Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Wojtek Wieteska ,,Jestem z Polski'' w Zamościu
czwartek, 24 czerwca 2021

Wojtek Wieteska ,,Jestem z Polski'' w Zamościu
środa, 08 października 2014 12:55    Drukuj Email

W piątek 10 października 2014 r. o godz. 16.00, w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu odbędzie się  wernisaż wystawy Wojtka Wieteski „Jestem z Polski“ a o godz. 17.00 spotkanie z autorem w kawiarni artystycznej "Szkoła Życia" przy ul. Bazyliańskiej 3.

Wojtek Wieteska od 1986 roku fotografuje to, co w Polsce wydaje mu się wizualnie interesujące i warte zapamiętania: ludzi, krajobrazy, przedmioty oraz bliskie osoby i miejsca. Zdjęcia te powstają w rytmie prywatnego, zawodowego i artystycznego życia artysty.

W swoim tekście o projekcie Wieteski Adam Mazur określa go jako polifoniczną całość, subiektywną wizję intensywnych przemian. Zdaniem Mazura, Wojtek Wieteska, który sam o sobie mówi, że wyjeżdża z kraju aby zyskać nowe, świeższe spojrzenie, obserwuje, syntetyzuje, alegoryzuje. Widzi na nowo, nie opowiada ckliwych bajek, ale też nie ocenia. Mazur nazywa Jestem z Polski projektem życiowym Wieteski, w którym fotograf nie interesuje się bieżącymi wydarzeniami politycznymi, ale możemy w nim oglądać ich efekty. Dostrzec możemy fascynację artysty decydującym momentem, intensywnością ulicy i życiem codziennym. Wieteska koncentruje się na rzeczywistości i na relacjach pomiędzy rzeczami i ludźmi, a fotografie, zdaniem Adama Mazura, nawet pozbawione kontekstu wystawy lub książki, oglądane pojedynczo nie tracą na znaczeniu. 

W wydanym z okazji wystawy albumie Jestem z Polski Krzysztof Varga wyraźnie akcentuje ciężar tytułu. Jestem z Polski, a więc niosę uwierający garb polskości. Równocześnie jednak zdaniem Vargi Wojtek Wieteska do Polski, jako stanu umysłu, stanu spokojnego zbiorowego szaleństwa podchodzi z czułością. Wieteska akceptuje i lubi właśnie taką Polskę. Taka jest Polska i innej Polski nie będzie.

wojtek-wieteska-1

fot. Wojtek Wieteska

 

wojtek-wieteska-2

fot. Wojtek Wieteska

 

Wojtek Wieteska (1964) Fotograf, operator, reżyser i kurator. Studiował historię sztuki na uniwersytecie Paryż Sorbona IV i UW w Warszawie. Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTViT w Łodzi.
Fotografuje od 1983 roku. Jego twórczość wyrosła z reportażu subiektywnego, ewoluowała w stronę eseju fotograficznego, a następnie do fotografii jako pojedynczego obrazu – uprawianej obecnie.
Dominującym motywem prac jest człowiek uwikłany w relacje przestrzenne z otaczającą go rzeczywistością oraz konceptualne formy wizualne. 

Wybrane wystawy indywidualne: Far West, Stara Galeria ZPAF, Warszawa; Tokyo, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków; N. Y.C. #02, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; Martwa Natura, Galeria Art New Media, Warszawa; Protest 2007, Galeria Le Guern, Warszawa; Szeroki krąg, Fotoplastikon/MPW, Warszawa; Stacja Warszawa, Flights 91_08, Yours Gallery, Warszawa; Jestem z Polski, galeria Atlas Sztuki, Łódź, Kino Atlantic, projekcja wielkoekranowa, Warszawa; 1944/70/2014, Muzeum Powstania Warszawskiego, ekspozycja plenerowa, Al. Ujazdowskie, Warszawa.

Udział w wystawach zbiorowych, m.in: Efekt czerwonych oczu, Post dokument, Świat nieprzedstawiony, Kolekcja fragment, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; 2. Europa ischermonat der Fotografie, GaleriaLumas, Berlin; Drzwi otwarte, galeria Ego, Poznań; Shock Therapy, galeria Milli Reasurans, Stambuł. 
Publikacje w albumach, m.in: N.Y. C.#02, Stacja Warszawa, Collecting Fine Art Photography,
Jestem z Polski, 1944/70/2014.

Realizuje kampanie reklamowe i społeczne: filmowe i fotograficzne. Publikuje w prasie. Tworzy projekty dla instytucji państwowych i prywatnych. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in: USA, Szwecja, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Norwegia i Japonia. Wykłada w PWSFTViT w Łodzi. Mieszkał w Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku i Tokio. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu, Rynek Wielki 13 
Organizator: Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne 
Wernisaż w piątek 10 października o godz. 16:00, ekspozycja do 25 listopada 2014 
o godz. 17:00 spotkanie z autorem w kawiarni artystycznej "Szkoła Życia" przy ul. Bazyliańskiej 3

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież