poniedziałek, 15 lipiec 2024
Oświetlenie planu zdjęciowego

Zobacz większe!Beauty dish, softreflektor... to nazwy żargonowe lub katalogowe odbłyśnika, który znajduje się w ofercie każdego producenta studyjnych lamp błyskowych. Ze względu na jego specyficzne właściwości poświęcamy mu oddzielny artykuł w naszym cyklu.

Zobacz większe!

Portret wykonany przy użyciu odbłyśnika ACW Beauty Dish z nałożonym dużym plastrem miodu.

Przez niektórych fotografów reflektor ten nazywany jest również „słoneczkiem” trochę niesłusznie, gdyż wiązka światła uzyskiwana dzięki niemu nie oddaje charakteru światła słonecznego. Proponuję więc pozostać przy dwóch wymienionych na początku nazwach angielskich znacznie bliżej oddających jego właściwości.

Zobacz większe!

Odbłyśnik ACW Beauty Dish.

Ma on kształt zbliżony do dużego, głębokiego talerza. Zwykle jego średnica mieści się w przedziale 40-70 cm – w większości przypadków jest to około 50 cm. Wnętrze czaszy posiada chropowatą fakturę w kolorze srebrnym lub gładką w kolorze matowo-białym. Palnik lampy zasłonięty jest kopułką z metalu (umocowaną na trzech prętach lub sprężynach), która ma za zadanie odbicie i rozproszenie promieni światła wewnątrz czaszy.

Zobacz większe!

Odbłyśnik ACW Beauty Dish z nałożonym dużym plastrem miodu.

Jako akcesoria rozszerzające walory użytkowe reflektora wykorzystuje się dodatkowe dyfuzory rozpraszające z tkaniny lub tworzywa oraz plastry miodu.

Efekt światłocieniowy, jaki uzyskujemy dzięki softreflektorom ma charakter pośredni pomiędzy softboksem o podobnej powierzchni dyfuzora a srebrną parasolką, odbijającą (ustawienie na krótkiej sztycy). Trudno jest go uzyskać za pomocą innych końcówek formujących i modelujących wiązkę światła – jest charakterystyczny i niepowtarzalny. Jest to chyba jedyny odbłyśnik, dzięki któremu w efektowny sposób oświetlimy fotografowany obiekt przy użyciu tylko jednej lampy.

Zobacz większe!
Zobacz większe!
Zobacz większe!
Wnętrze czaszy ACW Beauty Dish. Kopułka i pierścienie rozpraszające światło wewnątrz czaszy. Nad kopułką widoczny pierścień, w który można wsunąć barwne filtry foliowe. Odchylany uchwyt pozwala na zdjęcie kopułki.

Chcąc zaprezentować w skrócie efekty, jakie można uzyskać przy zastosowaniu tego reflektora, wykorzystaliśmy odbłyśnik ACW Beauty-Dish znajdujący się w ofercie niemieckiej firmy Hensel Studiotechnik.
Posiada on dosyć oryginalną konstrukcję pozwalająca na uzyskanie ciekawych efektów.

Wewnętrzna powierzchnia czaszy jest biała. Oprócz kopułki, we wnętrzu znajdują się jeszcze dwa dodatkowe aluminiowe, płaskie, ażurowe pierścienie mające za zadanie skuteczne rozproszenie promieni światła. Dzięki ruchomemu uchwytowi kopułka może być zdjęta, a w jej miejsce można włożyć plastry miodu stanowiące wyposażenie dodatkowe standardowych odbłyśników o średnicy 7 cali. Zależnie od gęstości plastra miodu możemy regulować natężenie światła wewnątrz wiązki oświetlającej fotografowany obiekt. Ponadto w dodatkowy uchwyt nad plastrem miodu można wsunąć foliowy filtr barwny np. ocieplający lub oziębiający.

Zobacz większe!
Zobacz większe!
Zobacz większe!
klosz z kopulką.jpg, klosz z plastrem malym.jpg, plastermiodu.jpg - Odbłyśnik ACW Beauty Dish w rożnych konfiguracjach: z kopułką rozpraszającą, małym plastrem modu włożonym w miejsce kopułki i dużym plastrem miodu.

Wśród akcesoriów dodatkowych mamy jeszcze do dyspozycji duży plaster miodu zakładany na cały reflektor.

Warto wspomnieć, że w ofercie firmy Hensel znajduje się odbłyśnik ACS Beauty-Dish ze srebrnym wnętrzem czaszy dający nieco bardzie kontrastowe oświetlenie.

Efekty uzyskane w różnych konfiguracjach ACW Beauty Dish z akcesoriami dodatkowymi.

Zobacz większe!
Zobacz większe!
ACW Beauty Dishz białą kopułką rozpraszającą
Zobacz większe!
Zobacz większe!
ACW Beauty Dish z małym plastrem miodu o gęstości 10
Zobacz większe!
Zobacz większe!
ACW Beauty Dish z małym plastrem miodu o gęstości 30
Zobacz większe!
Zobacz większe!
ACW Beauty Dish z białą kopułką i dużym plastrem miodu

Arkadiusz Bąkowski

Współpraca: Hensel Studiotechnik. Piotr Paszkiewicz
http://www.hensel.pl