Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Kalendarium Bartek Materka „Klatka"
wtorek, 15 czerwca 2021

Bartek Materka „Klatka"
wtorek, 09 lutego 2010 23:15    Drukuj Email

b_materka--200Wystawa w Bunkrze Sztuki jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości Bartka Materki. Obejmuje prace powstałe w latach 2004-2010. Tytułowa "Klatka" oznacza kadr fotografii, klatkę filmową, zamknięte pomieszczenie, więzienie czy wreszcie pułapkę. Jest to pojęcie, które można czytać bardzo szeroko. Klatkę da się interpretować jako opowieść artysty o świecie, ale warto też spojrzeć na nią przez pryzmat własnych doświadczeń i szukać w pracach malarza osobistych znaczeń. Każdy obraz jest niezależnym, pełnym zdaniem – mikroświatem otwartym na samodzielne poszukiwania widza.

 Punktem wyjścia dla większości prac Materki są zdjęcia. Jednak rzadko jest to jedynie zapis rzeczywistości: artystę fascynują raczej deformacje, odkształcenia i anomalie jakim obrazy ulegają w naszej świadomości, a także zakłócenia wywołane zastosowaniem współczesnych technologii optycznych lub biologicznymi zaburzeniami widzenia. W efekcie malarskich eksperymentów jego prace balansują na granicy reprezentacji i abstrakcji. Przedmiotem analizy nie jest jednak odkrycie naukowe samo w sobie, ani jednostka chorobowa z medycznego punktu widzenia. Artysta koncentruje się przede wszystkim na kondycji emocjonalnej, której doświadcza indywidualny bądź zbiorowy uczestnik danego zjawiska.

 Jego twórczość niełatwo określić i opisać w sposób jednoznaczny. Artysta ma w sobie imperatyw niezależności, wrodzoną ciekawość i wielką potrzebę eksperymentowania. Jest dynamiczny, ciągle poszukuje nowych tematów i rozwiązań formalnych. Nie lubi definiowania swojej sztuki według jednego klucza, zwinnie wymyka się kolejnym etykietom, które nadają jej krytycy, przemieszczając się szybko w różnych obszarach zainteresowań. Sztuka Bartka Materki bywa bardzo osobista, a jej źródło tkwi często w prywatnych doświadczeniach. Jednocześnie artysta podejmuje zagadnienia uniwersalne, obserwuje zjawiska z zakresu socjologii i psychologii. Z właściwą dla wielu prekursorów malarstwa pasją nawiązuje do najnowszych rozwiązań technicznych i odkryć naukowych.

Bartek Materka jest absolwentem krakowskiej ASP. W ciągu ostatnich kilku lat stał się artystą widocznym i znaczącym w obszarze życia artystycznego w kraju i na scenie międzynarodowej. Jego dokonania wielokrotnie weryfikowały ważne nagrody i wyróżnienia, m. in. III nagroda na Biennale „Bielska Jesień” (2005), stypendium Vermont Studio Center w USA (2006). Prace Materki znajdują się w licznych

prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Współpracuje z Galerią Raster.

 Kurator  Beata Nowacka-Kardzis


Bunkier Sztuki< Kraków, pl. Szczepański 3a, wystawa czynna od 24 lutego do 11 kwietnia

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież