sobota, 20 lipiec 2024

minizer_08014 maja w Noc Muzeów, od godziny 19-tej, zapraszamy na otwarcie wystawy „Zniewolony umysł. Tyrania obrazu w polskiej fotografii artystycznej po 1945 roku”. …

14 maja w Noc Muzeów, od godziny 19-tej, zapraszamy na otwarcie wystawy „Zniewolony umysł. Tyrania obrazu w polskiej fotografii artystycznej po 1945 roku”.

minizer_150Wystawa Zniewolony umysł stanowi portret fotograficzny pokolenia artystów, które zmierzyło się z doświadczeniem totalitaryzmu. Odwołując się do świadectwa Czesława Miłosza i do wypracowanych przez niego kategorii historyczno-literackich budujemy portret epoki reprezentowany przez wybrane prace z grona najwybitniejszych artystów fotografów tego czasu: Stefana Arczyńskiego, Zdzisława Beksińskiego, Witolda Dederko, Zbigniewa Dłubaka, Mariusza Hermanowicza, Jerzego Lewczyńskiego, Krystyny Łyczywek, Marka Piaseckiego, Wojciecha Plewińskiego, Zofii Rydet, Leonarda Sempolińskiego, Andrzeja Strumiłło, Tadeusza Sumińskiego, którzy starali się tworzyć, w odniesieniu do sytuacji „rozkazu wewnętrznego”. Pokaz otwiera profetyczny prolog z Witkacego (Nienasycenie) w fotografii Józefa Jana Głogowskiego Zastrzyk Narkotyczny.

Na potrzeby wystawy odnotujmy tutaj, że fotografia poprzez swój bezpośredni kontakt z rzeczywistością zewnętrzną podlega procesowi odwrotnemu, tyranizując i pochłaniając świat obrazami zaczerpniętymi ze swego oglądu rzeczy.
Pragniemy zadać przy tej okazji pytanie o naturę zniewolenia umysłu w świetle współczesności.

Kuratorzy: Patrick Komorowski i Rafał Lewandowski

* „Strach przed odpłynięciem okrętu”   (Rozmowa o Zniewolonym umyśle), Czesław Miłosz, Zniewolony Umysł, Kraków 2009, s. 7.

Współorganizatorzy: Instytut Polski w Rzymie


współpraca: Archeologia Fotografii
Muzeum Historyczne w Sanoku

Patroni Medialni:

Artinfo
Fotopolis
Foto

 

 

GALERIA ASYMETRIA
Pierwsza galeria fotografii historycznej
ul. Nowogrodzka 18A/8A
00-511 Warszawa
tel: (22) 628 14 64
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.asymetria.eu
godziny otw: pn.,czw:12-19, wt.,śr.,pt.,:10-17