sobota, 25 maj 2024

Capture NX-D

Nikon Capture NX-D do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW wykonane za pomocą aparatów firmy Nikon jest już dostępny do pobrania w pełnej wersji.

Capture NX-D jest oprogramowaniem zaprojektowanym z myślą o zapewnieniu użytkownikom pełnych możliwości edycji zdjęć w formacie RAW w prosty i intuicyjny sposób. Umożliwia ono wysokiej jakości obróbkę zdjęć w formacie RAW – niezależnie od tego, czy utworzono je z użyciem cyfrowej lustrzanki firmy Nikon, zaawansowanego aparatu kompaktowego z wymienną optyką Nikon 1, kompaktowego aparatu COOLPIX[1].

„Wersja beta oprogramowania Capture NX-D została udostępniona na początku 2014 roku. Od tego momentu aktywnie monitorowaliśmy sugestie i prośby zgłaszane przez użytkowników. Opinie te uwzględniono w darmowej, pełnej wersji oprogramowania – m.in. poprawiony został interfejs użytkownika oraz udoskonalony sposób edycji zdjęć. Cieszymy się, że możemy dziś oddać w ręce miłośników fotografii, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi zdjęciami, nieodpłatne oprogramowanie Capture NX-D” – powiedział Zurab Kiknadze, Product Manager w Nikon Europe.

Do programu Capture NX-D dodano także funkcję obsługi zdjęć w formacie RAW zapisanych za pomocą cyfrowej lustrzanki Nikon D810. Użytkownikom udostępnione zostanie również narzędzie Picture Control Utility 2, które pozwala na szybkie tworzenie osobistych ustawień Picture Control. Aplikację tę można uruchomić z poziomu oprogramowania Capture NX-D, co umożliwia równoczesne użycie obu programów do opracowywania i korekcji zdjęć wykonanych za pomocą cyfrowej lustrzanki Nikon D810 oraz starszych aparatów firmy Nikon. Rozwiązanie to znacznie usprawnia proces edycji.

Ponadto, w odpowiedzi na liczne prośby użytkowników, firma Nikon udoskonaliła funkcje oprogramowania w celu poprawienia obsługi i przetwarzania zdjęć. W przyszłych wersjach programu firma Nikon zamierza także dodawać kolejne poprawki i nowe funkcje m.in. pędzel automatycznego retuszu oraz obsługę nowych modeli aparatów.

Najważniejsze właściwości Capture NX-D

$1Ÿ  Opracowywanie zdjęć w formacie RAW z natywnym przetwarzaniem, które pozwala uzyskać optymalne rezultaty w przypadku zdjęć wykonanych za pomocą aparatów firmy Nikon;

$1Ÿ  Możliwość prostej obróbki zdjęć w formacie JPEG i TIFF;

$1Ÿ  Ruchome palety ułatwiające obsługę w przypadku korzystania z dużego monitora lub wielu monitorów;

$1Ÿ  Różne tryby wyświetlania, w tym porównanie wielu zdjęć oraz zdjęć przed zastosowaniem korekcji, jak również i po korekcji;

$1Ÿ  Zastosowanie pliku pomocniczego umożliwiającego zapisanie informacji o korekcji w osobnym pliku.

Oprogramowanie Capture NX-D jest od dziś dostępne do pobrania za darmo ze strony http://www.nikon.pl/pl_PL/product/software/capture-nx-d

Wymagania systemowe programu Capture NX-D

Windows

System operacyjny:

Windows® Vista (z dodatkiem Service Pack 2), Windows® 7 (z dodatkiem Service Pack 1), Windows® 8.1

Obsługiwane są 32- i 64-bitowe wersje każdego systemu (zaleca się wersje
64-bitowe)

 

*Oprogramowanie można zainstalować na komputerach z fabrycznie zainstalowanymi wersjami wskazanych systemów operacyjnych. W 64-bitowych systemach operacyjnych oprogramowanie działa jako natywna aplikacja 64-bitowa.

Procesor:

Zgodny z Pentium (zalecany Core i5 lub lepszy)

Pamięć RAM:

2 GB lub więcej (zalecane co najmniej 4 GB), co najmniej 4 GB  w przypadku
64-bitowych systemów operacyjnych

Wolne miejsce na dysku twardym:

Co najmniej 800 MB na potrzeby instalacji (zalecane 2 GB lub więcej)

Rozdzielczość ekranu:

1024 × 768 pikseli (XGA) lub większa (zalecana 1920 × 1080 lub wyższa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Macintosh

System operacyjny:           

64-bitowe wersje systemu OS X 10.7, 10.8 i 10.9

Procesor:                           

Intel® Core™ 2 Duo lub lepszy (zalecany Core i5 lub lepszy)

Pamięć RAM:                    

Co najmniej 4 GB

Wolne miejsce na dysku twardym:                           

Minimum 800 MB na potrzeby instalacji (zalecane 2 GB lub więcej)

Rozdzielczość ekranu:     

1024 × 768 pikseli (XGA) lub większa (zalecana 1920 × 1080 lub większa)

 [1] Wyłącznie aparaty COOLPIX obsługujące zdjęcia w formacie RAW