czwartek, 13 czerwiec 2024

alicja_portret_0808 stycznia 2010 r. w Galerii Pauza w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Katarzyny Widmańskiej. Autorka zaprezentuje fotografie inspirowane baśniowym utworem "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.
Wystawa Katarzyny Widmańskiej przenosi nas w oniryczną rzeczywistość jednego z najwybitniejszych dzieł literackich XIX wieku. Alicja w Krainie Czarów była źródłem artystycznych inspiracji niemal od ...

Alicja - portret8 stycznia 2010 r. w Galerii Pauza w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Katarzyny Widmańskiej. Autorka zaprezentuje fotografie inspirowane baśniowym utworem "Alicja w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.

Wystawa Katarzyny Widmańskiej przenosi nas w oniryczną rzeczywistość jednego z najwybitniejszych dzieł literackich XIX wieku. Alicja w Krainie Czarów była źródłem artystycznych inspiracji niemal od samego powstania. W  przypadku zdjęć Widmańskiej mamy jednak do czynienia z zupełnie nowym spojrzeniem na magiczny świat stworzony przez Lewisa Carrolla. Nie znajdziemy tu linearnego odtworzenia fabuły powieści. Spośród licznych bohaterów i scen obecnych na kartach książki Widmańska, według wyłącznie sobie znanego klucza, wybrała tylko niektóre. Jednak od doboru postaci zdecydowanie  ważniejszy jest niezwykły sposób ich ukazania.

Kobiecość, główny motyw twórczości Katarzyny Widmańskiej, zdaje się w tym przypadku pełnić rolę pryzmatu, przez który artystka patrzy na historię Alicji. Niemal wszyscy bohaterowie w interpretacji autorki, są kobietami lub przynajmniej dzięki zabiegom artystki dostrzec w nich można wyraźny pierwiastek kobiecości. Zwariowany Kapelusznik, pan Gąsienica, Król Kier i inne postaci zostają tu dodatkowo otoczone aurą zagadkowego niepokoju, dzięki której Alicja w Krainie Czarów nabiera intrygująco drapieżnego charakteru.

KsiężnaDo realizacji projektu artystka przymierzała się od bardzo dawna. Ilustracje do powieści Carrolla miały być tematem jej dyplomu.  Jednak rodząca się wówczas miłość Widmańskiej do fotografii zdecydowała, że artystka postanowiła przedstawić historię Alicji za pośrednictwem obiektywu. Przygotowania trwały kilka lat. Z biegiem czasu powstawały kolejne pomysły poszczególnych ujęć i stylizacji. Aż wreszcie, w połowie 2008 roku Widmańska rozpoczęła realizację projektu.

Warto podkreślić, że rola Katarzyny Widmańskiej w realizacji Alicji nie sprowadza się wyłącznie do „naciskania migawki”. Artystka jest autorką wszystkich stylizacji, scenografii i części kostiumów. Nie bez wpływu na to co znajdziemy na wystawie pozostaje również miejsce, w którym ulokowano plan zdjęciowy. Stary, pozornie zaniedbany, podkrakowski dworek jak za dotknięciem magicznej różdżki zamienia się na fotografiach Widmańskiej w prawdziwą Krainę Czarów.

Wystawa Katarzyny Widmańskiej wprowadza nas w świat tajemniczy, momentami mroczny, jednak nieprzerwanie zachwycający. Sama artystka podkreśla, że w jej zdjęciach nie należy doszukiwać się ukrytego przesłania. Ich celem jest hipnotyzować, wciągać widza w alternatywną rzeczywistość, oddziaływać na zmysły i emocje, nie zahaczając niepotrzebnie o sferę racjonalności.


Katarzyna Widmańska "Alicja w Krainie Czarów"

Galeria Pauza, ul. Floriańska 18/5, Kraków

Wernisaż: 8 stycznia 2010 r., godz. 20

Wystawa czynna do 14 lutego 2010 r.