sobota, 18 maj 2024

Firma Fujifilm wprowadza na rynek nowy obiektyw Fujinon XF 56 mm f/1.2 R APD. Obiektyw przeznaczony jest do aparatów cyfrowych wyposażonych w matryce APS-C o długości ogniskowej będącej odpowiednikiem 85 mm1. Model ten oferuje maksymalną przysłonę f/1.2 co czyni z niego najjaśniejszy na świecie obiektyw z autofokusem do aparatów cyfrowych z matrycą APS-C. Ponadto dzięki nowemu filtrowi apodyzacyjnemu doskonale sprawdza się w fotografii portretowej, umożliwiając uchwycenie każdego pasma włosów i dodając atrakcyjny efekt bokeh.

Obiektyw jest też łatwy w przenoszeniu, bowiem po zamontowaniu go w aparacie z serii X całość waży mniej więcej połowę2 tego, co lustrzanka jednoobiektywowa z obiektywem o tej samej długości ogniskowej i wartości F. O szybkości jego działania decyduje natomiast szybki i cichy autofokus. Obiektyw oferuje nie tylko piękny efekt bokeh, ale również zachowuje ostrość dzięki precyzyjnemu ogniskowaniu nawet przy małej głębi ostrości. Tu właśnie widać ogromną przewagę, jaką bezlusterkowce mają nad lustrzankami – za ogniskowanie odpowiada bowiem sama matryca, a nie dodatkowy czujnik PD. Migawka w korpusach z serii X jest cicha, co ułatwia wykonanie naturalnych zdjęć fotografowanych obiektów.

fujinon-xf56mm-1

Główne zalety

(1) Filtr apodyzacyjny pozwalający tworzyć bardziej kreatywne portrety
Model XF 56 mm f/1.2 R APD zapewnia wyjątkową ostrość nawet wtedy, gdy przysłona jest ustawiona na wartość f/1.2. Ponadto filtr apodyzacyjny wygładza kontury uzyskane po zastosowaniu efektu bokeh. Ta mieszanka ostrości obrazu i wspaniałego efektu bokeh przekłada się na zdjęcia portretowe, które wydają się być trójwymiarowe.
Optyka składa się z 11 elementów szklanych w 8 grupach, w tym z jednej soczewki asferycznej ze szkła formowanego oraz dwóch soczewek o wyjątkowo niskiej dyspersji. Za korekcję aberracji sferycznych odpowiada szklana soczewka asferyczna, co pozwala uzyskać wysoką rozdzielczość nawet przy maksymalnej przysłonie. Co więcej, zastosowanie dwóch soczewek o wyjątkowo niskiej dyspersji i trzech soczewek sklejonych pozwoliło znacznie ograniczyć występowanie aberracji chromatycznych. Powierzchnie wszystkich soczewek zostały pokryte unikalną powłoką Fujifilm HT-EBC (High Transmittance Electron Beam Coating), aby zminimalizować występowanie tzw. duszków i efektu flary oraz zwiększyć ostrość i wyrazistość zdjęć.
Obiektyw wykorzystuje cały potencjał wyjątkowej matrycy Fujifilm X-TransTM 3 CMOS bez filtra dolnoprzepustowego, oferując niezwykłą jakość obrazu. Występowanie tzw. duszków i efektu flary jest ograniczone nawet wtedy, gdy zdjęcia są robione w trudnych warunkach (np. światło padające z tyłu obiektu).
Obiektyw zapewnia jeszcze lepsze rezultaty po podłączeniu go do korpusu aparatu z serii X5 wyposażonego w optymalizator modulacji obiektywu4. Optymalizator ten koryguje rozmycie dyfrakcyjne6, zapewniając ostrość na całej powierzchni kadru i realistyczny efekt 3D nawet przy niskim ustawieniu przysłony.

fujinon-xf56mm-2

(2) Autofokus w obiektywie z filtrem apodyzacyjnym

Dotychczas filtr apodyzacyjny stosowano tylko w obiektywach z ręcznym ustawianiem ostrości. Prezentowany obiektyw jako pierwszy łączy w sobie filtr apodyzacyjny oraz precyzyjny autofokus z detekcją kontrastu.
Po podłączeniu obiektywu do aparatu z serii X niemal bezszelestna praca migawki pozwala uchwycić fotografowane obiekty w naturalny sposób.

(3) Efekty znane z filmów fotograficznych dzięki trybowi symulacji filmu

Aparaty z wymiennym obiektywem z serii X oferują różne tryby symulacji filmu, które pozwalają uzyskać kolory i tonacje znane z filmów fotograficznych produkowanych przez firmę Fujifilm już od 80 lat. Efektem zastosowania tego obiektywu razem z trybem symulacji filmu Pro Neg., który powstał z myślą właśnie o fotografii portretowej, będą zdjęcia z pięknie odwzorowanymi tonacjami skóry.

(4) Wysoka jakość konstrukcji i wygodna obsługa

Filtr apodyzacyjny najlepiej sprawdza się przy szeroko ustawionej przysłonie. Użytkownicy mogą korzystać z szerokiej przysłony także w jasnym otoczeniu dzięki filtrowi ND, który reguluje jasność na trzech poziomach. Aby efekt apodyzacji był lepiej widoczny, obiektyw został wyposażony w pierścień przysłony, na którym na czerwono zaznaczona jest efektywna wartość F. Różnica między wartością F a efektywną wartością F wskazuje na skuteczność filtra apodyzacyjnego.
Pierścienie ustawiania ostrości i przysłony są wykonane z metalu, podobnie jak elegancko wykończona zewnętrzna obudowa obiektywu. Teksturę i obrót pierścieni dobrano tak, aby zapewnić fotografowi wygodną obsługę nawet podczas precyzyjnego, ręcznego ustawiania ostrości.

1. Odpowiednik formatu 35 mm.
2. Badania przeprowadzone przez Fujifilm.
3. X-Trans jest znakiem towarowym lub zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Fujifilm Corporation.
4. Opracowana przez firmę Fujifilm funkcja przetwarzania obrazu polegająca na korekcji efektów optycznych, takich jak rozmycie dyfrakcyjne, w oparciu o charakterystykę optyczną danego obiektywu.
5. Dotyczy modeli FUJIFILM X-T1 i FUJIFILM X-E2, dane z sierpnia 2014 r.
6. Zjawisko zachodzące podczas fotografowania z wąską przysłoną, polegające na tym, że mimo ustawienia wysokiej jakości obrazu, występują na nim rozmycia.