wtorek, 10 grudzień 2024

Sony poinformowała o wprowadzeniu do oferty nowego, superszerokokątnego obiektywu z dużym otworem przysłony przeznaczonego do korpusów pełnoklatkowych: FE 12–24 mm F2.8 GM (model SEL1224GM). Ten lekki i uniwersalny obiektyw idealnie nadaje się do zdjęć krajobrazów, rozgwieżdżonego nieba i architektury. Daje też większą swobodę ruchów fotografom i filmowcom, którzy chcą ukazywać sport w bardzo szerokiej perspektywie. Jak przystało na produkt z flagowej serii Sony G Master, nowy model gwarantuje wyjątkową jakość superszerokokątnego obrazu przy ogniskowej od 12 mm i stałej maksymalnej przysłonie F2.8, a także piękny efekt bokeh.

Wprowadzenie modelu FE 12–24 mm F2.8 GM oznacza, że obecnie seria obiektywów Sony G Master z przysłoną F2.8 w całości pokrywa zakres ogniskowych od 12 do 200 milimetrów[i]. Z kolei minimalna ogniskowa 12 mm sprawia, że nowy model ma najszerszy na świecie kąt widzenia wśród zmiennoogniskowych obiektywów z przysłoną F2.8[ii]. Tak mała ogniskowa daje nieznane dotąd możliwości twórczej ekspresji: pozwala uwydatniać odległość i tworzyć dynamiczne perspektywy, jakich nie można zobaczyć nieuzbrojonym okiem.

— Jesteśmy ogromnie przejęci premierą obiektywu FE 12–24 mm F2.8 GM, ponieważ sądzimy, że stanie się on ulubionym szkłem fotografów i filmowców używających systemu α — mówi Yann Salmon-Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — Pokonywanie kolejnych barier jest ważnym elementem naszych starań. Z satysfakcją odnotowujemy więc nowe możliwości twórcze, które pojawiły dzięki dodaniu do serii obiektywów G Master ze stałą przysłoną F2.8 tego zaawansowanego technologicznie modelu o bardzo wysokim standardzie i minimalnej ogniskowej 12 mm.

sony-12-24

Obiektyw FE 12–24 mm F2.8 GM ma zaawansowaną i innowacyjną konstrukcję. Zapewnia nadzwyczajną jakość całego obrazu w pełnym zakresie ogniskowych. Jest wyposażony w trzy niezwykle precyzyjne soczewki asferyczne XA (eXtreme Aspherical), w tym największą soczewkę XA, jakiej kiedykolwiek użyto w obiektywie α™. Te trzy soczewki XA wraz z dodatkową soczewką asferyczną skutecznie kompensują astygmatyzm, komę i dystorsję aż po same rogi kadru. Z kolei trzy soczewki ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji) i dwie ze szkła Super ED dobrze usuwają aberrację chromatyczną i będące jej następstwem rozlewanie się barw.

Mechanizm nastawiania ostrości z szybującymi soczewkami dzieli zespół soczewek ostrości na dwie niezależnie regulowane grupy, dzięki czemu o wiele łatwiej jest uzyskać zarówno znakomite parametry zdjęć zbliżeniowych, jak i maksymalną ostrość w całym zakresie odległości. Konstrukcja ta zapewnia również stałą minimalną odległość od obiektu, która wynosi 0,28 metra. Zastosowanie wewnętrznego mechanizmu ustawiania ostrości oznacza natomiast stałą długość obiektywu i bardzo nieznaczne przemieszczenia środka ciężkości, a w rezultacie stabilne, optymalne wyważenie.

Obiektyw odznacza się też pięknym efektem bokeh, będącym znakiem rozpoznawczym całej serii G Master. Uzyskano go dzięki precyzyjnej kompensacji aberracji sferycznej zarówno na etapie projektowania, jak i produkcji. Z kolei soczewki XA odznaczają się wyjątkową dokładnością obróbki powierzchni, co skutecznie zapobiega powstaniu „warstwowego” efektu bokeh. Do nadania pięknego wyglądu nieostrym fragmentom przyczynia się także 9-listkowa przysłona kołowa.

Obiektyw FE 12–24 mm F2.8 GM jest wyposażony w cztery szybkie i mocne silniki liniowe Sony XD (eXtreme Dynamic), które gwarantują znakomitą współpracę obiektywu z szybkimi korpusami, zarówno obecnymi, jak i planowanymi w przyszłości. Ponieważ w każdej z grup soczewek ostrości zastosowano dwa takie silniki, system AF działa szybko i dokładnie. Nowe algorytmy sterujące skracają czas reakcji silników XD przy zapewnieniu właściwej synchronizacji między grupami soczewek ostrości. Dodatkową zaletą jest niezwykle cicha praca i minimalny poziom wibracji.

FE 12–24 mm F2.8 GM to pierwszy obiektyw z nowo opracowaną powłoką Nano AR Coating II, którą można nakładać na duże lub mocno zakrzywione soczewki. Tłumi ona wewnętrzne odbicia, osłabia odblaski i zapobiega powstawaniu tzw. duszków, zapewniając klarowny obraz nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, mimo szerokiego kąta widzenia obiektywu.

sony-12-24-1

Nagrywanie filmów

Stała maksymalna przysłona (F2.8) w całym zakresie zoomu oznacza, że regulacja ogniskowej nie powoduje zmian ekspozycji, zatem podczas nagrywania filmu nie trzeba zmieniać czasu otwarcia migawki i czułości ISO. Filmowanie pełnoklatkowym korpusem przy ogniskowej 12 mm i stałej przysłonie F2.8 oznacza nieograniczone twórcze możliwości. Kiedy obiektyw jest używany na korpusie APS-C lub przy ustawieniu kąta widzenia Super 35, zapewnia filmowcom bardzo praktyczny zakres ogniskowych, z minimalną ogniskową będącą odpowiednikiem ustawienia 18 mm.

Profesjonalny standard obsługi

Obiektyw FE 12–24 mm F2.8 GM waży 847 gramów i ma szereg właściwości, które zapewniają w pełni profesjonalną kontrolę nad zdjęciami. Przykładem takich rozwiązań są dogodnie umieszczony przycisk blokady ostrości o dostosowywanym działaniu, przełącznik trybu ostrości, pierścień zoomu i pierścień ustawiania ostrości. System Linear Response MF gwarantuje bezpośrednie, natychmiastowe reakcje na najdelikatniejsze ruchy pierścienia przy ręcznej regulacji ostrości. Obiektyw jest odporny na pył i wilgoć[iii], a fluorowa powłoka na przedniej soczewce przeciwdziała osadzaniu się wody, tłuszczu i innych zanieczyszczeń, ułatwiając ścieranie odcisków palców. Z tyłu obiektywu znajduje się uchwyt na standardowe filtry żelowe, zarówno szare (ND), jak i barwne. W komplecie dostarczany jest szablon do wycinania takich filtrów.


Dostępność

Obiektyw FE 12–24 mm F2.8 GM trafi do sprzedaży w Europie w sierpniu 2020 r.