sobota, 18 maj 2024
ZESTAWIENIE.   

080 W kolejnym odcinku cyklu poświęconego kompozycji obrazu w fotografii omówimy krótko jeden znajczęściej wykorzystywanych środków. O ile fotoamatorzy korzystają z niego raczej intuicyjnie, o tyle w rękach profesjonalistów jest to niezwykle skuteczne narzędzie oddziaływania na widza. …

Zestawienie

W kolejnym odcinku cyklu poświęconego kompozycji obrazu w fotografii omówimy krótko jeden znajczęściej wykorzystywanych środków. O ile fotoamatorzy korzystają z niego raczej intuicyjnie, o tyle w rękach profesjonalistów jest to niezwykle skuteczne narzędzie oddziaływania na widza.

1
Stara czynszówka z oknami i drzwiami balkonowymi zabitymi dechami nie wyglądałaby zbyt oryginalnie, gdyby nie zawieszony nad drzwiami sklepu szyld z napisem OKNA DRZWI.

Zestawienie jest jednym z podstawowych środków konstrukcji obrazu. Chcąc podkreślić określone cechy fotografowanych obiektów, możemy wykorzystać ze­stawienia podobieństw lub przeciwieństw. Układy po­dobieństw używane są rzadziej, a w drugim przypadku mówi się dodatkowo o kontraście. Porównywać ze sobą można zarówno treść jak i formę. Równie dobrze mo­żemy zestawiać różne barwy. Gdy spojrzymy na koło barw, to zauważymy, że kolory znajdujące się po prze­ciwległych stronach – zwane dopełniającymi – tworzą najsilniejszy kontrast, natomiast te sąsiadujące harmo­nizują ze sobą.

2
Takie zestawienie dwóch form – nowoczesnego biurowca i starej kamienicy to porównanie starego i nowego oraz niskiego i wysokiego.

...

3
Bilboard reklamowy z pięknymi modelkami wzestawieniu ze zrujnowaną elewacją kamienicy.

Zestawieniem będzie zarówno zdjęcie młodej dziewczyny w eleganckim stroju siedzącej w luksusowym, sportowym aucie jak i akt pięknej modelki sfotografowanej w starej, zdewastowanej hali fabrycznej. W pierwszym przypadku ukazujemy dwie wzajemnie się uzupełniające kategorie piękna, natomiast w drugim na zasadzie kontrastu staramy się uwypuklić delikatność modelki oraz gładkość jej skóry w zestawieniu z chropowatymi, często brudnymi i obdrapanymi ścianami wnętrz. Konfrontować w ten sposób można dosłownie wszystko – jasne i ciemne, stare i nowe, starość i młodość, formy kanciaste z obłymi, wysokie z niskim, żywe z martwym, itd.

Zestawienie jest często wykorzystywane w reklamie, gdzie porównujemy coś niezwykłego z czymś zwyczajnym.

4
Krucha i mała roślinka w zestawieniu z korbowodem potężnego parowozu.

tekst i zdjęcia: Robert Urbański