sobota, 25 maj 2024

Do 31 sierpnia 2014 r. można obejrzeć w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu wystawę fotograficzną Lucjana Demidowskiego i Marcina Sudzińskiego zatytułowaną ,,Twórczość fotograficzna z kręgu iluzjonizmuw''. 
Lucjan Demidowski i Marcin Sudziński tworzą w Lublinie. Korzystają z tej samej pracowni i ciemni fotograficznej znajdującej się w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN”. (…) Należą do różnych generacji artystycznych, ale łączy ich wiele w rozumieniu istoty procesu fotograficznego. Dla Demidowskiego punktem odniesienia do tworzenia własnej twórczości było doświadczenie konceptualizmu i tradycji neoawangardowej lat 70., dla Sudzińskiego kontakt z tradycją „fotografii elementarnej” z lat 80. (Bogdan Konopka) oraz różnymi formami dokumentu fotograficznego. Tworzą przy użyciu wielkoformatowych aparatów na negatywy. (…)

lucjan demidowski 1

fot. Lucjan Demidowski

 

lucjan demidowski 2

 

fot. Lucjan Demidowski

 

lucjan demidowski 3

fot. Lucjan Demidowski

Lucjan Demidowski od lat 70. niezwykle konsekwentnie pracuje nad cyklem z lustrami, w których od analiz fotomedialnych przeszedł do formy lustra, jako podstawowego składnika jego formy artystycznej, o bardzo różnej funkcji i idei. Forma prac jest niezwykle wyrafinowana pod względem wizualnym i często prowadzi do iluzjonizmu, który ma swa tradycje w malarstwie barakowym, ale także w tradycji konstruktywizmu w wersji unizmu Władysława Strzemińskiego, która dla lubelskiego artysty jest jednym z istotnych odwołań.

 

 

marcin sudzinski 1

fot. Marcin Sudziński

 

marcin sudzinski 2

fot. Marcin Sudziński

 

marcin sudzinski 3

fot. Marcin Sudziński

 

Marcin Sudziński w XXI wieku jest przede wszystkim portrecistą. W technice mokrego kolodionu wykonuje także ekspresyjne i wnikające w głąb swej duchowości nostalgiczne autoportrety. Dokonał jakże trudnego rozrachunku z samym sobą i swoją pamięcią (Ojciec, 2010). Podobnie jak Demidowski, wykonuje fotografie z „aurą” w znaczeniu Waltera Benjamina, która w tym przypadku może być interpretowana, jako duchowa i delikatna tkanka, z jakiej według nich utkana jest każda istotna fotografia. (fragmenty z tekstu kuratora K. Jureckiego).

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2014

Galeria Sztuki
WOZOWNIA
ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń