Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności Artyści z Europy Wschodniej z szansą na nagrodę główną
poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Artyści z Europy Wschodniej z szansą na nagrodę główną
czwartek, 23 sierpnia 2012 00:00    Drukuj Email

 

HENKEL 600

Znamy nazwiska pięcioro finalistów Henkel Art.Award. 2012

Międzynarodowe jury ekspertów pod przewodnictwem Rainera Fuchsa, głównego kuratora Muzeum Sztuki Współczesnej Stiftung Ludwig Wien - mumok, nominowało pięcioro młodych artystów i grup artystycznych z Estonii, Łotwy, Rumunii, Rosji oraz Serbii do nagrody głównej Henkel Art.Award. 2012. Zwycięzca, którego nazwisko poznamy na uroczystej gali 30 października, otrzyma nagrodę o łącznej wartości 35 tysięcy euro, na którą składa się czek na kwotę 7 tysięcy euro oraz indywidualne prezentacje prac - w wiedeńskim mumok oraz w kraju ojczystym laureata.

W jury tegorocznego międzynarodowego etapu konkursu, które obradowało w ostatnich dniach w Wiedniu, oprócz przewodniczącego Rainera Fuchsa, głównego kuratora mumok, zasiedli międzynarodowi eksperci w składzie Nada Beros, główna kurator nowego Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu oraz Mladen Miljanovic, uznany artysta młodego pokolenia z Bośni i Hercegowiny, zwycięzca Henkel Art.Award. 2009.

"Krajowe jury wybrały najwyższej klasy prace ambitnych, młodych artystów. Mimo wielu różnic, nominowanych twórców charakteryzuje głęboka wrażliwość dotycząca społecznych i kulturalnych zmian dokonujących się w ich ojczyznach po obaleniu systemu komunistycznego. Z jednej strony w pracach finalistów widoczna jest konfrontacja z własną historią oraz napięciami między utopijną przeszłością i obecną rzeczywistością. Z drugiej zaś, artyści zajmują się kwestiami komunikacji oraz utopiami w obecnej erze mediów" – powiedział Rainer Fuchs, główny kurator mumok oraz przewodniczący jury Henkel Art.Award 2012.

Młodzi artyści, którzy nominowani zostali do ostatniego etapu rywalizacji konkursowej i będą ubiegać się o główną wygraną - czek na 7 tysięcy euro oraz indywidualne wystawy, to Marge Monko z Estonii, Miks Mitrevics z Łotwy, Anca Benera i Arnold Estefan z Rumunii, Olga Jitlina z Rosji oraz Katarina Zdjelar z Serbii. Ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz wręczenie nagrody głównej odbędzie się podczas uroczystej gali 30 października we wnętrzach muzeum mumok.
W tegorocznej edycji Henkel Art. Award. udział wzięło w sumie 931 artystów z 23 krajów regionu Europy Środkowo Wschodniej. Ponad 200 prac zostało zgłoszonych w Polsce. Laureatką polskiego etapu była Zofia Gramz, która tym samym zakwalifikowała się do międzynarodowego etapu konkursu. Krajowe jury nagrodziło ją za cykl rysunków tuszem.

Henkel CEE organizuje konkurs Henkel Art.Award. we współpracy z KulturKontakt Austria od 2002 roku, zachęcając kreatywnych artystów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej do zgłaszania swoich prac. Od 2009, dzięki współpracy z mumok, który dołączył do grona partnerów konkursu, nagroda główna została wzbogacona o możliwość indywidualnego zaprezentowania swoich prac wewnątrz muzeum.

Dodatkowe informacje na www.henkel.pl oraz www.facebook.com/HenkelArtAward.

HENKEL 630

Henkel oferuje na całym świecie wiodące marki i technologie w trzech obszarach biznesowych: środków piorących i czystości, kosmetyków do pielęgnacji włosów i ciała oraz klejów, uszczelniaczy i technologii powierzchniowych. Założona w 1876 roku firma jest światowym liderem w branżach produktów konsumenckich oraz dla przemysłu, oferując tak znane marki jak Persil, Schwarzkopf i Loctite. Henkel zatrudnia 47 tysięcy pracowników. W 2011 roku wartość sprzedaży wyniosła 15,6 miliarda euro, a skorygowany zysk operacyjny 2,03 miliarda euro. Akcje uprzywilejowane Henkla wchodzą w skład najważniejszego niemieckiego indeksu giełdowego DAX.

Kontakt dla mediów:
Dorota Strosznajder   Zofia Kurek-Maciejewicz
Henkel Polska Sp. z o.o. Solski Burson – Marsteller
tel: (022) 565 66 65 tel: (022) 242 86 30
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież