Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Klasycy Fotografii:
niedziela, 16 maja 2021

Klasycy Fotografii:
poniedziałek, 10 maja 2010 18:00    Drukuj Email

Esencia mexicana - Manuel Álvarez Bravo

- najlepsze lata 1926-1949

frida-con-globo---200Manuel Álvarez Bravo, prekursor fotografii artystycznej w Meksyku, uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli fotografii latynoamerykańskiej XX-ego wieku. Álvarez Bravo tworzył od końca lat 20-tych do lat 90-tych. Jest symbolem okresu porewolucyjnego, znanego także jako renesans meksykański. Była to epoka różnorodności, wynik szcześliwego, choć nie zawsze spokojnego, współistnienia zapału do modernizacji i poszukiwania własnej tożsamości, w którym archeologia, historia i etnologia, tak jak sztuka, odegrały znaczącą rolę. Według wielu krytyków twórczość tego „poety obiektywu’’ wyraża esencję Meksyku, ale obecne w jego dziełach spojrzenie humanistyczne, odniesienia estetyczne, literackie i muzyczne nadają im także wymiar uniwersalny.

Wystawa „Manuel Álvarez Bravo - Esencia mexicana - najlepsze lata 1926-1949” prezentowana jest w ramach cyklu Klasycy Fotografii (zapoczątkowanego w Galerii Pauza w 2009 roku wystawą fotografii Edwarda Steichena), we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie, Ambasadą Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Asociación Manuel Álvarez Bravo.

Karolina Harazim

Galeria Pauza, Kraków, ul. Floriańska 18/5, II piętro/ 2nd floor, wystawa czynna od 2 do 27 czerwca, http://www.galeriapauza.pl/


[zdjęcie ]

Frida con globo ©Colette Urbajtel

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież