Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium „Za Żelazną Bramą”
niedziela, 16 maja 2021

„Za Żelazną Bramą”
czwartek, 06 maja 2010 18:47    Drukuj Email

Heidrun Holzfeind

instalacja wideo

za-zelazna-brama---200Tematem artystycznych poszukiwań Heidrun Holzfeind w Warszawie jest życie codzienne osiedla Za Żelazną Bramą. Artystka przeprowadziła rozmowy z mieszkańcami bloków i pracownikami ich punktów usługowych, nagrała ścieżkę dźwiękową w i dookoła bloków, na klatkach schodowych, w mieszkaniach, przedsionkach, sklepach, parkingach, trawnikach, placach zabaw; szukała fragmentów filmów i seriali z lat 70., w których pojawia się to osiedle.

Zaprojektowane na racjonalnych zasadach konstrukcyjnych socjalistyczne bloki Za Żelazną Bramą zbudowano tuż obok Ogrodu Saskiego (to jego brama dała nazwę osiedlu), na ruinach tzw. małego getta zlikwidowanego w 1942. Jego tereny były przed drugą wojną światową centrum życia społeczności żydowskiej. Od 1989 pomiędzy blokami zaczęły powstawać inne budynki: postmodernistyczne apartamentowce, biurowce, hotele, które niszczą tereny zielone i oryginalny układ przestrzenny osiedla. Istotnym wymiarem pracy Heidrun Holzfeind jest ukazanie kolejnych warstw, sięgnięcie w historię miejsca.

Artystka, która zazwyczaj pracuje na styku rzeźby, architektury i społecznej historii miejsc, na wystawie w CSW prezentuje instalację wideo inspirowaną przemianami tkanki fizycznej i społecznej blokowiska od czasu, gdy w latach 60. wprowadzili się tu pierwsi mieszkańcy.

Heidrun Holzfeind urodziła się w Austrii, pracuje w Nowym Jorku. Jej prace były pokazywane, m.in., w MOMA, Nowy Jork (Documentary Fortnight 2008); Galerie im Taxispalais, Grazer Kunstverein, Festival der Regionen, Austria (2007); European Media Arts Festival, Osnabruck (2007); Exit Art, Nowy Jork; Architecture Museum, Bazylea; White Box, Nowy Jork; Salzburger Kunstverein; MUCA Museum, Meksyk; Artists Space, Nowy Jork; Bronx Museum of the Arts, Nowy Jork; W139, Amsterdam; Transmediale Festival, Berlin; Impakt Festival, Utrecht; Videoart Center, Tokio; BAK, Utrecht.

Kuratorka: Ika Sienkiewicz-Nowacka

Projekt zrealizowany podczas rezydencji Heidrun Holzfeind w studiach a-i-r laboratory w CSW Zamek Ujazdowski w latach 2007-2008 dzięki wsparciu finansowemu:

Trust for Mutual Understanding, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Forum Kultury Austriackiej, bm:ukk


Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, ul. Jazdów 2,
wystawa czynna od 15 maja do 13 czerwca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 1 Vote )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież