sobota, 25 maj 2024

Galeria Drugiego Planu Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, ul. 1 Maja 91B zaprasza na wernisaż wystawy fotografii połączony z multimedialną prezentacją Marcina Karetty ,,Z przyrodą na ty'' w piątek 4 lipca 2014 r., o godz. 13:00

Zestaw prezentowanych zdjęć odkrywa to, co nam mieszkańcom Rybnika i okolic jest wprawdzie fizycznie bardzo bliskie, lecz często obce i ciągle nieodkryte. Na fotografiach widzimy zwierzęta oraz ciekawego grzyba, które żyją ledwie kilka kilometrów od rybnickiego rynku, a niektóre z nich pojawiają się również wśród gęstej zabudowy miasta. Często nie trzeba planować czasochłonnych, dalekich wyjazdów w poszukiwaniu fascynujących przedstawicieli świata przyrody, a warto skupić się na jej zasobach, które mamy tuż za progiem w zasięgu niedzielnego spaceru.
Marcin Karetta

Marcin Karetta - zawodowy fotograf, edukator, wydawca specjalizujący się w tematyce przyrodniczej.
Od początku lat 90-tych aktywny obserwator ptaków. Już po dwóch latach wyróżniony przez zawodowych ornitologów za szczególnie duży wkład w poznanie awifauny Górnego Śląska. Współpracownik Zakładu Ekologii Ptaków we Wrocławiu, Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Instytutu Biologii Środowiskowej w Krakowie.
Po kilkunastu latach prowadzenia systematycznych obserwacji ptaków zamienił lornetkę na teleobiektyw, by przez długie godziny, a nierzadko dni, z bardzo bliska poznawać i dokumentować fascynujące życie zwierząt. W 2000 r. został przyjęty do Związku Polskich Fotografów Przyrody, gdzie w latach 2002-2004 pełnił funkcję Prezesa Okręgu Śląskiego ZPFP. Dwukrotny zdobywca tytułu Fotograf Roku nadanego przez ZPFP.
Zdjęcia publikuje w książkach, kalendarzach, folderach i czasopismach krajowych jak i zagranicznych: Rzeczpospolita, Newsweek, Focus, Wiedza i Życie, Polityka, National Geographic, a prestiżowy British Birds zamieścił je na swych okładkach. Łącznie opublikował ponad 3000 zdjęć o tematyce przyrodniczej. Napisał kilka książek, w tym popularny „Atlas ptaków” dla wydawnictwa Pascal, który doczekał się już pięciu wznowień.

Wystawa fotografii Marcina Karetty „Z przyrodą na ty” w Rybniku
Galeria Drugiego Planu Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, ul. 1 Maja 91B
Wernisaż w piątek 4 lipca o godz. 13:00

Ekspozycja do 31 sierpnia 2014

 

 

 

 marcin-karetta-2014 2

fot. Marcin Karetta

 

marcin-karetta-2014

fot. Marcin Karetta

 

marcin-karetta-2014 3

fot. Marcin Karetta

 

marcin-karetta-2014 5

fot. Marcin Karetta

 

marcin-karetta-2014 4

fot. Marcin Karetta

 

marcin-karetta-2014 1

fot. Marcin Karetta

 

 Marcin Karetta