Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Fotografie Wojciecha Wilczyka
czwartek, 24 czerwca 2021

Fotografie Wojciecha Wilczyka
środa, 24 czerwca 2009 19:37    Drukuj Email
na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

wilczyk_200Fotografie autorstwa Wojciecha Wilczyka ukazują budynki dawnych synagog i domów modlitw z terenów całej Polski. Są to czasem dobrze zachowane, odrestaurowane budynki. Jednak zdecydowanie częściej są to budowle zniszczone, "wypatroszone" z sacrum, pozbawione swej pierwotnej funkcji. Wstrząsający dokument o pamięci naszej powszedniej, o sparaliżowanej wrażliwości i niegodnym stosunku do miejsc świętych.

Wystawie towarzyszy promocja książki Wojciecha Wilczyka Niewinne oko nie istnieje z udziałem autora. Impreza odbędzie się 1 lipca (środa) o 18.30 w Lokatorze (ul. Krakowska 27, Kraków).

Spotkanie poprowadzi Ewa Małgorzata Tatar.

Publikację po promocyjnej cenie będzie można kupić podczas spotkania, a także w księgarni Korporacji w Bunkrze Sztuki, w Muzeum Etnograficznym oraz miejscach współpracujących z Festiwalem Kultury Żydowskiej.


Wojciech Wilczyk (ur. 1961 r.) Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografuje od 1988. Autor esejów oraz tekstów krytycznych dotyczących plastyki i fotografii, pisanych dla „Tygodnika Powszechnego", „Gazety Wyborczej", „Gazety Antykwarycznej", „FA-artu", „Opcji", „fotoTAPETY" oraz „Obiegu" .

Kurator wystawy pt. „Fotorealizm" w Galerii Zderzak, Kraków 2003, prezentującej fotograficzne dokumenty autorstwa: Sławoja Dubiela, Piotra Szymona, Andrzeja Ślusarczyka i Ireneusza Zjeżdżałki. W latach 1992-1996 realizował projekt pt. „Pejzaż symboliczny", dotyczący rozbieranej koksowni „Walenty" (primo voto „Wolfgang") w Rudzie Śląskiej. W latach 1998-1999 sportretował 21 autorów zaliczanych do tzw. „roczników 60.", dokonał wyboru ich tekstów, a następnie przygotował książkę pt. „Antologia" (wyd. Oficyna Literacka), liczącą 290 stron i ponad 80 portretowych fotografii. Między 1995 a 2004 rokiem realizował zapis poświęcony uczestnikom religijnych ceremonii w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej (album ze zdjęciami z Kalwarii, wykonywanymi podczas obrzędów Wielkiego Tygodnia oraz sierpniowych uroczystości maryjnych, w przygotowaniu dla Wydawnictwa „Kropka"). W latach 1999-2003 wykonał dokumentalny projekt pt. „Czarno-Biały Śląsk", rejestrujący zmiany zachodzące na postindustrialnych terenach Górnego Śląska. W roku 2002 razem z Krzysztofem Jaworskim przygotował książkę pt. „Kapitał" (pełny tytuł „KAPITAŁ w słowach i obrazach"), zawierającą wybór wierszy tego pierwszego oraz fotografie wybrane z materiału zgromadzonego w trakcie realizacji projektu „Czarno-Biały Śląsk". W latach 2003 - 2006 realizował równolegle dwa fotograficzne cykle.

Kolorowy „Życie po życiu" poświęcony wycofanym z eksploatacji samochodom oraz czarno-biały „Postindustrial" dokumentujący zamknięte i popadające w ruinę obiekty przemysłowe na terenie Polski i Niemiec. W drugiej połowie roku 2006 rozpoczął realizację projektu pt. „Niewinne oko nie istnieje", który na przykładzie architektury obiektów kultowych, penetruje obszar wizualnej pamięci o dawnych żydowskich sąsiadach. Przedsięwzięcie to zakończone w grudniu 2008, przyniosło ok. 5800 naświetlonych kadrów, z których wybrano 307 zdjęć przedstawiających zachowane na terenie współczesnej Polski, synagogi, bejt ha-midrasze oraz domy modlitwy. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001 i Ministerstwa Kultury w roku 2005.


Korporacja Ha!art, Kraków, pl. Szczepański 3a (Bunkier Sztuki), wystawa czynna od 27 czerwca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież