środa, 17 lipiec 2024

Katowickie Centrum Kultury zaprasza do Galerii Pusta na wystawę amerykańskiej fotografki Pat York zatytułowaną ,,Covered - Uncovered'' a także na spotkanie z Pat York w dniu 17 sierpnia o godz. 17.30. 

Na wystawie PAT YORK, składającej się z około 40 fotografii, będą prezentowane między innymi portrety ANDY’EGO WARHOLA, ROBERTA RAUSCHENBERGA, JASPERA JOHNSA, JEFFA KOONSA, DAMIENA HIRSTA, DAVIDA HOCKNEY’A, JOHNA CAGE’A, ROBERTA RAUSCHENBERGA, TRACEY EMIN, MICHAELA YORKA. GEORGE’A LUCASA, JANE FONDY i KIKI SMITH.

Fotografie Pat York prezentują bardzo osobiste podejście do fotografii portretowej. Często też z ich powstaniem wiążą się niecodzienne przeżycia i okoliczności. W latach sześćdziesiątych fotografka żywo zaangażowała się w kulturę pop artu i wiele spośród ikonicznych postaci tego nurtu stało się bohaterami jej zdjęć. Z wieloma portretowanymi osobami nawiązała bliskie przyjaźnie. Była światkiem przemian społecznych i kulturowych, jakie miały miejsce zarówno w burzliwej epoce kontestacji i wojny w Wietnamie, jak i w konserwatywnej Ameryce rządzonej przez ekipy prezydentów Reagana oraz Buscha.


Pat York- amerykańska fotografka urodzona na Jamajce. Wiele podróżowała po świecie i mieszkała w różnych krajach. Karierę rozpoczęła w dziale mody magazynu Vogue w Nowym Jorku, a następnie przeniosła się do magazynu Glamour (Travel Editor), aby kilka miesięcy później rozpocząć pracę jako redaktor naczelny działu Fotografia. Wkrótce stała się niezależnym fotografem, a jej prace pojawiały się w wielu publikacjach na całym świecie, w tym w: Vogue, Time, Newsweek, Life, Town and Country, Playboy, Elle, Harper Bazaar, Vogue Hommes, The London Times, Independent on Sunday i Stern. Od 1997 roku wystawia swoje prace w najważniejszych muzeach w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Polsce, Chorwacji, Czechach, Belgii, Niemczech, Francji, Anglii. Rumunii, na Łotwie i w Hong Kongu. Jej fotografie były wystawiane na Art Basel, w Szwajcarii i Art Basel w Miami.

Prace Pat Jork były zamieszczane w wielu wydawnictwach i na okładkach książek. Artystka znana jest również ze swoich własnych publikacji: A photographic book of the film version of Michel Tournier’s ‘Vendredi Ou LaVie - opublikowana Gallimard (Paryż, 1981); Going Strong - książka o fotografii z wywiadami, opublikowana przez Arcade of Little Brown (1991); Covered – Uncovered - książka z jej zdjęciami i tekstem wydana przez Galerię Gmurzynska (2004), Fame and Frame - książka z fotografiami i krótkimi komentarzami artystów, pisarzy, aktorów i muzyków, obejmująca 40 lat jej pracy twórczej, opublikowana przez teNeues (2008). Fotografie Pat York znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Korei, Japonii, Hong Kongu i Australii. Wykładała w International Center of Photography w Nowym Jorku, Muzeum Corcoran w Waszyngtonie, DC, Huntington Library, Muzeum w San Marino, w teatrze, w El Paso, w Teksasie i w innych miejscach, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą. Występowała w licznych programach telewizyjnych, w tym Good Morning America, Charlie Rose, CNN, CBS Sunday Morning i innych. Jej mężem jest aktor Michael York, którego poznała czterdzieści sześć lat temu na planie fotograficznym. Mieszkają w Los Angeles i wszędzie tam, gdzie „rzuci” ich praca.

Centrum Kultury
Galeria Pusta
Katowice
Plac Sejmu Śląskiego 2

Wystawa czynna do 8 września 2014 r.

 

 

pat-york-andy-warho

Fot. Pat York

 

pat-york-james-rosenquist

Fot. Pat York

 

pat-york-jasper-johns

Fot. Pat York

 

pat-york-wilhelm-sasnal

Fot. Pat York

 

CKK logo