wtorek, 26 listopad 2024

Zobacz większe!

Statyw na trzech nogach nikogo nie dziwi. W każdych wa-runkach podparcie w trzech punktach jest pewne i spełnia kryterium równowagi, a nośność w znaczeniu praktycznym – fotograficznym jest bez zarzutu. Czy czwarta noga w statywie fotograficznym jest tylko ekstrawagancją i czy rzeczywiście ma jakieś specjalne znaczenie wytyczające nowy trend w budowie statywów?
Z pośród trzech nóg zawsze każda znajdzie punkt podparcia, a co stanie się z nogą czwartą?
Czwarta noga ma tendencję do bycia za długą lub za krótką. W warunkach laboratoryjnych lub na płaszczyźnie podłogi czwarta noga może w równym stopniu dzielić ciężar umieszczony na statywie i mieć korzystny wpływ na jego stabilność, ale uwaga, musi być jednakowo długa z pozostałymi. W przeciwnym wypadku stracimy stabilność na zasadzie kiwającego się stołu z za krótką jedną nogą. Przenieśmy się w plener, gdzie jest nierówno i spróbujmy ustawić statyw na czterech nogach. Gwarantuję, że stracimy na to znacznie więcej czasu niż na ustawienie tradycyjnego statywu trójnożnego, a efekt stabilności będzie podobny.

NOWOŚĆ NOVOFLEXA

Firma Novoflex z Niemiec, znana z doskonałej technologii mechanicznej i fantastycznie jakościowo wykonywanych detali metalowych, zaprezentowała na Photokinie statyw czteronożny QuadroPod. Czy ta czwarta noga to rewolucja?

QUADROPOD – SYSTEM STATYWOWY

Tytułem dygresji wspomnę, że statyw czteronożny Novoflexa jest częścią systemu o nazwie QuadroPod zawierającego bazy z kolumnami lub bez do tworzenia statywów czteronożnych lub trójnożnych do których przykręca się nóżki o różnej długości, przeguby, przyssawki, imadła, uchwyty na akcesoria oraz głowice statywowe.
Tworzy to razem system statywowo-uchwytowy pozwalający mocować aparat fotograficzny i dodatkowe wyposażenie w bardzo różnorodnych okolicznościach. Skupmy się na dodatkowej czwartej nodze. Spróbujmy się przekonać czy rzeczywiście tworzy postęp w porównaniu z trzema powszechnie znanymi nogami.

ROZSTAWIANIE STATYWU CZTERONOŻNEGO

Zdecydowanie trudniej ustawić statyw czteroronożny niż trójnożny. Producent zdając sobie z tego sprawę naniósł na nóżki podziałki. W ten sposób łatwiej uzyskać zbliżone długości poszczególnych nóg. Jednak na niewiele to się zda, gdy rozstawiamy statyw w plenerze na nierównym podłożu.

OGROMNA NOŚNOŚĆ, A STABILNOŚĆ

Novoflex chwali się, że czworonożny statyw potrafi unieść nawet człowieka. Zgoda, z wiszącym człowiekiem czworonożny statyw na pewno będzie bardzo stabilny, zwłaszcza jeśli ten człowiek nie będzie się ruszał...
...a może trzeba na nim się zawiesić, by poszczególne nogi wryły się w ziemię i statyw przez to stał stabilnie. Fotografa nie interesuje kilkudziesięciokilogramowe obciążenie statywu tylko stabilność przy obciążeniu aparatem fotograficznym. Uwaga – to drugie wcale nie musi wynikać z pierwszego zwłaszcza przy czterech nogach...
Czwarta noga jest najczęściej za długa lub za krótka i to niestety ma przełożenie na gorszą stabilność (uwaga nie nośność) statywu szczególnie z lekkim sprzętem. Położenie czwartej nóżki można oczywiście korygować odchyleniem, ale i tak będzie to trwało stanowczo zbyt długo w porównaniu ze statywem trójnożnym.

DLACZEGO STATYW QUADROPOD W WERSJI UCHWYTOWEJ JEST ZNAKOMITY?

Przede wszystkim dlatego, że w tej wersji najpierw wybieramy punkty podparcia, a potem do nich dostosowujemy położenie bazy i mocujemy całość usztywniając przeguby kulowe. Klasycznym przykładem jest tu zamocowanie z czterema punktami podparcia do półki. Najpierw je określiliśmy za pomocą imadełek, a potem dopasowaliśmy do nich resztę podzespołów.
W drugim przypadku najpierw zaczepiliśmy uchwyt do listwy dachowej auta, a potem znaleźliśmy punkty podparcia na szybie wraz z położeniem bazy. Resztę zrobiły przyssawki i przeguby. W obu przypadkach nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do wygody i sprawności QuadroPod-a.

STATYW CZTERONOŻNY DOSKONAŁY...

Cóż nie wyszło w statywie QuadroPod z czterema nogami? Czy w ogóle taki statyw ma rację bytu i kiedy naprawdę może spełniać podstawowe założenie łatwego rozkładania, dużej nośności przy bardzo dużej stabilności?
Odpowiedź na to pytanie dał opis QuadroPod-a jako uchwytu.
Statyw czteronożny musi być inaczej skonstruowany. Widzę go jako statyw z mechanizmem z pozycji bazy zwalniającym lub blokującym jednocześnie swobodny wysuw wszystkich nóżek tak, by każda znalazła swój własny punkt podparcia. To eliminuje problem za długiej lub krótkiej czwartej nogi pogarszającej stabilność całości i wszystkie trudności związane z rozstawianiem tegoż statywu. Takie rozwiązanie jest wyzwaniem dla konstruktorów i umożliwi powstanie nawet 10 – cio nożnych statywów, na których da się powiesić samochód albo mały kompakt z zachowaniem idealnej stabilności.
Trzeba wymyśleć mechanizmy gwarantujące funkcjonalność przy zachowaniu lekkości i wymienności nóżek. Oto jest wyzwanie dla znakomitej firmy Novoflex. Nie wystarczy dziś supertechnologia obróbki metalu, by stworzyć supersystem czworonożnych statywów. Musi być jeszcze pomysł – czego producentowi serdecznie życzę.

Jerzy Lech