Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Dowód tożsamości
niedziela, 16 maja 2021

Dowód tożsamości
czwartek, 02 sierpnia 2012 18:17    Drukuj Email

look-out_150Warszawska Lookout Gallery zaprasza na wystawę rosyjskiej fotografki młodego pokolenia Jany Romanovej. Będzie to pierwsza indywidualna prezentacja twórczości artystki w Polsce. Do tej pory jej fotografie były pokazywane m.in. w Rosji, Hiszpanii, Finlandii, we Włoszech, a niedługo zostaną także zaprezentowane w Argentynie.

Jana Romanova tworzy w nurcie fotografii dokumentalnej. W swojej pracy przygląda się codziennemu życiu współczesnych Rosjan, dwadzieścia lat po upadku Związku Radzieckiego. Pośród bohaterów jej zdjęć są pary spodziewające się dziecka, strażacy codziennie obcujący ze śmiercią, demonstranci protestujący przeciwko niesprawiedliwym wyborom, a nawet ostatni rdzenni mieszkańcy Rosji.

„Tworzę historie, które pomagają mi znaleźć odpowiedzi na pytania o tożsamość i role, jakie ludzie odgrywają w społeczeństwie. Z bohaterami moich zdjęć spędzam dużo czasu, chcąc stać się częścią ich życia. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć własne” - tak o swojej twórczości pisze rosyjska fotografka.

Romanova_Jana_Rescue_Officer

W swoich pracach artystka bada również współczesne kanony piękna i kobiecości. Przykładem jest projekt „W”, w którym poprosiła kilka młodych kobiet, żeby pozowały przed obiektywem tak, aby pokazać swoją atrakcyjność. Sama kopiowała ich ruchy i pozy ustawiając się na drugim planie kadru.

Romanova_Jana_W

Po drodze, poprzez swoje projekty, stawia wiele pytań: czy kobiety, kopiując piękne postaci z okładek magazynów mody, naprawdę są kobiece? Czy oglądane w codziennych wiadomościach okropne zbrodnie i śmierć nie spowszedniały nam na tyle, że nas już nie poruszają? Czy w oczekiwaniu na nowe istnienie, potrafimy się przygotować i dojrzeć do przełomu, jakim często jest pojawienie się dziecka w naszym życiu? W pracach Jany na szczęście nie ma gotowych odpowiedzi.

Romanova_Jana_Waiting

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

12 września, w środę o godz. 19:00 spotkanie z Janą oraz wykład, który poprowadzi na temat współczesnej fotografii rosyjskiej.


Jana Romanova

Urodzona w 1984 roku w Petersburgu w Rosji.
Zajmuje się fotografią dokumentalną i multimediami.
Ukończyła dziennikarstwo na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Studiowała też na wydziale fotoreportażu w U.A. Galperin w Peteresburgu, gdzie od 2011 roku wykłada fotografię.
Obecnie współpracuje też z rosyjskim magazynem Reporter oraz międzynarodową agencją fotograficzną Anzenberger.
Prace Jany Romanovej były publikowane w tytułach międzynarodowych takich jak PDN magazine (USA), Internazionale (Włochy), Geo (Francja, Rosja), Eikon (Austria), European Photography (Niemcy), PhotoRAW (Finlandia), oraz rosyjskich: Russian reporter, Foto&Video, World Voyager, Conservator, Noble Saint-Petersburg, OjodePez magazine (Hiszpania) i wielu innych.
Wybrane wystawy indywidualne: w galerii Fotodepartament w Petersburgu (2012), Waiting na festiwalu Fashion and Style in Photography w Moskwie (2011).
Wybrane wystawy zbiorowe: Young Photography w Krasnoyarsku (2011), Territories of Desire podczas Backlight Festival w Tempere, Finlandia (2011), Overbalance w Metenkov House w Jekaterynburgu (2010).
W tym roku projekt Waiting można było oglądać podczas XVII Encuentros Abiertos - Festival de la Luz 2012 w Argentynie.
Zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień na całym świecie, m.in. PDN Photo Annual w 2011 (USA) oraz Photography Book Now w 2011 w kategorii filmów dokumentalnych.

INFORMACJE O GALERII

Powstała w 2012 roku Lookout Gallery zajmuje się prezentowaniem, promowaniem oraz sprzedażą fotografii i wideo najciekawszych współczesnych artystów z Polski i z zagranicy. Galeria zamierza prowadzić stałą współpracę nie tylko z fotografami, ale także z doświadczonymi kuratorami i ekspertami w dziedzinie fotografii i sztuk pokrewnych.

Więcej na:

www.lookoutgallery.pl

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wystawa Dowód tożsamości

Jana Romanova
Lookout GALLERY
Wystawa czynna: 12.09 – 20.10.2012
Wernisaż: 11 września 2012 o godz. 19:00
Wstęp wolny

Partner wystawy:

sharp

Patroni medialni wystawy:

foto artbusiness fotopolis

fk kikimora

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież