sobota, 20 lipiec 2024
– Moje Małe Katastrofy

1_080Joanna Zastróżna pozostaje wierna swojej stylistyce od ponad dekady. Toteż jej najnowszy projekt pt. Moje Małe Katastrofy jest nawiązaniem i rozwinięciem poprzednich cykli takich jak Messenger, i Nr 3, które prezentowała w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie i potem w innych miejscach w latach 2000-2004. Jej prace zostały wtedy odebrane jako ciekawy, odświeżający eksperyment, w którym udało jej się połączyć manipulacje tworzywem …

– Moje Małe Katastrofy

Joanna Zastróżna pozostaje wierna swojej stylistyce od ponad dekady. Toteż jej najnowszy projekt pt. Moje Małe Katastrofy jest nawiązaniem i rozwinięciem poprzednich cykli takich jak Messenger, i Nr 3, które prezentowała w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie i potem w innych miejscach w latach 2000-2004. Jej prace zostały wtedy odebrane jako ciekawy, odświeżający eksperyment, w którym udało jej się połączyć manipulacje tworzywem fotograficznym z 1212 rzeczywistości nie mieszczącej się w zdefiniowanej materialnej do końca formie. Tajemnicze postacie na wybujałych kolorem zdjęciach przenikały się metodą rentgenowskiego prześwietlenia z dziwnymi elementami oszczędnego tła, sceneria tych inscenizacji odwoływała się do własnej, nieskrępowanej wyobraźni.

fot. Joanna Zastróżna

Joanna Zastróżna celowo poddała własne intymne doświadczenia – powiedzmy, nie zawsze pozytywne – przetworzeniu na kilkanaście wizualizacji ekspresyjnie wydobywających relacje z bliskim sobie człowiekiem. Ten nowy cykl, podjęty niedawno po kilkuletniej przerwie, zawiera duży ładunek osobistych przemyśleń i jest szczerą, może nawet niekiedy nieco ekshibicjonistyczną opowieścią, w której pojawia się ona sama i bliska jej osoba. Motyw zespolenia gestu ludzkiego ciała oraz graficznego potraktowania koloru daje efekt tajemnicy przekraczającej dosłowny zapis fotograficznego medium. Doznajemy uczucia obcowania z niezdefiniowaną przestrzenią, gdzie sylwetki postaci i nieliczne przedmioty (nieraz o znaczeniu symbolicznym) potęgują nastrój niepewności trwania w przestrzeni i czasie.

Prace Zastróżnej istnieją w świecie rzeczywistym jako iluzja niewyobrażalnej głębi, nie tylko symbolicznej, ale również wizualnej. Jej fotografie wykorzystują koncepcje materialnej dotykalności, oczywistości, dwuwymiarowości i zdolności przenikania wzrokiem zewnętrznych granic materii, co jest niemożliwe w świecie materialnym, jaki znamy. Przy tym technika i temat jej prac przydają im autentyczności, czyniąc je świadkami wizjonerskich eksperymentów - pisze o jej twórczości krytyk Irina Czmyriewa.

Wystawa Moje Małe Katastrofy, mająca wiele osobistych wątków, jest konsekwencją dotychczasowych poszukiwań Artystki, otwiera nowe pola eksploracji w dalszych poszukiwaniach łączenia obrazu i gestu oraz nadaje tym poszukiwaniom własne indywidualne cechy wizualnego rozpoznania.

Marek Grygiel


Otwarcie wystawy 20.08.2010, godz. 19.00
Wystawa czynna do 19.09.2010
Kurator: Marek Grygiel
Galeria Wejście