niedziela, 14 kwiecień 2024

Laureatką nagrody L’Iris d’Or i tytułu fotografa roku Sony World Photography Awards została 31-letnia Amerykanka Sara Naomi Lewkowicz. Jej zdjęcia pokonały blisko 140 tysięcy prac ze 166 krajów świata – rekordową liczbę w całej siedmioletniej historii konkursu. Wręczenie nagrody w postaci cyfrowego sprzętu fotograficznego Sony i 25 tysięcy dolarów odbyło się w czasie finałowej ceremonii Sony World Photography Awards 2014 w Londynie.

2 Sara Lewkowicz USA 1st Place Contemporary Issues Professional Competition 2014 PRESS

Fot. Sara Lewkowicz- zdobywczyni nagrody L’Iris d’Or 2014 

Sara Lewkowicz urodziła się i wychowała w Nowym Jorku. Obecnie kończy studia magisterskie na wydziale komunikacji wizualnej Ohio University w Athens, wcześniej zdobyła tytuł licencjacki, studiując dziennikarstwo na University of North Carolina. Jej prace ukazywały się już między innymi na łamach takich magazynów, jak „Time”, „Stern” czy „Days Japan”. Zdobyła kilka grantów i nagród, między innymi grant Alexia Foundation w 2013 r., pierwsze miejsce w kategorii Contemporary Issues konkursu World Press Photo i fundowaną przez miasto Perpignan nagrodę imienia Rémi Ochlika. Również w roku 2013 zdobyła tytuł Fotografa Roku w konkursie College Photographer of the Year i wyróżnienia w konkursach Pictures of the Year International (POYi), „Days Japan”, a także nagrodę World Report Award przyznawaną w czasie Festival della Fotografia Etica we Włoszech – i wiele innych.

Nagroda L’Iris d’Or – najbardziej prestiżowe wyróżnienie konkursu – przyznawana jest przez Honorowy Komitet Sędziowski jednemu fotografowi, którego zdjęcia zostaną uznane za najlepsze z nadesłanych prac. Laureata nagrody wybiera się spośród zdobywców pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach profesjonalnych. Zdjęcia zdobywcy L’Iris d’Or – podobnie jak prace pozostałych zwycięzców – będzie można oglądać w czasie wystawy Sony World Photography Awards 2014 w londyńskim Somerset House, w dniach od 1 do 18 maja. Zostaną one również opublikowane w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2014.

Fotograf Roku w kategorii otwartej – Chen Li, Chiny

Chiński fotograf-amator Chen Li zdobył tytuł fotografa roku w kategorii otwartej. Zwycięskie zdjęcie, zatytułowane „Rain in an ancient town” („Deszcz w starożytnym mieście”) wybrano spośród przeszło 65 tysięcy prac z całego świata. W konkursie otwartym jury oceniało pojedyncze zdjęcie wykonane przez fotografa-amatora lub po prostu miłośnika fotografii. Chen Li mieszka w Fenghuang w prowincji Hunan. Fotografią zajmuje się amatorsko od ponad 30 lat.

Chen-Li China Winner Open Travel 2014

Fot. Chen-Li, Chiny, Kategoria Podróż

 

Zwycięzcy i laureaci w kategoriach profesjonalnych

W czasie ceremonii ogłoszono także zwycięzców i zdobywców drugich i trzecich miejsc w kategoriach profesjonalnych. Wszystkich zwycięzców kategorii profesjonalnych organizatorzy zaprosili na swój koszt do Londynu po odbiór nagrody.

Zwycięskie cykle reprezentują pierwszą ligę współczesnej światowej fotografii i obejmują szeroki zakres tematów: od martwych natur przez obrazy architektury pozwalające widzowi dostrzec zaskakujące aspekty codzienności aż po zabawne zdjęcia mokrych psów. Zwycięzcami zostali:

Architektura – Ludovic Maillard, Francja
Kultura i sztuka – Viviana Peretti, Włochy
Kampania reklamowa – Spencer Murphy, Wielka Brytania
Fotografia Konceptualna – Thomas Brummett, USA
Współczesność – Sara Naomi Lewkowicz, USA
Wydarzenia bieżące – Guy Martin, Wielka Brytania
Krajobraz – Roei Greenberg, Izrael
Styl życia – Myriam Meloni, Włochy
Natura i dzika przyroda – Michael Nichols, USA
Ludzie – Mario Wezel, Niemcy
Portret – Sophie Gamand, Francja
Sport – Salvatore Di Gregorio, Włochy
Martwa natura – Amanda Harman, Wielka Brytania
Podróż – Ricardo Teles, Brazylia

a3

Fot. Mary-Ellen-Mark

Nagroda za wybitny wkład w fotografię – Mary Ellen Mark

Nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymała Mary Ellen Mark — ikona amerykańskiej fotografii.

Mary Ellen Mark uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej fotografii, a jej prace – za przykład najwyższej klasy fotografii dokumentalnej.

Karierę zaczynała ponad czterdzieści lat temu, jako freelancer, fotografując głównie na planach filmowych. Później dużo podróżowała, zajmując się przede wszystkim fotografią dokumentalną i portretem. Wszystkie jej prace łączy głęboki humanizm i zrozumienie ludzkich emocji i przeżyć. Znana jest zwłaszcza z portretów ludzi żyjących na obrzeżach społeczeństwa.

Dla podkreślenia wagi tej nagrody, w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2014 w londyńskim Somerset House w dniach od 1 do 18 maja odbędzie się retrospektywna wystawa prac Mary Ellen Mark. Obszerniejszy wybór jej zdjęć zostanie ponadto opublikowany w księdze laureatów Sony World Photography Awards 2014. Wcześniej nagrodę za wybitny wkład w fotografię otrzymali William Eggleston, William Klein, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud i Phil Stern. 

Zwyciężczyni programu uniwersyteckiego Student Focus – Scarlet Evans, Wielka Brytania

Tytuł fotografa roku w programie Student Focus wywalczyła brytyjska fotograf Scarlet Evans. Jej uczelnia – brytyjski Central Saint Martins College of Art and Design – otrzyma w nagrodę cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony o wartości 35 tysięcy euro. Student Focus to jeden z największych międzynarodowych programów skierowanych do studentów kierunków związanych z fotografią. Uczestniczy w nim 230 placówek edukacyjnych z całego świata. Celem programu jest wspieranie i inspirowanie nowego pokolenia fotografików.

Fotograf roku w kategorii młodzieżowej – Paulina Metzscher, Niemcy

Przepiękne zdjęcie małej dziewczynki w nocnym pociągu w Chinach zapewniło dziewiętnastoletniej Paulinie Metzscher tytuł fotograf roku w kategorii młodzieżowej. Zdjęcie zostało wybrane jako najlepsza pojedyncza fotografia autorstwa osoby poniżej 20. roku życia.

Laureaci konkursu Kraszna-Krausz Book Awards 2014

Kraszna-Krausz Book Awards to konkurs partnerski Sony World Photography Awards. Główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy funtów (do podziału) otrzymują dwie wybitne książki: o fotografii i o obrazie filmowym. Tegoroczni zwycięzcy to:

Najlepsza książka o fotografii: „Sergio Larrain: Vagabond Photographer”, Agnès Sire i Gonzalo Leiva Quijada (wyd. Thames and Hudson)
Najlepsza książka o obrazie filmowym: „Charles Urban: Pioneering the Non-Fiction Film in Britain and America, 1897 - 1925”, Luke McKernan (wyd. University of Exeter Press)
Fundacja Kraszna-Krausz wręczyła także nagrodę za wybitny wkład w działalność wydawniczą Philippie Brewster, zajmującej się problematyką kultury wizualnej w wydawnictwie I.B. Tauris. Nagroda ta stanowi wyraz uznania dla jej długoletniej, pełnej oddania pracy i ogromnego wpływu, jaki wywarła na całą branżę wydawniczą.


Wystawa Sony World Photography Awards 2014

Wszystkie zwycięskie cykle fotografii, a także prace finalistów Sony World Photography Awards 2014, będą prezentowane w londyńskim Somerset House w dniach od 1 do 18 maja w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2014. Ekspozycja obejmie także wybór zdjęć znakomitej amerykańskiej fotograf Mary Ellen Mark, uhonorowanej tegoroczną nagrodą za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Program Global Imaging Ambassadors firmy Sony: zdjęcia Williama Kleina i fotografów Panos Pictures

Global Imaging Ambassadors to program realizowany z inicjatywy Sony we współpracy z World Photography Organisation. Jego celem jest popularyzowanie sztuki fotograficznej i umożliwienie współpracy najlepszym fotografom na świecie. W grupie pierwszych mistrzów zaproszonych do tego programu znalazł się słynny fotograf William Klein i grupa fotografów z agencji Panos Pictures. Ich zdjęcia także znajdą się na wystawie kończącej tegoroczny konkurs SWPA.

Wyniki konkursu dla zawodowców:

Architektura
1. Ludovic Maillard / Babel Photo, Francja
2. Herman Van Den Boom, Belgia
3. Sungseok Ahn, Korea Płd.

Kultura i sztuka
1. Viviana Peretti, Włochy
2. Elisa Sturaro, Włochy
3. Chloe Bartram, Australia

Kampania reklamowa
1. Spencer Murphy, Wielka Brytania
2. Morten Germund, Dania

Fotografia Konceptualna
1. Thomas Brummett, USA
2. Hao Li, Tajwan
3. Frauke Thielking, Niemcy

Wydarzenia bieżące
1. Guy Martin / Panos, Wielka Brytania
2. Salvatore Esposito / Contrasto, Włochy
3. Dan Kitwood / Getty Images, Wielka Brytania

Współczesność
1. Sara Naomi Lewkowicz / Getty Reportage, USA
2. Stanislav Krupar / LAIF, Czechy
3. Alejandro Cegarra, Wenezuela

Krajobraz
1. Roei Greenberg, Izrael
2. Kacper Kowalski / Panos, Polska
3. Matthew Baum, Wielka Brytania

Styl życia
1. Myriam Meloni, Włochy
2. Salvatore Esposito / Contrasto, Włochy
3. Mikhail Petrov, Rosja

Natura i dzika przyroda
1. Michael Nichols / National Geographic, USA
2. Christian Ziegler, Panama
3. Tony Hertz, USA

Ludzie
1. Mario Wezel, Niemcy
2. Stacy Kranitz, USA
3. Vinicio Drappo, Włochy

Portret
1. Sophie Gamand, Francja
2. Anna Di Prospero, Włochy
3. Ken Hermann, Dania

Sport
1. Salvatore Di Gregorio, Włochy
2. John Quintero, Kolumbia
3. YongSheing Zheng, Chiny

Martwa natura
1. Amanda Harman, Wielka Brytania
2. Matteo Mezzadri, Włochy
3. Kei-Uwe Gundlach, Niemcy

Podróż
1. Ricardo Teles, Brazylia
2. Wilfred Berthelsen, Norwegia
3. Christian Vizl, Meksyk