sobota, 20 lipiec 2024

plakat_wystawy_080Wernisaż: 19-11-2010 | godzina: 18:00 | bilety: wstęp wolny …

plakat_wystawy

Wernisaż: 19-11-2010 | godzina: 18:00 | bilety: wstęp wolny

Miejsce: Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

www.firlej.wroc.pl

Wystawa czynna do 15.12.2010 roku.

{phocagallery view=category|categoryid=44|limitstart=0|limitcount=5|pluginlink=1}

Damian Chrobak, ur. 1977r w Jastrzębiu. Od 2004 roku mieszka w Londynie. Świadomie zainteresował się fotografią jeszcze przed wyjazdem w 2003 roku. Przez pewien czas studiował w warszawskiej Akademii Fotografii, którą jednak porzucił będąc przekonany, że to właśnie doświadczenie w fotografowaniu na ulicy nauczy go więcej, niż najlepsza szkoła. W swoim dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne i zbiorowe oraz publikacje w polskiej, angielskiej i amerykańskiej prasie. W tym roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fotografia streetowa pozostaje w centrum jego zainteresowań. W swoich kadrach rejestruje codzienność, bo to ona, jak twierdzi „otacza nas przez większość naszego czasu, tymczasem ledwo ją zauważamy”. Stara się dowieść, że tzw. „zwykle” momenty w życiu też mogą być interesujące, zabawne, groteskowe i wiekopomne.

W ramach wystawy pokazanych zostanie 22 czarno - białych fotografii powstałych w Londynie na przestrzeni ostatnich 4 lat. Z wielką przenikliwością psychologiczną oraz socjologiczną, a także wrażliwością estetyczną, fotograf wyłowił z otaczającego go biegu zdarzeń momenty pozornie nieistotne i odkrył ich szczególne znaczenie. Głęboko humanitarna refleksja nad charakterem tak jednostki, jak i społecznych mas, znamionuje każde z tych zdjęć. Czasem satyrycznie, z lekka ironicznie, czasem zaś refleksyjnie Chrobak utrwala w swych kadrach życie mieszkańców Londynu oraz wydarzenia, które rozgrywają się w przestrzeni miejskiej. Przechadza się, jak stendhalowskie zwierciadło, po gościńcach XXI-wiecznego miasta. Udaje mu się jednak uchwycić na kliszy coś ponadczasowego, jakąś odwieczną prawdę o człowieku jako gatunku, prawdę, która nie uległa zmianie na przestrzeni setek, tysięcy lat.

Strona fotografa: www.damianchrobak.com

Patronat honorowy nad wystawą sprawuje Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Warszawski.  

Patronami medialnymi są: ŚwiatObrazu.pl, Artinfo.pl, Plfoto.com, Obiektywni.pl, OnePhoto.net, Punkt Informacji Kulturalnej - PIK oraz portal tuWroclaw.com.