Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Mega morska camera obscura nad Wisłą
czwartek, 24 czerwca 2021

Mega morska camera obscura nad Wisłą
czwartek, 27 sierpnia 2009 01:57    Drukuj Email

camera_obscura_400

Po raz pierwszy w Polsce wykonano zdjęcie za pomocą wnętrza kontenera morskiego przetransformowanego w wielki aparat fotograficzny. Dwójka artystów z grupy Akademia Pstryk, Marta Kotlarska i Juliusz Karolak, przemienili  stojący nad Wisłą, niedaleko pomnika Syrenki i Mostu Świętokrzyskiego, morski kontener w  wielką camerę obscurę. Następnie wykonali za pomocą tego nietypowego ogromnego aparatu dwa zdjęcia, każde o powierzchni 10 m2.

Proces przygotowywania tak wielkich naświetleń był bardzo skomplikowany. Zamknięci na ponad dwie godziny w absolutnej ciemności wyciszonego i wyciemnionego kontenera artyści rozpinali kolejne rzędy papieru tak, by pokryły one cała założona powierzchnię. Samo naświetlenie trwało 6 sekund. Po naświetleniu kontener przeistoczył się w ciemnię fotograficzna, w której każde z naświetleń wołano przez kolejnych siedem godzin.

Ogromne negatywy powstałych w ten sposób fotografii mostu Świętokrzyskiego można obecnie obejrzeć na ścianach owego kontenera, istnieje także możliwość wejścia do wnętrza tego nietypowego aparatu i doświadczenia niezwykłej optycznej przygody.

Instalacja czynna codziennie od 14.00 do 20.00, będzie trwała do 30 września i jest częścią zorganizowanego przez Stowarzyszenie STEP projektu TransFORM w ramach festiwalu Przemiany będącego jedną ze składowych kampanii Warszawa – Europejską stolicą kultury 2016.

http://www.akademiapstryk.pl/

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież