sobota, 20 lipiec 2024
– Fotografia uliczna tu i teraz.

logoDOC_080

Patronat FOTO

* wernisaż 19 Listopada 2011r . o godzinie 19.00
* wystawa trwa do 15 stycznia 2012 r.

Fotografia uliczna jest właściwie reportażem. Może też być zdjęciem pamiątkowym czy wziętym prosto z albumu rodzinnego. Właściwie nie musi się zdarzać na ulicy, w mieście, ale nawet w głębi lasu czy na pustkowiu. Współcześnie nurt tej fotografii – na pewno dokumentalnej i choć często trudno w to uwierzyć – absolutnie prawdziwej – porywa robiących zdjęcia na całym świecie. …

– Fotografia uliczna tu i teraz.

logoDOC_150Patronat FOTO

* wernisaż 19 Listopada 2011r . o godzinie 19.00
* wystawa trwa do 15 stycznia 2012 r.

Fotografia uliczna jest właściwie reportażem. Może też być zdjęciem pamiątkowym czy wziętym prosto z albumu rodzinnego. Właściwie nie musi się zdarzać na ulicy, w mieście, ale nawet w głębi lasu czy na pustkowiu. Współcześnie nurt tej fotografii – na pewno dokumentalnej i choć często trudno w to uwierzyć – absolutnie prawdziwej – porywa robiących zdjęcia na całym świecie.

Zobacz większe!

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace m.in. takich autorów jak: Christophe Agou, Narelle Autio, Maciej Dakowicz, David Gibson, Bruce Gilden, Thierry Girard, Andrew Z. Glickman, Siegfried Hansen, Nils Jorgensen, Martin Kollar, Jesse Marlow, Jeff Mermelstein, Joel Meyerowitz, Mimi Mollica, Trent Parke, Martin Parr, Gus Powell, Mark Alor Powell, Paul Russell, Otto Snoek, Matt Stuart, Ying Tang, Nick Turpin, Alex Webb.

Prezentacji wystawy przeszło 30 najlepszych światowych fotografów ulicznych wg wyboru autorów - Sophie Howarth i Stephen McLaren albumu o tym samym tytule towarzyszyć będzie ekspozycja polskiej fotografii.

„Fotografia uliczna tu i teraz”. Nie twierdzimy, że „street” się u nas wymyślił, ani że jest to nasza fotografia narodowa. Zauważamy, że mnóstwo ludzi robi zdjęcia na ulicy. Nie wszystkie – paradoksalnie – nazywamy ulicznymi.

Chwytanie zabawnych momentów z codzienności, przyłapywanie na gorących uczynkach i chwilach zapomnienia, wskazywanie absurdów tym zajmują się fotografowie uliczni. Widz oprócz śmiechu, historii niczym z haiku, nade wszystko ma przyjemność patrzenia na mijane przez siebie na ulicy sceny. Zwykłe. Potoczne. Niezauważalne gdy się dzieją.

Zapraszamy do zapoznania się z polską odmianą fotografii ulicznej. Obok zdjęć „ze świata, zza granicy” pokazujemy nasze (i nie tylko) podwórka i zaułki. Oczami – głównie młodych ludzi, nie zawsze zajmujących się zawodowo fotografią. Jedni poczuwają się do kontynuowania drogi Eliotta Erwitta czy Roberta Doissneau, inni powołują się na nieskażenie niczym Henri Lartigue. Jeszcze inni wychodzą zza biurka o godzinie 16, wiadomo – gdy najpiękniej świeci słońce – poddając się rytmowi
miasta.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Third Floor Gallery z Cardiff, University of Wales w Newport oraz wydawnictwem Thames & Hudson.

Polscy autorzy, m.in.:

Wojciech Grzędziński, Rafał Siderski, Mariusz Forecki, Michał Macioszczyk, Przemek Pokrycki, Agnieszka Sym, Robert Jaworski, Jerzy Łapiński, Piotr Koszczyński, Sylwester Rozmiarek, Bart Pogoda, Światek Wojtkowiak, Artur Alan Willmann, Piotr Bułas, Tomek Wiech, Tomasz Kulbowski, Szymon Michna, Przemek Wajerowicz, Damian Chrobak, Jan Wajszczuk, Jacek Szust, Magda Galas, Adam Lach, Michał Szlaga

Organizatorzy:

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego www.muzeumdrukarstwa.mhw.pl
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego powołane w 1980r. swoją działalnością prezentuje zarówno dziejowe i cywilizacyjne dzieło Jana Gutenberga jak również afirmuje szlachetną sztukę typografii.
Zgromadzone ponad 20 tysięcy zabytków ilustrują historiędrukarstwa i technik pokrewnych oraz historię książki. Muzeum realizuje swoją misję poprzez różnorodne prace badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i edukacyjne.

