sobota, 20 lipiec 2024
13 stycznia – 4 lutego 2012, Pawilon Wyspiańskiego, Kraków

080New Wave Photography zorganizowana przez United Creativity to jedyna w tym rodzaju wystawa przedstawiająca wschodzące talenty współczesnej fotografii z regionu Europy Środkowo-wschodniej. Zaprezentowanych zostanie ponad czterdzieści starannie wyselekcjonowanych prac z dziedziny fotografii kreatywnej. Polska będzie reprezentowana przez Katarzynę Niedzwiecką i Aleksandra Warzechę, absolwentów Krakowskich Szkoł Artystycznych. …

13 stycznia – 4 lutego 2012, Pawilon Wyspiańskiego, Kraków

NEW-WAVE-PHOTOGRAPHY-2012

New Wave Photography zorganizowana przez United Creativity to jedyna w tym rodzaju wystawa przedstawiająca wschodzące talenty współczesnej fotografii z regionu Europy Środkowo-wschodniej. Zaprezentowanych zostanie ponad czterdzieści starannie wyselekcjonowanych prac z dziedziny fotografii kreatywnej. Polska będzie reprezentowana przez Katarzynę Niedzwiecką i Aleksandra Warzechę, absolwentów Krakowskich Szkoł Artystycznych.

Katarzyna przedstawi swoją pracę dyplomową zatytuowaną Zwierzę zwane człowiekiem. „W swojej twórczości pragnę przedstawić pewne historie które rodzą się w mojej głowie, skłaniać odbiorców do refleksji. Moja praca to opowieść o czasach, w których zwierzęta zachowują się bardziej „ludzko” niż sam człowiek.” – mowi artysta.
Jest to jej pierwszy projekt tego typu. Prezentowane prace powstały dzięki połączeniu nowoczesności (fotomontażu cyfrowego) z pochodzącą z XIX wieku metodą gumy chromianowej, zaliczanej do szlachetnych technik fotografii.

Zestaw fotografii Aleksandra jest zatytułowany Asylum. Ilustruje on choroby psychiczne, między innymi schizofrenię , rozdwojenie jaźni i fobie. „Zdjęcią ukazują to co dzieje się w głowie chorego człowieka, czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć.” – mowi Aleksander. Fotografie zostały wykonane w opuszczonych ruinach fabryki cementu. Sceneria potęguje wrażenia wizualne nawiązując do wyniszczonego umysłu chorego. Każde zdjęcie składa się kilkudziesięciu odrębnych fotografii.

Podczas New Wave Photography pokazane zostaną rownież prace młodych fotografików ze Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii oraz Węgier. Peter Cibak ze Słowacji pokaże swoją serię Zygota i przekona nas, że cyberprzestrzeń nie jest jedynie alternatywnym sposobem widzenia rzeczywistości. Svetoslav Ivanov z Bułgarii zaprezentuje tryptyk The Coast of Lost Thoughts, w ktorym wyraził utracone marzenia o podrożach, nieograniczonej wiedzy, wartości czasu i domowego ciepła. Adela Vosickova z FAMU przywiezie z Czech swoj autoportret stworzony poprzez gesty innych ludzi.

Prace tych oraz wielu innych artystow będą do zobaczenia w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie w dniach od 13 stycznia do 4 lutego 2012 roku. W lutym wystawa zostanie przeniesiona do Crypt Gallery w Londynie.
Wszystkie pokazywane prace będą możliwe do nabycia.
Więcej informacji na: www.unitedcreativity.org