sobota, 20 lipiec 2024

1_080Fundacja Sztuczna i Press Club Polska wraz z autorem fotografii Maksymilianem Rigamonti zapraszają wystawę „Afghanistan Now!”

Galeria Fundacji Sztuczna, ul. Marszałkowska 62 lok 6, Warszawa, 5 - 25 listopada, w godzinach 17 - 20. …

Fundacja Sztuczna i Press Club Polska wraz z autorem fotografii Maksymilianem Rigamonti zapraszają wystawę „Afghanistan Now!”.

1

Galeria Fundacji Sztuczna, ul. Marszałkowska 62 lok 6, Warszawa, 5 - 25 listopada, w godzinach 17 - 20.

2

Maksymilian Rigamonti był Afganistanie, w polskich bazach wojskowych FOB Ghazni, FOB Warrior, FOB Vulcan od 15. sierpnia do 23. września 2010 roku.  Nie rozstawał się z aparatem, zrobił klika tysięcy zdjęć. W Galerii Fundacji Sztuczna można zobaczyć zaledwie 40. Te najlepsze. Składają się na nietypowy reportaż wojenny, bardziej intymny dziennik z prywatnego życia żołnierzy niż gorącą relację z ich wojskowych działań. Zero tu patosu. Oglądamy wojnę z bardzo bliska, od środka, dosłownie i w przenośni - od kuchni. Wystawa „Afghanistan Now!” to obrazy codzienności, codzienności pełnej beztroski, relaksu, śmiechu, ale i niepewności, strachu, brutalności.

3

Wylądowałem. Wśród dwóch tysięcy żołnierzy. Nie znałem nikogo. – „E, ty! Masz coś?” – zagadnął mnie taki jeden. I już wiedziałem, że będzie bohaterem moich zdjęć. Zaraz poznał mnie ze swoimi kumplami. I zostałem ich kumplem. Szybko zapomnieli, że zamiast kałacha mam canona. Byłem z nimi przez półtora miesiąca. Fotografowałem ich codzienność. I straszną – z wybuchami, strzałami. I przyjemną – z plażowaniem, dowcipami i nudą. Wojnę zobaczyłem. Z zupełnie innej strony.

4