środa, 17 lipiec 2024

Spis treści

Kalendarz Amazonek
Zobacz większe!     Inspiracją do powstania projektu był kalendarz z 2005 roku, którego pomysłodawcznią była Izabela Moczarna-Pasiek. Poprzedni kalendarz zawierał zdjęcia dojrzałych i starszych kobiet po mastektomii. Nowy projekt został wzbogacony; oprócz zdjęć najmłodszych w Polsce Amazonek (wiek od 25-34 lat) w kalendarzu znalazły się: samouczek badania piersi, wykaz przychodni w całym kraju wykonujących bezpłatne badania profilaktyczne, informacje o rekonstrukcji oraz słowo wstępne o profilaktyce i przeciwdziałaniu rakowi piersi chirurga onkologa dr. Romana Czarneckiego z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Zobacz większe!Wyprodukowałyśmy dwie wersje kalendarza dla młodych kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi – ścienny ibiznesowy.
Chcemy, żeby poręczny kalendarz na biurko mógł zdobić biurka największych redaktorów, prawników, informatyków i biznesmenów.
W końcu również oni mają żony, córki i przyjaciółki, które mogą pewnego dnia dowiedzieć się, że ich pierś musi zostać odjęta. Kobieta z jedną piersią? To nie żadne odkrycie. Mały kalendarz, w którym można zapisać terminy wizyt u lekarza, dowiedzieć się z niego, gdzie można zbadać za darmo swoje piersi oraz, co to jest metoda terapii dr. Simontona, przyda się wszystkim kobietom pracującym. W końcu to one trafiają do lekarza za późno.


Zobacz większe!Ścienna wersja kalendarza nawiązuje do pierwszego w Europie kalendarza dla Amazonek, który w 2004 roku wymyśliły i zrealizowały Amazonki z wrocławskiego klubu „Femina Fenix”. Zrobiłyśmy kolorową wersję kalendarza w trzech językach, w którym obok zdjęć najmłodszych w Polsce Amazonek, pojawiły się podstawowe informacje o profilaktyce i przeciwdziałaniu rakowi piersi. Co roku w Polsce na raka piersi umiera blisko 20 tysięcy kobiet (to liczba mieszkańców małego miasta). Planowanie zdrowego życia z kalendarzem w ręce lub na ścianie, może tę liczbę zmniejszyć.Zobacz większe!


Zobacz większe!Na znak protestu, w obronie nowego piękna z jedną piersią, każda kobieta będzie mogła podarować kolorowy kalendarz swojemu mężczyźnie, przyjaciółce, matce lub młodszej siostrze. Każdemu, kto ma ochotę powiedzieć – jestem z wami, nie jesteście same,
jedne z jedną (piersią).Zobacz większe!


Zobacz większe!„Niejedna z jedną” to także akcja artystyczna. Chciałyśmy, żeby pokolenie chorych 30-latek zostało sfotografowane przez 30-letnie polskie artystki. Po co? Żeby zobaczyć, jak zdrowe kobiety patrzą na te z jedną piersią. I żeby się zastanowić, czy w polskiej sztuce nie dzieje się przypadkiem tak, jak w społeczeństwie – wszyscy wiedzą, że co roku szkoły artystyczne kończy znacznie więcej dziewczyn niż chłopaków, ale to właśnie one przepadają w artystycznym wirze. Żyją ukryte, jak ich koleżanki – Amazonki.

Dorota Kiałka i Agnieszka Kłos


Zobacz większe!Rezultat pracy Doroty Kiałki i Agnieszki Kłos można było obejrzeć w padzierniku na wystawie w sali Mieszczańskiej Starego Ratusza we Wrocławiu. Wystawa będzie jednak jeździła po całej Polsce, następnym miastem, do którego zawita będzie Kraków.
W trakcie trwania wystawy można kupić kalendarze w cenie około 25 zł. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rehabilitację najmłodszych Amazonek.