Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Akcesoria Statyw na czterech...
sobota, 19 czerwca 2021

Statyw na czterech...
czwartek, 15 stycznia 2009 01:00    Drukuj Email

Zobacz większe!

Statyw na trzech nogach nikogo nie dziwi. W każdych wa-runkach podparcie w trzech punktach jest pewne i spełnia kryterium równowagi, a nośność w znaczeniu praktycznym – fotograficznym jest bez zarzutu. Czy czwarta noga w statywie fotograficznym jest tylko ekstrawagancją i czy rzeczywiście ma jakieś specjalne znaczenie wytyczające nowy trend w budowie statywów?
Z pośród trzech nóg zawsze każda znajdzie punkt podparcia, a co stanie się z nogą czwartą?
Czwarta noga ma tendencję do bycia za długą lub za krótką. W warunkach laboratoryjnych lub na płaszczyźnie podłogi czwarta noga może w równym stopniu dzielić ciężar umieszczony na statywie i mieć korzystny wpływ na jego stabilność, ale uwaga, musi być jednakowo długa z pozostałymi. W przeciwnym wypadku stracimy stabilność na zasadzie kiwającego się stołu z za krótką jedną nogą. Przenieśmy się w plener, gdzie jest nierówno i spróbujmy ustawić statyw na czterech nogach. Gwarantuję, że stracimy na to znacznie więcej czasu niż na ustawienie tradycyjnego statywu trójnożnego, a efekt stabilności będzie podobny.

NOWOŚĆ NOVOFLEXA

Firma Novoflex z Niemiec, znana z doskonałej technologii mechanicznej i fantastycznie jakościowo wykonywanych detali metalowych, zaprezentowała na Photokinie statyw czteronożny QuadroPod. Czy ta czwarta noga to rewolucja?

QUADROPOD – SYSTEM STATYWOWY

Tytułem dygresji wspomnę, że statyw czteronożny Novoflexa jest częścią systemu o nazwie QuadroPod zawierającego bazy z kolumnami lub bez do tworzenia statywów czteronożnych lub trójnożnych do których przykręca się nóżki o różnej długości, przeguby, przyssawki, imadła, uchwyty na akcesoria oraz głowice statywowe.
Tworzy to razem system statywowo-uchwytowy pozwalający mocować aparat fotograficzny i dodatkowe wyposażenie w bardzo różnorodnych okolicznościach. Skupmy się na dodatkowej czwartej nodze. Spróbujmy się przekonać czy rzeczywiście tworzy postęp w porównaniu z trzema powszechnie znanymi nogami.

ROZSTAWIANIE STATYWU CZTERONOŻNEGO

Zdecydowanie trudniej ustawić statyw czteroronożny niż trójnożny. Producent zdając sobie z tego sprawę naniósł na nóżki podziałki. W ten sposób łatwiej uzyskać zbliżone długości poszczególnych nóg. Jednak na niewiele to się zda, gdy rozstawiamy statyw w plenerze na nierównym podłożu.

OGROMNA NOŚNOŚĆ, A STABILNOŚĆ

Novoflex chwali się, że czworonożny statyw potrafi unieść nawet człowieka. Zgoda, z wiszącym człowiekiem czworonożny statyw na pewno będzie bardzo stabilny, zwłaszcza jeśli ten człowiek nie będzie się ruszał...
...a może trzeba na nim się zawiesić, by poszczególne nogi wryły się w ziemię i statyw przez to stał stabilnie. Fotografa nie interesuje kilkudziesięciokilogramowe obciążenie statywu tylko stabilność przy obciążeniu aparatem fotograficznym. Uwaga – to drugie wcale nie musi wynikać z pierwszego zwłaszcza przy czterech nogach...
Czwarta noga jest najczęściej za długa lub za krótka i to niestety ma przełożenie na gorszą stabilność (uwaga nie nośność) statywu szczególnie z lekkim sprzętem. Położenie czwartej nóżki można oczywiście korygować odchyleniem, ale i tak będzie to trwało stanowczo zbyt długo w porównaniu ze statywem trójnożnym.

DLACZEGO STATYW QUADROPOD W WERSJI UCHWYTOWEJ JEST ZNAKOMITY?

Przede wszystkim dlatego, że w tej wersji najpierw wybieramy punkty podparcia, a potem do nich dostosowujemy położenie bazy i mocujemy całość usztywniając przeguby kulowe. Klasycznym przykładem jest tu zamocowanie z czterema punktami podparcia do półki. Najpierw je określiliśmy za pomocą imadełek, a potem dopasowaliśmy do nich resztę podzespołów.
W drugim przypadku najpierw zaczepiliśmy uchwyt do listwy dachowej auta, a potem znaleźliśmy punkty podparcia na szybie wraz z położeniem bazy. Resztę zrobiły przyssawki i przeguby. W obu przypadkach nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do wygody i sprawności QuadroPod-a.

STATYW CZTERONOŻNY DOSKONAŁY...

Cóż nie wyszło w statywie QuadroPod z czterema nogami? Czy w ogóle taki statyw ma rację bytu i kiedy naprawdę może spełniać podstawowe założenie łatwego rozkładania, dużej nośności przy bardzo dużej stabilności?
Odpowiedź na to pytanie dał opis QuadroPod-a jako uchwytu.
Statyw czteronożny musi być inaczej skonstruowany. Widzę go jako statyw z mechanizmem z pozycji bazy zwalniającym lub blokującym jednocześnie swobodny wysuw wszystkich nóżek tak, by każda znalazła swój własny punkt podparcia. To eliminuje problem za długiej lub krótkiej czwartej nogi pogarszającej stabilność całości i wszystkie trudności związane z rozstawianiem tegoż statywu. Takie rozwiązanie jest wyzwaniem dla konstruktorów i umożliwi powstanie nawet 10 – cio nożnych statywów, na których da się powiesić samochód albo mały kompakt z zachowaniem idealnej stabilności.
Trzeba wymyśleć mechanizmy gwarantujące funkcjonalność przy zachowaniu lekkości i wymienności nóżek. Oto jest wyzwanie dla znakomitej firmy Novoflex. Nie wystarczy dziś supertechnologia obróbki metalu, by stworzyć supersystem czworonożnych statywów. Musi być jeszcze pomysł – czego producentowi serdecznie życzę.

Jerzy Lech

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież