sobota, 25 maj 2024

Od 3 października 2014 r. w Muzeum Ziemi w Warszawie przy Al. Na Skarpie 27 można obejrzeć wystawę prezentującą najlepsze na świecie fotograficzne obrazy natury. Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz BBC Worldwide.

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1965 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody.

Efektem konkursu jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach, a w Polsce już po raz dwunasty. Na tegoroczną edycję wystawy składają się zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach tematycznych oraz 2 nagrody specjalne. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów. Po raz kolejny w historii wystawy znajdują się na niej zdjęcia wykonane przez polskich fotografów: Oko ropuchy (Łukasz Bożycki) oraz Ostatni blask światła (Mateusz Piesiak).

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy to inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody, a także przedstawiać zgromadzone zdjęcia ludziom na całym świecie. Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez rosnącą z każdym rokiem liczbę widzów.

Tegoroczna edycja wystawy pokazuje niepowtarzalne sceny ze świata przyrody, dzięki temu, że autorzy fotografii znaleźli się we właściwym miejscu i czasie. Kilka chwil później, kilka sekund wcześniej i te momenty mogłyby nie zostać uchwycone. Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie - dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana.

Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość, w przyszłości.

 

Diana Rebman

 

Diana Rebman - USA - Nadzieja dla bliźniąt.

 

 

 

Andrew Schoeman

Andrew Schoeman - RPA - Zdjęcie w ciemności.

 

Douglas Seifert

Douglas Seifert - USA - Towarzysze podróży.

 

Etienne Francey

Etienne Francey - Szwajcaria - Złote żniwa.

 

Agorastos Papatsanis

Agorastos Papatsanis - Grecja - Magiczne grzyby.

 

Greg du Toit

Greg du Toit - RPA - Tajemnicza natura słoni.

 

Mateusz Piesiak

Mateusz Piesiak - Polska - Ostatni blask światła.

 

Marc Steichen

Marc Steichen - Luksemburg - Sen na jawie, z borsukiem w tle.

 

Wystawa będzie czynna od 3 do 30 października 2014 w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27

Godziny otwarcia wystawy: poniedziałki, wtorki, środy i piątki: 9.00 – 16.00

czwartki: 9.00 – 18.00; soboty i niedziele: 10.00 – 16.00

Strona organizatora: www.mz.pan.pl

Najnowsza edycja wystawy w 2014 r. po warszawskim Muzeum Ziemi będzie jeszcze prezentowana we Wrocławiu i Bydgoszczy.