Fundacja .DOC www.fundacjadoc.org
Powstała w marcu 2011 roku Fundacja .DOC jest odpowiedzią na brak organizacji, które skupiałyby osoby pasjonujące się fotografią. Dostrzegając coraz większe zainteresowanie sztuką audiowizualną, postanowiliśmy stworzyć miejsce, które silnie koncentrowałoby się na fotografii. Powołana do życia przez Wojciecha Grzędzińskiego, Przemysława Pokryckiego, Rafała Siderskiego, Andrzeja Wiktora oraz Mateusza Zglińskiego Fundacja .DOC, wraz z jej zespołem: Piotrem Bułasem, Joanną Kinowską ma na celu promocję sztuk wizualnych, organizację wymian między ośrodkami artystycznymi i edukację kulturalną.

Miejsce:

„Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie”, a w przyszłości docelowa siedziba Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, jest zlokalizowana w budynku Domu Prasy Polskiej przy ulicy Marszałkowskiej 3/5 w Warszawie, czyli dawnej drukarni wraz z redakcjami przedwojennego „Kuriera Warszawskiego” oraz powojennego „Życia Warszawy”.

PATRONAT HONOROWY PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY HANNY GRONKIEWICZ-WALTZ
PATRONAT HONOROWY AMBASADY USA W WARSZAWIE
PARTNERZY: British Council, ArtBettona, Instytut Adama Mickiewicza, Polski Druk, Supermedia,
BookOff, Instytut Reportażu, Meta,
PATRONI MEDIALNI: tvnwarszawa.pl, Fotopolis.pl, Miesięcznik FOTO, Independent.pl, Radio ESKA, vidart.com.pl

Planowane działania w ramach wystawy:

19.11.2011r.
-Spotkanie prasowe godz. 16.00
-Wernisaż wystawy godz. 19.00
-Przedstawienie wystawy, wymienienie patronów, sponsorów oraz spotkanie z artystami.

20.11.2011r.
-2 spotkania z artystami
-2 warsztaty z artystami
-Speer-date/przegląd Portfolio

26-27.11.2011r.
-1 spotkanie z artystą
-2 warsztaty z artystami
-Speer-date/przegląd Portfolio
-warsztaty dla młodzieży

3-4.12.2011r.
-1 spotkanie z artystą
-2 warsztaty z artystami
-Speer-date/przegląd Portfolio

10-11.12.2011r.
-1 spotkanie z artystą
-2 warsztaty z artystami
-Speer-date/przegląd Portfolio
-warsztaty dla młodzieży

17-18.12.2011r.
-1 spotkanie z artystą
-2 warsztaty z artystami
-Speer-date/przegląd Portfolio
-warsztaty dla młodzieży

7-8.01.2012r.
-1 spotkanie z artystą
-2 warsztaty z artystami
-Speer-date/przegląd Portfolio
-warsztaty dla młodzieży
-plener dla fotografów streetowych na ulicach Warszawy
-Przegląd port folio po plenerze

13-15.01.2012r. – finisaż – ostatni weekend wystawy
-1 spotkanie z artystą
-2 warsztaty z artystami
-Speer-date/przegląd Portfolio
-warsztaty dla młodzieży

Projekt adresujemy do osób zainteresowanych fotografią dokumentalna i reportażową, zarówno młodych jak również doświadczonych twórców street photo, dzieci i młodzieży.

W ramach programu edukacyjnego mamy nadzieję na:

-popularyzację fotografii
-stworzenie międzynarodowej sieci kontaktów
-aktywna wymianę międzykulturową
-Pobudzanie i rozwijanie twórczości dzieci i młodzieży
-doskonalenie warsztatu i pogłębianie wiedzy ofFotografii
-wraz z Muzeum Drukarstwa Warszawskiego stworzenie nowego miejsca twórczych inspiracji na mapie kulturalnej w Warszawie
-popularyzacja niekonwencjonalnych działań, oraz upowszechnienie ich w nowoczesnych mediach