Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium PODRÓŻ WOKÓŁ CZASZKI
wtorek, 15 czerwca 2021

PODRÓŻ WOKÓŁ CZASZKI
wtorek, 15 czerwca 2010 18:35    Drukuj Email

Imaginacje, intuicje i wypowiedzi poetyckie jako wehikuł artystyczny

004_Wojciech-Bakowski_piekno----200
Wojciech Bąkowski
Piękno, 2009
Wojciech Bąkowski, Dorota Buczkowska, Norman Leto, Róża Litwa, Łukasz Ratz, Konrad Smoleński

Tytuł wystawy Podróż wokół czaszki nawiązuje do słynnej książki węgierskiego pisarza Frigyesa Karinthy’ego Podróż wokół mojej czaszki (1937). Dzieło Karinthy’ego to historia choroby, walki autora z guzem mózgu; ale także zapis halucynacji i szczególnej symbiozy artysty z „obcym ciałem w jego głowie”, wywołującym odmienne stany świadomości. Obraz głowy i wizualizacje zachodzących w niej procesów są ikonograficznym leitmotivem wystawy. Zgromadzone na niej prace są artystycznym zapisem wrażeń zmysłowych i obrazów wyobraźni, nie dających się precyzyjnie określić zdarzeń inscenizowanych na scenie wnętrza jednostki.

Wystawa Podróż wokół czaszki pomyślana jest jako wędrówka po przestrzeniach świadomości i imaginacji. Kuratorzy zrywają z rozpowszechnionym modelem wystaw problemowych, w których artyści dostarczają prac ilustrujących zadany im temat. Podróż wokół czaszki jest aktem praktycznego uruchomienia potencjałów wyobraźni na żywo w przestrzeni galerii, gdzie narrację budują same dzieła. Napięcia czy dialog powstające między zestawianymi dziełami pozwolą na stworzenie intrygujących i często nieoczywistych powinowactw, obecnych w twórczości zaproszonych do wystawy artystów. Jest to projekt – przygoda, zbudowany na zasadzie narracji „szkatułkowej”, swoistego rodzaju mise-en-abyme rozgrywającego się przed oczami widza. Kluczowy dla idei wystawy jest bezpośredni kontekst komunikujących się ze sobą prac i rozwijająca się w fizycznej przestrzeni wystawy, krok po kroku, ich niezwykła opowieść.

Kuratorzy: Ewa Gorządek, Stach Szabłowski


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,
Warszawa, ul. Jazdów 2,
wystawa czynna od 21 czerwca do 1 sierpnia

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież