Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Wojciech Plewiński w Galerii Asymetria
wtorek, 15 czerwca 2021

Wojciech Plewiński w Galerii Asymetria
piątek, 25 kwietnia 2014 17:10    Drukuj Email

Galeria Asymetria zaprasza na wystawę Wojciecha Plewińskiego: Sklepiki 1950

Na wystawie w galerii Asymetria zobaczymy po raz pierwszy pokazywane zdjęcia stykowe sklepików krakowskich z lat 50-tych (właśnie tych, które zostały opublikowane w Ziemi), a także ich nowe odbitki wykonane przez Wojciecha Plewińskiego.

"Małe, ciemne i nieśmiałe, wciśnięte skromnie w mury kamienicy. Kilka stopni prowadzi w dół do drzwi, które otwierane trącają wiszący nad nimi dzwonek. Nim oczy przywykną do zmroku, nozdrza wciągają charakterystyczny zapach małego sklepiku. Zapach nafty, kiszonej kapusty i ogórków, nadpsutych jarzyn, suchych precli. Kupić tu można niewiele więcej." Opowiada Maria Lechowska, w tekście zamieszczonym w czasopiśmie Ziemia (1958 r.) obok zdjęć krakowskich sklepików autorstwa Wojciecha Plewińskiego i Zbigniewa Gucwy
Redaktorem czasopisma był wówczas Przemysław Burchard; wybitny etnograf i prekursor polskiej speleologii. Fotografowie Ziemi, jak to bywało w owym czasie nie byli zwykłymi ilustratorami ale raczej odkrywcami o brazów bliskich Burchardowi, światów ukrytych w "podziemnych jaskiniach", historii, których świadkowie już milczą. Pozostał po nich niepokój. Tego wszystkiego, co niegdyś miało duże znaczenie, nie podobna już właściwie ocenić. 
Nie ma już tamtych sklepików, odeszła cała epoka: "Na ich miejsce powstają jasne, przestrzenne sklepy - magazyny, w których ludzie w białych fartuchach po ośmiu godzinach pracy spieszą do własnego życia"


 Galeria Asymetria w Domu Funkcjonalnym, ul. Jakubowska 16, Warszawa 

Wernisaż w sobotę 26 kwietnia w godz. 19:00 − 22:00, ekspozycja do 16 maja 2014 
Kurator: Rafał Lewandowski

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież