niedziela, 14 kwiecień 2024

Jury rozstrzygnęło 10., jubileuszową edycję Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Uczestnicy nadesłali na Konkurs niemal 30 tysięcy fotografii, które oceniało Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Adam Balcerek, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Maciek Nabrdalik, Rafał Olejniczak i Martyna Wojciechowska.

Rywalizacja przebiegała w 5 kategoriach: FOTOREPORTAŻ, LUDZIE, ZWIERZĘTA, KRAJOBRAZ, oraz w kategorii specjalnej Samsung: NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI. 

Szczególnym wydarzeniem gali było przyznanie pierwszej w historii WKF Nagrody Specjalnej dla Tomasza Tomaszewskiego, który jest konsultantem generalnym National Geographic Polska i przewodniczącym Jury Wielkiego Konkursu Fotograficznego od początku jego istnienia. Nagroda, którą redaktor naczelna Martyna Wojciechowska wręczyła Tomaszowi Tomaszewskiemu, jest jednocześnie uhonorowaniem wybitnego fotografa za całokształt dokonań artystycznych i podziękowaniem za zasługi dla polskiej edycji magazynu.

– Obcowanie z obrazami, które nie były jedynie wynikiem uchwycenia świata jako obiektu, ale obrazami, które uczyniły ze świata obiekt sam w sobie, jest doświadczeniem tak satysfakcjonującym, że godziny poświęcone na ocenianie tysięcy nadesłanych prac przestały mieć znaczenie – komentuje pracę przy Wielkim Konkursie Fotograficznym Tomasz Tomaszewski.

 

Tegorocznym GRAND PRIX uhonorowany został Sebastian Gorgol za zdjęcie „Bezpieczna zabawa”

 

Grand Prix sebastian-gorgol

Sebastian Gorgol. Bezpieczna zabawa. Grand Prix Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska.

 

Kategoria FOTOREPORTAŻ

PIERWSZE MIEJSCE
SEBASTIAN GORGOL: POLOWANIE
Mieszkańcy indonezyjskiej wioski Lamalera z wyspy Lembata podtrzymują wielowiekową tradycję polowania na wieloryby z użyciem wiosłowych łodzi i bambusowych harpunów. O skuteczności łowów decyduje pierwszy skok lamafy – harpunnika. To funkcja zarezerwowana dla najodważniejszych mężczyzn. Chłopcy trenują więc skoki z harpunem, by kiedyś zdobyć zaszczytny tytuł. W dzieleniu mięsa upolowanego kaszalota biorą udział wszyscy mieszkańcy wioski, w tym dzieci.

 

Fotoreportaż sebastian-gorgol-1

Sebastian Gorgol, Polowanie, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii FOTOREPORTAŻ.

 

Fotoreportaż sebastian-gorgol 3

Sebastian Gorgol, Polowanie, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii FOTOREPORTAŻ.

 

Fotoreportaż sebastian-gorgol 2

Sebastian Gorgol, Polowanie, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii FOTOREPORTAŻ.

 

WYRÓŻNIENIE
AGNIESZKA SZEDERA: QUEER TANGO
Ruch queer tango od ponad dekady rozprzestrzenia się w Europie. Queer tango porzuca sztywne zasady tradycyjnej formy tego zrodzonego w Argentynie tańca, gdzie to mężczyzna prowadzi kobietę. Tu każda płeć ma możliwość eksperymentowania z rolami, co przekłada się na poszukiwanie własnego stylu komunikacji. Zdjęcia powstały na festiwalu queer tango w stolicy Norwegii Oslo.

agnieszka-szedera

agnieszka-szedera-1

Agnieszka Szedera: QUEER TANGO. WYRÓŻNIENIE

 

WYRÓŻNIENIE
KUBA KAMIŃSKI: SZEPTUCHY
Szeptuchy to przeważnie starsze kobiety, które uważają, że posiadają dar od Boga – moc leczenia chorób, bólu fizycznego i psychicznego. Twierdzą też, że są w stanie rzucać czary i uroki. Uwalniać ludzi od opętania przez złe duchy za pomocą specjalnych modlitw i rytuałów przekazywanych przez pokolenia. Można je spotkać w rejonach przy wschodniej granicy Polski oraz na zachodniej Białorusi.

 

kuba-kaminski

kuba-kaminski-1

Kuba Kamiński: SZEPTUCHY. WYRÓŻNIENIE

 

Kategoria LUDZIE

PIERWSZE MIEJSCE
KATARZYNA PAWLICA: WIARA
Kalwaria Zebrzydowska. Jak co roku tysiące ludzi wzięło udział w celebracji Wielkiego Tygodnia. Trudno o uśmiech na twarzy, gdy osoba wierząca uczestniczy w misterium Męki Pańskiej, zwłaszcza tak realistycznym jak to. Sprzedawcy pączków i waty cukrowej liczą, że zasmuceni widokiem cierpienia ludzie chętniej skorzystają z ich słodkiej oferty.

 

Ludzie katarzyna-pawlica

Katarzyna Pawlica, Wiara, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii LUDZIE.

 

WYRÓŻNIENIE
ZBIGNIEW BORYS: SZANSA NA WODĘ
Południe Etiopii – plemienne ziemie Hamerów. Susze to tutaj codzienność. Bywa, że miesiącami nie spada kropla deszczu i wysycha wszystko, w tym wioskowe studnie. Wtedy jedyną szansą na orzeźwiający łyk jest dotarcie do wody, która sączy się leniwie między ziarenkami piasku, tuż pod wyschniętym korytem rzecznym.

 

zbigniew-borys 

Zbigniew Borys: SZANSA NA WODĘ. WYRÓŻNIENIE 

 

WYRÓŻNIENIE
DANIEL FRYMARK: SIŁKA
Chojnice. Amatorska siłownia w piwnicy altanki na działkach ogródkowych. Adi i Tede ćwiczą tutaj trzy razy w tygodniu. Pomieszczenie urządzili sami, bo nie mieli pieniędzy na karnety do profesjonalnej siłowni. Przez kilka miesięcy zbierali używane sprzęty do treningów, porządkowali piwnicę i malowali ściany. Ćwiczą od ponad dwóch lat.

 

daniel-frymark

Daniel Frymark: SIŁKA. WYRÓŻNIENIE 

 

Kategoria ZWIERZĘTA

PIERWSZE MIEJSCE
ADAM KOT: KONFRONTACJA
O świcie w nadodrzańskiej czatowni fotografowałem z kolegą myszołowy, które przyciągała padlina. Gdy już podjadły, w pobliżu lądowała czapla siwa. Powoli zbliżała się do myszołowów, pilnie je obserwując, a potem porywała resztki. Oczywiście nie podobało się to myszołowom, więc dochodziło do starć. Bojowa czapla niekiedy przeganiała konkurentów. Tylko że potem... traciła zainteresowanie padliną, do czasu aż myszołowy znów się zjawiły. Co ciekawe, taka sytuacja powtarzała się przez kilka dni.

 

Zwierzęta adam-kot

Adam Kot, Konfrontacja, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii ZWIERZĘTA.

 

WYRÓŻNIENIE
ADAM FICHNA: MAGIA PORANKA
Wczesnym jesiennym rankiem nad stawami Wielikąt pojawił się sokół wędrowny, który swoją obecnością wywołał niepokój i poruszenie wśród przebywających tam ptaków. Cały akwen zamienił się w jeden wielki teatr, który miałem szczęście podziwiać.

 

adam-fichna

Adam Fichna: MAGIA PORANKA. WYRÓŻNIENIE

 

WYRÓŻNIENIE 
PIOTR KRUPA: KACZA WYSPA

Od kilku lat dokumentuję różne koryta rzek z lotu ptaka. Na tym zdjęciu widać odcinek Wisły w okolicy Baranowa Sandomierskiego. Niski stan wody odsłonił malownicze wysepki, na których zgromadziło się dzikie ptactwo. Spłoszone, gwałtownie wzbija się do lotu, pozostawiając kręgi na wodzie. Myślę, że zdjęcie mogłoby świetnie zilustrować definicję wyrażenia „puszczać kaczki”.

 

Piotr-Krupa

Piotr Krupa: KACZA WYSPA. WYRÓŻNIENIE 

 

Kategoria KRAJOBRAZ

PIERWSZE MIEJSCE
WALDEMAR GRAŚ: ZAMIEĆ
Zdjęcie zostało wykonane podczas zimowego pleneru na Pilsku zorganizowanego przez Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Śląski. Niestety, pogoda nas nie rozpieszczała. Szczęście uśmiechnęło się do nas ostatniego dnia. Gdy porywisty wiatr rozwiał chmury prószące śniegiem, wykorzystałem chwilę na szczycie i zrobiłem tę fotografię.

 

Krajobraz waldemar-gras

Waldemar Graś, Zamieć, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii KRAJOBRAZ.

 

WYRÓŻNIENIE
HUBERT STOJANOWSKI: SZURPILSKIE

Okolice suwalskiego jeziora Szurpiły wciąż mnie nęcą, bo mogę tam z paralotni podziwiać niemal skończone obrazy – takie jak ten. Spękany lód fotografowałem o poranku w asyście klucza żurawi. Lecieliśmy, a wiosna szła.

 

hubert-stojanowski

Hubert Stojanowski: SZURPILSKIE. WYRÓŻNIENIE 

 

WYRÓŻNIENIE
MARIUSZ JANISZEWSKI: TAJFUN
Trzy miesiące po tajfunie Yolanda (Hayan) miasto Tacloban na filipińskiej wyspie Leyte powoli wraca do życia. Mieszkańcy z trudem odbudowują swoje domostwa. Widok palących się śmieci na tle połamanych palm ciągnie się po horyzont.

 

mariusz-janiszewski

Mariusz Janiszewski: TAJFUN. WYRÓŻNIENIE 

 

Kategoria Samsung NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI

PIERWSZE MIEJSCE
KONRAD BĄK: ARMAS AVELLANO

Ogier widoczny na zdjęciu to Armas Avellano z rzadkiej w Polsce linii koni andaluzyjskich
– Yeguada de Cartuja, które występują w spektaklach Królewskiej Szkoły Jazdy
– Fundación Real Escuela Andaluza del Arte Ecuestre. Właścicielką rumaka jest znana miłośniczka koni tej rasy Blanka Satora.

 

Najszybciej do doskonałości konrad-bak

Konrad Bąk, Armas Avellano, Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska, I miejsce w kategorii specjalnej Samsung: NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI.

 

WYRÓŻNIENIE
KRZYSZTOF CHOMICZ: TANGO ORŁÓW

Zdjęcie powstało nad chronionym obszarem delty Świny, prawdziwego ptasiego królestwa. Przedstawia zaloty dorosłego bielika i młodej samicy.

 

krzysztof-chomicz

Krzysztof Chomicz: TANGO ORŁÓW. WYRÓŻNIENIE

 

WYRÓŻNIENIE
MARCIN MIROSŁAWSKI: REKREACJA

Dla fotografa wszystko może się stać tematem. Choćby ścieżka rowerowa biegnąca wałami miejskiego zalewu, a na niej para rowerzystów.

 

marcin-miroslawski

Marcin Mirosławski: REKREACJA. WYRÓŻNIENIE 

 

JURY KONKURSU

TOMASZ TOMASZEWSKI
Przewodniczący Jury, wybitny i nagradzany fotograf, współpracuje z magazynem National Geographic od 25 lat, a od 1999 r. jest konsultantem generalnym jego polskiej edycji. Członek m.in. Związku Polskich Artystów Fotografików oraz American Society of Magazine Photographers. Publikował zdjęcia na łamach: Stern, New York Times, Time, Vogue, Die Zeit. Autor wystaw w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, we Włoszech, w Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze.

MARTYNA WOJCIECHOWSKA
Od 2006 roku redaktor naczelna magazynów National Geographic Polska i NG Traveler, dziennikarka, autorka bestsellerowych książek i zapalona globtroterka, która ze swoimi telewizyjnymi projektami podróżniczymi Misja Martyna oraz Kobieta na krańcu świata ponad 10-krotnie okrążyła kulę ziemską. Stanęła na szczycie Mount Everestu jako druga Polka w ramach zakończonego sukcesem projektu Korona Ziemi i jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej dotarła do mety Rajdu Dakar.

WOJCIECH FRANUS
Dyrektor artystyczny National Geographic Polska, zajmuje się również opracowaniem graficznym książek podróżniczych. Wcześniej pracował w Gazecie Wyborczej, w agencji fotograficznej East News i w tygodniku Polityka. Z zamiłowania – specjalista od rewitalizacji fotografii historycznej.

ADAM BALCEREK
Nagradzany w Polsce i za granicą fotograf mody oraz reklamy, podróżnik. Publikował w Moves New York, Glamour, Prestige France oraz Vogue China. Jego prace zdobyły wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Autor licznych projektów charytatywnych związanych z fotografią, takich jak warsztaty Photography For Nairobi polegające na tworzeniu miejsc pracy oraz walce z niewolnictwem w Afryce.

GRZEGORZ LEŚNIEWSKI
Przyrodnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania, uwieczniający piękno polskiej natury. W 2005 roku został uhonorowany tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Jako jedyny Polak został zaproszony do projektu Wild Wonders of Europe ukazującego dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu.

MACIEJ NABRDALIK
Członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII. Nagradzany w konkursach fotografii prasowej, m.in.: NPPA The Best of Photojournalism, Pictures of the Year International, Grand Press Photo. Laureat nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, juror Grand Press Photo 2012. Jego zdjęcia były prezentowane na wystawach we Francji i Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech, Czechach i Polsce.

RAFAŁ OLEJNICZAK
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, fotograf, menedżer. Dyrektor Radia ZET, ZET Gold oraz Chilli ZET. Jako fotograf specjalizuje się w fotografii ulicznej. Jest m.in. autorem albumu Pierw(s)i w Polsce (nowatorski projekt charytatywny dla wydawnictwa National Geographic). Autor trzech wystaw: Lokalne historie (Warszawa, 2003), Podejrzane przypadki (Warszawa, 2008), Wszystkie niewłaściwe momenty (wystawa w Warszawie pod patronatem National Geographic, 2013). Dzieli życie między trzy wielkie pasje: radio, fotografowanie i podróże.

 

 10WKF logo

 

 

NG 102014