Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Ulica Smoleńsk 22/8
wtorek, 15 czerwca 2021

Ulica Smoleńsk 22/8
środa, 17 lutego 2010 20:25    Drukuj Email

logo_smolensk_22.8---200Celami projektu „Ulica Smoleńsk 22/8” są zwrócenie uwagi mieszkańców Krakowa i turystów na nieodwracalny proces gentryfikacji, któremu poddawane jest miasto, pokazanie jak polityka i sytuacja ekonomiczna wpływa na wyludnianie się centrum miasta, a także włączenie artystów do dyskusji społecznej.

Dzięki zaproszeniu do projektu artystów Polskich i Niemieckich uzyskamy dwa odmienne punkty widzenia poruszanego problemu. Proces gentryfikacji w Niemczech trwa już od lat, natomiast w Polsce jest nowy i przebiega gwałtownie. Pierwsze spojrzenie, artystów polskich związanych z rodziną zmuszoną do przeprowadzki, będzie to punkt widzenia osób zaangażowanych emocjonalnie i znających problem z własnego doświadczenia. Drugi, artystów Niemieckich, to bardziej zdystansowane stanowisko osób obserwujących problem niejako z boku. Zarówno artyści Polscy jak Niemieccy będą pracować w tytułowym mieszkaniu na ul. Smoleńsk 22/8, które musi zostać opuszczone z końcem marca 2010 roku. Wszystkie prace pokazane podczas wystawy zostaną stworzone specjalnie dla tego miejsca i będą funkcjonować w kontekście poruszanego problemu. Mieszkanie, na czas trwania projektu stanie się, więc otwartą pracownią. Wystawa będzie obejmować różne dziedziny sztuki: muzykę, video art, fotografię i performens. „Ulicę Smoleńsk 22/8” zainauguruje wykład Imke Hansen, politolożki z Uniwersytetu w Hamburgu, dotyczący problemu gentryfikacji. Projekt „Ulica Smoleńsk 22/8” jest wystawą w procesie i akcją artystyczną. Niemieccy artyści, w jednym z pokoi zbudują przestrzeń domową, gdzie zamieszkają na czas trwania projektu. Uzyskamy w ten sposób sytuacje nawiązującą do historii i specyfiki tego miejsca, w którym wszyscy domownicy mieszkali, ale jednocześnie tworzyli. Życie i sztuka spotykały się tu codziennie, całkowicie zatracając swoje granice. Z kolei polscy artyści albo należą do rodziny Malików, albo znają ją blisko i byli jej częstymi gośćmi.

W ramach projektu odbędą się warsztaty dla studentów ASP, spotkania z artystami biorącymi udział w wystawie, oraz koncert trzech zespołów: Negradonny i dwóch zaprzyjaźnionych z rodziną: Dr. Lecter i Zberny 3000. Odbędzie się on w pokoju, w którym, na co dzień stał sprzęt muzyczny i gdzie Negradonna miała swoją salę prób. Koncert będzie jednocześnie pożegnaniem pokoju, w którym artystki mieszkały od dzieciństwa i gdzie powstawała ich muzyka oraz premierą nowej płyty Negradonny. Więcej na http://www.ulicasmolensk.blogspot.com/.

Kuratorki projektu: Justyna Koeke, Cecylia Malik
Współpraca: Kaśka Maniak
Partner: Interventionsraum
Organizatora: Fundacja No Local

Uczestnicy projektu „Ulica Smoleńsk 22/8”

Imke Hansen – politolożka, Uniwersytet w Hamburgu
Daniela Wolf – fotografia
Pablo Wendel – performance, interwencje w przestrzeni publicznej
Helmut Dietz – instalacje, obiekty
Kestutis Svirnelis – obiekty, video, instalacje
Demian Bern – komunikacja wizualna, interwencje w przestrzeni publicznej
Justyna Koeke – performance, instalacja
Tomasz Wiech – fotografia
Mateusz Torbus – fotografia
Piotr Madej – kompozycja, muzyka elektroniczna, instalacje dźwiękowe
Cecylia Malik – malarstwo, fotografia, performens
Negradonna – muzyka alternatywna, dark wave
Dr. Lecter – industrial
Zberny 3000 – metal


Miejsce akcji – Kraków, Ulica Smoleńsk 22/8,
od 16 do 31 marca

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 3 Votes )
 

Komentarze  

 
-2 # Gość 2010-03-19 13:54
Rodzina Maików powinna być wdzięczna, że przez 30 lat prawie za darmo mieszkała w 120 metrowym mieszkaniu w samym centrum Krakowa.
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież