Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności V Międzynarodowy Festiwal Transfotografia
niedziela, 16 maja 2021

V Międzynarodowy Festiwal Transfotografia
wtorek, 21 września 2010 01:00    Drukuj Email
banner_transfotografia-630

30.09 – 19.12.2010

30 września rozpocznie się V festiwal Transfotografia w Gdańsku i potrwa aż do 19 grudnia Tematem wiodącym tegorocznej edycji jest natura i jej różne oblicza. W programie znalazło się 7 wystaw, prezentujących twórczość artystów z Francji, Szwecji, Irlandii, Szwajcarii, Islandii oraz Polski. Celem tegorocznej edycji jest pokazanie różnych podejść do zagadnienia natury, od dokumentu, przez fotografię społeczną aż po tę ukazującą jej czyste piękno.

Prace zaproszonych artystów są wynikiem prywatnych obserwacji, badań i poszukiwań w obszarze tego, czym jest dla środowisko naturalne. Dostrzegają niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą niekontrolowany proces eksploatacji zasobów naturalnych ziemi. Swoimi pracami chcą zwrócić uwagę na jednostronne relacje człowieka i natury, a więc czerpania korzyści z jej bogactw i często bezmyślnej eksploatacji. Łączą rozwój aglomeracji miejskich czy ekspansji przemysłu z jakością życia społecznego i relacji międzyludzkich. Wiele z prezentowanych prac jest na pograniczu sztuki i nauki.

Wystawa inaugurująca festiwal w galerii Pionova, Jackie Nickerson z cyklu 10 miles round, to swoisty zapis socjologiczny rodzinnej miejscowości w Irlandii, przywołujący skojarzenia z twórczością Zofii Rydet czy Augusta Sandera. Artystka skoncentrowała się na fotografowaniu tych ‘niewidzialnych’ mieszkańców Co Louth, rolników czy rybaków, przeczuwając, że już niebawem mogą zniknąć bezpowrotnie.

Towarzysząca jej wystawa Jean Pierre Gilsona Sur les parcours pavés du Paris – Roubaix to pejzażowe, bardzo malarskie fotografie, ukazujace drogi i pejezaże Paris – Roubaix. Kompozycja, klarowność i czystość pejzażu potęgują estetykę jego prac, ukazując zarazem ducha tego miejsca.

Kolejnym artystą prezentowanym w galerii Pionova jest Ferit Kuyas, który działa na pograniczu fotografii dokumentalnej i socjologicznej. W swoim cyklu City of Ambition przedstawia przedmieścia, niezwykle dynamicznie zmieniającej się 32 milionowej aglomeracji Chonqing. Jego prace zwracają uwagę na zagrożenia wynikające z polityki wodnej prowadzonej przez Chiny.

Petur Thomson w Imported landscape pokazuje odwieczną walkę człowieka i natury. Artysta eksponuje kolejne etapy budowy największego, ale także najbardziej kontrowersyjnego projektu elektrowni wodnej, w historii Islandii.

W galerii Żak, będziemy mieli okazję obcować z fotografiami Helene Schmitz, Blow up prezentujące prawie surrealistyczne piękno kwiatów.

Laurent Mayeux prezentujący swój cykl In iceland with Holga CSW Łaźnia, to surowe, minimalistyczne fotografie wykonane tanim, wyprodukowanym w Chinach aparatem Holga. W swoich syntetycznych pracach artysta łączy modę z pejzażem, eksplorując więzi między uniwersum, miejscem i człowiekiem.

Ostatnią wystawą tegorocznej Transfotografii będzie Projekt UFO Szymona Rogińskeigo. W przestrzeni kościoła Św. Jana zobaczymy serię kolorowych, wielkoformatowych fotografii przesiąkniętych mistycyzmem i duchowością, a zarazem nowoczesnych i tak dalekich od tradycyjnie pojmowanej fotografii pejzażowej. Obcując z pracami tego artysty można mieć wrażenie, że snuje on opowieść o tajemniczych i odludnych miejscach należących do Obcych.

Zaprezentowane w Gdańsku wystawy zastanawiają się nad otaczającą nas rzeczywistością i zmuszają do chwili namysłu i refleksji, nad nią jak i nad nami samymi.

Program V Transfotografii:

Galeria Pionova – 30.09  – 20.10

Otwarcie festiwalu:

Jackie NICKERSON / 10 miles round

Jackie-Nickerson

Jean Pierre Gilson / Sur les parcours pavés du Paris - Roubaix

Jean-Pierre-Gilson

Galeria ŻAK – 1.10 – 18.10

Helene Schmitz /Blow up

Helene-Schmitz

Galeria Pionova – 21.10 – 03.11

Ferit Kuyas / City of ambition

Ferit-Kuyas

Galeria Pionova – 4.11 – 17.11

Petur Thomson / Imported landscape

Petur-Thomsen

Serge Deleu / In Iceland with me

Serge-Deleu

CSW LAZNIA – 6.11 – 19.12

Laurent Mayeux / In iceland with Holga

Laurent-Mayeux

Kosciół Św. Jana – 16.11 – 5.12

Szymon Rogiński  / UFO Project

Szymon-Roginski

Kuratorem głównym i dyrektorem festiwalu jest Olivier Spillebout, Fundacja Transfotografia.


http://www.transfotografia.com/

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież