środa, 17 lipiec 2024

Do 1 sierpnia można oglądać niezwykłą wystawę upamiętniającą 70. rocznicę Powstania Warszawskiego zatyrułowaną "Powstańcy 1944/70/2014". 

Projekt jest efektem pracy młodych artystów-fotografików, którym przewodził Wojtek Wieteski. Sesja, która uwieczniła podobizny 856 powstańców odbyła się w zeszłym roku. Każde zdjęcie to odrębna opowieść, jedn historia. Od wczoraj możemy oglądać efekty pracy artystów. Szlak 856 fotografii rozpoczyna się u zbiegu Alei Ujazdowskich i ulicy Pięknej, a kończy się przy Placu na Rozdrożu.

Projekt „POWSTAŃCY 1944/70/2014” ma wymiar symboliczny - ideą jest tworzenie pamięci wizualnej dla obecnych i przyszłych pokoleń. To próba uchwycenia zmniejszającego się z roku na rok grona Powstańców, nielicznej grupy pamiętającej emocje z sierpnia 1944 roku - stwierdzają organizatorzy przedsięwzięcia.

Wystawie towarzyszy album „POWSTAŃCY 1944/70/2014”, w którym zaprezentowane zostały 853 portrety Powstańców. Każde zdjęcie zostało wzbogacone cytatem z wywiadów udzielonych przez uczestników Powstania dla Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

powstancy-1944-70-2014-muzeum-powstania-warszawskiego-warszawa-powstancy-1944-70-2014-muzeum-powstania-warszawskiego-warszawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z tych niezwykłych portretów spoglądają na nas niezwykli ludzie - bohaterowie, którzy stoją na straży polskiej historii - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - W ich oczach wciąż można dostrzec wartości i uczucia, które poderwały ich do walki 1 sierpnia 1944 roku. Mamy niezwykły przywilej, że nadal możemy spotykać i rozmawiać z bohaterami naszej wolności. Od Powstańców wciąż możemy i powinnyśmy się uczyć.

Wieteska od dawna chciał sfotografować twarze powstańców. Rok temu w studio na terenie muzeum Wieteska i czworo fotografów z jego kolektywu WW Foto - Jakub Karwowski, Maciej Niesłony, Anna Orłowska i Łukasz Sokół - robili portrety powstańców.

Wystawę organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdjęcia będzie można oglądać do 1 września 2014.


Wojtek Wieteska - jeden z najbardziej znanych polskich fotografów. Wyrósł z francuskiej i amerykańskiej szkoły fotografii reporterskiej a jego indywidualny styl charakteryzuje się konceptualnym podejściem do rzeczywistości. W jego pracach panuje nastrój kontemplacji, dającej odbiorcy odczucie tajemnicy i emocji zawartych w fotografiach.

Studiował historię sztuki na paryskiej Sorbonie i Uniwersytecie Warszawskim oraz na wydziale operatorskim Łódzkiej Filmówki (Dyplom). Jego prace prezentowano w galeriach i muzeach w Polsce i za granicą : w ramach wystaw indywidualnych, m.in.: „Tokyo” - Manggha, „N.Y.C.#02“ - Centrum Sztuki Współczesnej, „Martwa Natura“ - Galeria Art New Media, „Protest 2007“ - Galeria Le Guern, „Szeroki krąg“ Fotoplastikon/Muzeum Powstania Warszawskiego, „Stacja Warszawa“ i „Flights 91_08“ - Yours Gallery; a także zbiorowych, m.in. : „Efekt czerwonych oczu“ w CSW, „2. Europaischer monat der Fotografie“- Galeria Lumas w Berlinie. Jego prace opublikowano w albumach, m.in.: „N.Y.C.#02“, „Stacja Warszawa“, „Collecting Fine Art Photography“.

Wykłada w PWSFTv i T w Łodzi oraz AT w Warszawie. Realizuje kampanie reklamowe i społeczne dla agencji reklamowych i klientów w zakresie fotografii i filmu. Mieszkał w Berlinie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku. Obecnie jest i pracuje w Warszawie.