czwartek, 13 czerwiec 2024
– wernisaż Piotra Sieprawskiego

sieprawski2_080Zdjęcia są próbą uchwycenia relacji przyrody i człowieka w odróżnieniu od tej jaką widzimy na co dzień. Miasto, supermarkety, korki uliczne to nasze pozornie bezpieczne życie codzienne. Jednak co jakiś czas natura pokazuje jaka jest prawdziwa relacja człowieka i świata. W tych chwilach uświadamiamy sobie naszą małość i zależność od przyrody. Niektórzy mimo wszelkich dostępnych wygód życia w cywilizacji poszukują miejsc …

– wernisaż Piotra Sieprawskiego

sieprawski2Zdjęcia są próbą uchwycenia relacji przyrody i człowieka w odróżnieniu od tej jaką widzimy na co dzień. Miasto, supermarkety, korki uliczne to nasze pozornie bezpieczne życie codzienne. Jednak co jakiś czas natura pokazuje jaka jest prawdziwa relacja człowieka i świata. W tych chwilach uświadamiamy sobie naszą małość i zależność od przyrody. Niektórzy mimo wszelkich dostępnych wygód życia w cywilizacji poszukują miejsc gdzie mogą zobaczyć właściwą proporcję pomiędzy sobą a naturą. Podczas swojej podróży nabierają szacunku do przyrody i mogą poczuć się jej częścią. Ci ludzie są tematem moich fotografii. Te z pozoru puste miejsca i przestrzenie wprowadzają w stan duchowy który trudno wyrazić słowami więc zapraszam do oglądania zdjęć.

Piotr Sieprawski

sieprawski3


„zen” oznacza stan najwyższego oświecenia jak i samą „niewypowiedzianą” naturę rzeczywistości. Nie da się bezpośrednio w słowach przekazać prawdziwej natury zen, gdyż z definicji umyka ona rozumowemu poznaniu (...) Charakterystycznymi cechami estetyki zen są: maksymalna prostota, surowość i klarowność formy, oraz „gra z umysłem i postrzeganiem” oparta na paradoksalnych, przypadkowych skojarzeniach i podświadomie odbieranych impresjach.
Artysta działający w duchu zen traktuje akt tworzenia jako rodzaj medytacji. Ma go ona przybliżyć do oświecenia, a zawarte w niej okruchy zen mogą potencjalnie natchnąć kogoś innego do wejścia na tę ścieżkę. W przypadku osób już zaangażowanych w praktyki medytacyjne okruchy takie mogą zadziałać jak katalizator, przyspieszający osiągnięcie oświecenia.


sieprawski4

Galeria
Centrum Nowohuckiego Domu Kultury,
aleja Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków

wystawa czynna od 10 czerwca do 10 lipca,

http://www.nck.krakow.pl/#10vi3

wstęp wolny

informacje:
tel. 12 644 43 80, pok. 202, bud. A

http://www.sieprawski.com/