sobota, 25 maj 2024

Szukając ładu, porządku i harmonii w Chaosie otaczającej mnie rzeczywistości, spojrzałem na zwyczajne kamienie po których chodzimy, obok nich żyjemy i nie zwracamy na nie uwagi. 

Skłoniło to mnie do fotografowania tych jednolitych struktur materii w której za pomocą programów graficznych do obróbki plików cyfrowych, poszukiwałem wzoru na pewną prawidłowość, określającą ramy naszego postrzegania otoczenia. Wykonane fotografie zostały dogłębnie poddane działaniom algorytmów programów graficznych w celu wydobycia ukrytych znaczeń i zaszyfrowanych tajemnic. Okazało się, że otrzymane obrazy tworzą stałe wzorce kosmicznej struktury i prawdopodobnie zostały zapisane w każdym kawałku materii ziemskiej a techniki i możliwości badawcze fotografii cyfrowej pozwoliły mi odkryć ten zaszyty materiał genetyczny struktury Wszechświata. W ten sposób zwykłe fotografie zwyczajnych kamieni nabrały niezwykłego blasku.
W tych strukturach udało mi się odkryć prawidłowości mające swoje odzwierciedlenie w otaczającym Wszechświecie. Wystarczy popatrzeć w niebo. Zbiór fotografii składających się na wystawę fotograficzną opisuje w artystyczny sposób układ Kosmosu. W mojej sztuce znalazłem spokój, stabilizację, harmonię, kompozycję, piękno i porządek. Znalazłem w ziemskich kamieniach to, co wielu szuka w sobie i Kosmosie.
Wystawa „GENOTYP” to moja artystyczna wizja, przedstawiająca zapis informacji genetycznej Wszechświata zawartej w kawałkach ziemskiej materii.

Roman Timofiejuk

Roman Timofiejuk jest członkiem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Marynistów Polskich.
Wystawa składa się z 52 barwnych fotogramów formatu 58 x 75 cm.

Wystawa fotografii Romana Timofiejuka „Genotyp“ w Ustce

Galeria Albatros, ul. Wczasowa 15, Ustka
Wystawa czynna do 12 lipca 2014 

rt genotyp-400 big