środa, 17 lipiec 2024

Galeria Bałucka w Łodzi, Stary Rynek 2 zaprasza 1 szierpnia 2014 r., godz. 18:00  na wernisaż wystawy fotografii uczestników warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Marka Gajewskiego zatytułowaną OBIEKTYWnie.

Towarzyszące wystawie hasło: niewidoczne – obecne oraz niematerialne – istniejące daje uczestnikom większą swobodę i rozszerza zakres możliwości w realizacji tematu. Wykorzystując możliwości obiektywu fotograficznego uczestnicy podjęli próbę uchwycenia na zdjęciach tego, czego nie dostrzega przeciętny obserwator, gdyż „…najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
(A. de Saint-Exupéry, Mały książę).

galaeria balucka

fot. Adam Burzyński


Wystawa składa się z 180 prac fotograficznych prezentujących przestrzeń naszego miasta. Są one rezultatem działań uczestników bezpłatnych warsztatów fotograficznych, odbywających się cyklicznie raz w miesiącu od listopada 2013 roku do czerwca 2014 roku, organizowanych przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Autorami zdjęć są: Witold Buraczyński, Adam Burzyński, Grzegorz Fibak, Katarzyna Góralczyk, Magdalena Jagusiak, Katarzyna Kończal, Katarzyna Krakowiak, Bogdan Luchowski, Barbara Marut, Maciej Mroczek, Zygmunt Murowaniecki, Katarzyna Ojrzyńska, Robert Olesienkiewicz, Tadeusz Papis, Piotr Pasturczak, Izabela Pokora, Ewa Roślik, Izabela Rutkowska, Maciej Rybus, Katarzyna Skowronek, Tomasz Skowronek, Witold Skwarski, Alicja Śmiszkiewicz-Skwarska.

galeria balucka 1

fot. Barbara Marut

Wystawa zorganizowana w ubiegłym roku zatytułowana była STARY RYNEK – METAMORFOZY. Prezentowane były na niej fotografie uczestników warsztatów, których ideą było uchwycenie
i dokumentacja piękna architektury Starego Rynku i wyjątkowego klimatu tamtego miejsca. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji warsztaty prowadził Marek Gajewski, znakomity znawca technik fotograficznych, a także pedagog, który z pasją i kreatywnością podchodzi do wszystkiego, co robi. Jest on również kuratorem obecnego przedsięwzięcia przygotowywanego obecnie w Galerii Bałuckiej.

Zdjęcia prezentowane na wystawie OBIEKTYWnie nie są jedynie dokumentami wybranych fragmentów przestrzeni miejskiej. Są one również próbą kreowania własnej indywidualnej wizji Łodzi. Autorzy prac to pasjonaci fotografii, którzy istniejącą rzeczywistość przesiewają przez obiektyw aparatu oraz własną wrażliwość, dzięki czemu ukazują wyjątkowy charakter i urok rozmaitych miejsc w całym mieście, nawet tych najbardziej zwykłych, uwalniając przy tym odbiorcę od stereotypowego patrzenia na nie. Starają się pokazać to, czego bez ich udziału nikt by nie dostrzegł. Zwracają uwagę na to, iż nie istnieją rzeczy bezwzględnie ładne lub brzydkie. To jak je widzimy, zależy tylko od nas, a w przypadku fotografii ta kwestia ma szczególne znaczenie.

kurator: Marek Gajewski

Galeria Bałucka
Stary Rynek 2, Łódź
wernisaż: 01.08.2014, godz. 18:00
Wystawa czynna: 01.08.2014 - 31.08.2014