czwartek, 13 czerwiec 2024

 300 lat Łodzi Kaliskiej, fotografia

Zobacz większe!

Nowy projekt Łodzi Kaliskiej „Niech sczezną męż­czyźni” inspirowany jest współczesną kulturą, a szczególnie tym jej aspektem, który opatrzony jest hasłem „gender” czy „feminizm”. Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii ukazujących kobiety pracujące w zawodach, w których kobiety w Polsce jeszcze nie pracują, na przykład przy układaniu nawierzchni bitumicznej budowanej drogi czy przy pozyskiwaniu bloków skalnych w kamieniołomach. Tematów jest 14 i łącznie tworzą niezwykły obraz absurdalnego futuryzmu, z?wszechogarniającym feminizmem. Kobiety na fotografiach są nagie, jak na obrazach klasycznego malarstwa symboliczno-romantycznego (nimfy, boginie, rusałki), które do dzisiaj jest archetypem najlepiej rozumianym przez społeczeństwo.
Łódź Kaliska powstała w 1979 i wystawa w CSW zapoczątkuje obchody trzydziestolecia istnienia tego artystycznego ugrupowania.
Podczas otwarcia wystawy wystąpi z koncertem zespół Csokolom i grupa artystów węgierskich ze środowiska Galerii Liget w Budapeszcie, z którymi Łódź Kaliska utrzymywała przez ostatnie dwadzieścia kilka lat regularną współpracę i przyjaźń.

Współpraca: Instytut Węgierski
Kurator: Marek Grygiel