czwartek, 18 lipiec 2024

mpw-klisza-ulotka-rewers_080Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na 6. edycję fotograficznej gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”, która odbędzie się w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego. Tym razem spotkamy się 4 sierpnia w samo południe …

mpw-klisza-ulotka-rewers_150Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na 6. edycję fotograficznej gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”, która odbędzie się w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego. Tym razem spotkamy się 4 sierpnia w samo południe na warszawskiej Woli. Wskazówka, gdzie jest dokładne miejsce startu zostanie udostępniona graczom, którzy zarejestrują się na stronie www.klisza.1944.pl. Zapraszamy!

„Twoja Klisza z Powstania” to coś dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się historią, fotografują i mają w sobie zmysł odkrywcy. W tym roku postanowiliśmy ukazać, jak rozmaite były postacie, jak odmienne były twarze kobiet i w jakich sytuacjach, w którym momencie swojej walki uchwycone zostały „Morowe panny”, które są jedną z myśli przewodnich tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokażemy, jak różne role odgrywały i ważne funkcje pełniły kobiety-żołnierze, kucharki, sanitariuszki, łączniczki, matki i babcie, siostry i żony, narzeczone i wdowy. „Morowe panny” to kobiety walczące o wodę, odgruzowujące zasypanych, zdobywające ziarno na zupę pod ostrzałem, mleko dla dzieci, opatrujące i przenoszące rannych z barykad, produkujące granaty, a także walczące z bronią w ręku. Podczas tegorocznej edycji „Twoja Klisza z Powstania” uczestnicy projektu będą poszukiwali kobiet i śledzili ich losy na terenie Woli – dzielnicy najbardziej doświadczonej przez niemiecki terror i zbrodnie ludobójstwa.

Tym razem zamiast fotografii, jako inspiracje, posłużyły stop-klatki z komiksów o Powstaniu 1944 roku, zwłaszcza z tomu „Morowe panny”. Dzięki fotografii i klatce z komiksu jesteśmy w stanie ulec złudzeniu, że przedstawiony obiekt jest żywy – czasem bardziej realny niż sceneria wokół nas. Gra „Twoja Klisza z Powstania” jest zaproszeniem do wkroczenia w takie zatrzymane obrazy, uchwycone przez artystów plastyków, inspirowane autentycznymi historiami zapisanymi w wywiadach dla Archiwum Historii Mówionej. To zaproszenie do wejścia w stop-klatki, w których wykreujemy dla Was iluzję uczestnictwa w tamtych ważnych wydarzeniach, gdzie „Morowe panny” będą nie mniej realne niż wy sami. Tym razem, jak co roku scenariusz gry jest inny, jednak główne założenia akcji pozostają niezmienne, a to, co zdarzy się w trakcie „Twojej Kliszy z Powstania”, zależy od samych uczestników i ich umiejętności.

Celem gry jest pokonanie trasy oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej wydarzeń i przesłanie zdjęć przez portal www.tvnwarszawa.pl. Wśród zdjęć nadesłanych przez uczestników nagrodzone zostaną przez jury prace w konkursie na najlepszą „kliszę” z Powstania Warszawskiego. Finał konkursu odbędzie się na jesieni. Podczas finału gry 4 sierpnia odbędzie się losowanie cennych nagród pośród uczestników, którzy rozszyfrują wszystkie zagadki – przewidziana jest też nagroda dla najszybszego spośród nich.

mpw-klisza-ulotka-rewers_630

WARUNKI UCZESTNICTWA W GRZE
  • rejestracja na stronie WWW.klisza.1944.pl i akceptacja regulaminu gry (liczba miejsc ograniczona!),
  • odgadnięcie miejsca startu gry - zagadka zostanie przesłana mailem do osób zarejestrowanych na grę,
  • posiadanie aparatu fotograficznego (nawet w telefonie komórkowym).
HISTORIA „Twoja Klisza z Powstania”, CZYLI ARCHIWALNE KLISZE

Fotograficzna gra miejska „Twoja Klisza z Powstania” po raz pierwszy została zorganizowana w 2007 roku, na postawie scenariusza Doroty Serwy (od początku planowane było zorganizowanie przynajmniej kilku edycji projektu). Wówczas zaprezentowano graczom sceny z Powstania Warszawskiego utrwalone przez Eugeniusza Lokajskiego – olimpijczyka i fotografa-amatora. Rok później uczestnicy projektu odkrywali miejsca uwiecznione na taśmach kronik powstańczych. W edycji 2009 r. można było poznać tajniki działania poczty polowej, zaś w 2010 roku podążyć tropem legendarnego „Ziutka” – Józefa Andrzeja Szczepańskiego. Z kolei miejsca uchwycone obiektywem Wiesława Chrzanowskiego – uczestnika i dokumentatora walk na Starówce odnajdywali gracze w 2011 roku.
Podczas pierwszych pięciu edycji projektu gracze pokonali łącznie trasę ponad 30 km, wykonali około 4000 zdjęć, przede wszystkim zaś odkryli niezliczoną liczbę mało znanych miejsc dawnej Warszawy, związanych z jej powstańczą przeszłością. Co roku „Twoja Klisza z Powstania” rozgrywa się w innej części stolicy związanej z jej bohaterską historią.