała. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu przedstawiającego tradycję łowiecką kultywowaną w Polsce, mimo że budzi kontrowersje. Jeleń zastrzelony podczas Hubertusa Spalskiego.
20 października 2012

 

II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

14

Autor: Tytus Żmijewski, Polska Agencja Prasowa
Łążek-Szałata, województwo kujawsko-pomorskie. Trąba powietrzna, idąc w Borach Tucholskich pasem długości 8–9 kilometrów i szerokości 300–400 metrów, niszczyła wszystko na swojej drodze. Mieszkańcy tego gospodarstwa okazali się szczęściarzami.
17 lipca 2012

 

III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

15

Autor: Marcin Ryczek
Kraków, nad Wisłą. Zdjęcie wykonane z mostu Grunwaldzkiego.
24 stycznia 2013

 

Zwycięzca w kategorii PROTRET SESYJNY

16

Autor: Jacek Ura
Kraków. Portret dziecka z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
12 kwietnia 2012

 

II miejsce w kategorii PROTRET SESYJNY

17

Autor: Filip Ćwik, Napo Images/„Newsweek Polska”
Islahiye, Turcja. Syryjscy uchodźcy przebywający w tureckich obozach nie zawsze są skłonni do mówienia, lecz ich postawa, wyraz twarzy i wyrysowane na niej emocje nie wymagają komentarza ani wyjaśnień. W twarzy, niczym w zwierciadle, odbijają się strach, lęk, bezsilność, rezygnacja, wyparcie, złość, ale też duma i szacunek. Wachlarz emocji, znany tylko tym, którzy spojrzeli wojnie w twarz.
4 września 2012

 

III miejsce w kategorii PROTRET SESYJNY

18

Autor: Anna Bedyńska, „Gazeta Wyborcza”
Warszawa. Zuzia jest albinoską. Nikt nie wie, ile jest w Polsce osób dotkniętych tą chorobą, nigdzie nie są zrzeszone, często ukrywają się w domu. Ze względu na światłowstręt, ale również z powodu ostracyzmu, jakiemu są poddawane. Wyjątkowość, piękno i unikatowość – to znak szczególny ludzi pozbawionych pigmentu. Postawieni przed obiektywem redefiniują pojęcie piękna, które w rozumieniu powszechnym i codziennym eliminuje ich z rankingu najpiękniejszych.
29 października 2012

 

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii WYDARZENIA

A1

A2

A3

A4

A5

A7

A8

Autor: Wojciech Grzędziński
Afganistan, Ghazni, Waghez. Piąty pluton drugiej kompanii zgrupowania bojowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jest ich ok. 300. Kochają być żołnierzami. Kochają Polskę. Ich codzienna praca to narażanie swojego życia, by inni byli bezpieczni. Podczas służby spotykają zarówno zwykłych, przyjaznych im ludzi, jak i tych, którzy najchętniej posłaliby ich do piachu.
Luty–marzec 2013

 

Fotoreportaż - II miejsce w kategorii WYDARZENIA

B1

B2

B3

B4

B5

B6

B7

B8

Autor: Piotr Piwowarski, „Super Express”
Warszawa. Marsz Prawa i Sprawiedliwości, „Solidarności” i zwolenników Telewizji Trwam pod hasłem „Obudź się, Polsko”.
29 września 2012

 

 Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

C1

C2

C3

C4

C5

C6

C7

C8 

Autor: Jakub Szymczuk, „Gość Niedzielny”
Alinka, córka pani Iryny, pochodzi z Ukrainy. Jest chora na raka. Przez nieudolną służbę zdrowia na Ukrainie zachorowała również na sepsę i anemię, a następstwem przerzutów jest niedowład nóg. Pani Irynie udało się przewieźć Alinkę do Polski, gdzie zapewniono jej dobrą opiekę. Niestety, okazało się jednak, że w kijowskim szpitalu dziecko zarażono wirusem HIV. Mąż Iryny został na Ukrainie. W Polsce stan dziecka się poprawił, chemioterapia była skuteczna, dziewczynka potrzebuje jednak drogich leków i stałej opieki, więc matka nie odstępuje jej na krok. Zabiera ją też do pracy w restauracji, gdzie zmywa na zapleczu. Mieszka z córką w wynajętym pokoju w bloku na warszawskim Bemowie.
Warszawa, 22 marca 2013

 

Fotoreportaż - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

D1 

D2

D3

D4

D5

D6

D7

D8

Autor: Adam Tuchliński Dorzecze, północno-wschodnia Polska. Przez całe stulecia rzeki dostarczały wodę, wyznaczały granice, były kręgosłupem komunikacyjnym. Wraz z rozwojem technologii ich znaczenie malało, jednak nadal stanowią ważny element życia lokalnych społeczności. Czerwiec 2012–styczeń 2013

 

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii LUDZIE

E1 

E2

E3

E4

E5

E6

E7

E8

Autor: Karolina Jonderko, Napo Images
Co roku polska policja odnotowuje ponad 15 tys. przypadków zaginięć. Nikt, kto nie przeżył straty ukochanej osoby, nie może sobie wyobrazić, jaki ból odczuwają rodziny zaginionych, latami balansując między poczuciem straty a nadzieją. Często zostawiają pokoje zaginionych nienaruszone – licząc, że oni pewnego dnia powrócą. Z pomocą Fundacji Itaka autorka fotoreportażu odnalazła rodziny, które zgodziły się wziąć udział w projekcie. Odwiedziła 16 pustych pokoi. Na zdjęciach pokazuje zatrzymaną prywatność; czas, który stanął w miejscu; odbicie osoby, której losu nie znamy. Projekt ma wymiar interwencyjny, prewencyjny i uświadamiający.
Maj–październik 2012

 

Fotoreportaż - II miejsce w kategorii LUDZIE

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Autor: Renata Dąbrowska, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”
Mając trzy lata, Monika Zarczuk straciła wzrok w wypadku. Mimo to prowadzi aktywne życie. Skończyła studia, podróżuje po świecie, uczy języka angielskiego, gra w golfa, obecnie mieszka i pracuje w Belgii z narzeczonym, również niewidzącym Rolandem.

 

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

G1

G2

G3

G4

G5

G6

G7

G8

Autor: Agnieszka Rayss, Sputnik Photos/Centrum Nauki Kopernik
Czerpiemy wodę spod dna Wisły, oddajemy ją potem do rzeki. To taki tajemniczy proces, dzięki któremu związek mieszkańca Warszawy z rzeką zyskuje fizyczny wymiar. Tematem fotoreportażu jest wymiana między rzeką a miastem, cykl, obieg wody. Proces, bez którego życie w mieście jest niemożliwe. Dokumentując go, autorka odkryła oczyszczalnię ścieków Czajka, która jest pięknym obiektem. Poznała od wewnątrz Filtry: tajemniczy, zamknięty obszar w środku Warszawy. Spotkała ludzi z powołaniem, którzy fascynują się tym, co robią w wodociągu praskim czy w oczyszczalni ścieków Południe.
Kwiecień 2012

 

Fotoreportaż - II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

H1

H2

H3

H4

H5

H6

Autor: Maciek Nabrdalik, VII Photo
Co roku tydzień po Wielkanocy Ukraina świętuje Dni Pamięci. Mieszkańcy spotykają się nad grobami swoich bliskich. Na północy kraju, w pobliżu granicy z Białorusią, te dni są szczególnie wzruszające dzięki znacznie młodszej tradycji: w tych dniach ukraiński rząd zezwala dawnym mieszkańcom opuszczonych wiosek w zamkniętej strefie Czarnobyla odwiedzić groby zmarłych krewnych i przyjaciół. Wielu z nich korzysta z okazji, by odwiedzić ruiny, które wciąż nazywają swoimi domami, i spotkać się z ludźmi, których wciąż nazywają sąsiadami. Dla ludzi ze wsi Ilovnitsa, Paryshiv, Korogod czy dawnych mieszkańców miasta Czarnobyl jest to rytuał łamiący jednak serce. Opowiadają, że region, w którym mieszkali, był zbyt piękny, by zlokalizować w nim elektrownię, która stała się miejscem największej światowej katastrofy jądrowej. Zdjęcia powstały w zamkniętej strefie Czarnobyla.
Kwiecień 2012

 

NAGRODA NIKONA – MECENASA KONKURSU

N NIKONA

Autor: Krzysztof Wierzbowski, Forum Polska Agencja Fotografów
Warszawa, budowa Złota 44. Montaż konstrukcji stalowej najwyższego apartamentowca w Europie zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda.
3 października 2012

 

Do ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo 2013 autorzy zgłosili w tym roku ponad 4,8 tys. zdjęć. O nagrodę w finale walczyło 176 z nich - w tym 60 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży. Zwycięzca głównej nagrody otrzymał 10 tys. zł.

Nagrodę mecenasa Grand Press Photo 2013 firmy Nikon - 5 tys. zł - otrzymał Krzysztof Wierzbowski (Forum Polska Agencja Fotografów) za zdjęcie ze szczytu najwyższego apartamentowca w Europie.

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież