Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna FOTO FOTO 1/2010
wtorek, 15 czerwca 2021

FOTO 1/2010
wtorek, 05 stycznia 2010 01:14    Drukuj Email
Rok 35-lecia

FOTO 1/2010Nowy Rok tradycyjnie już rozpoczynamy prezentacją kalendarza. W tym roku to Lavazza – bo zdjęcia z niego wydają się najbardziej interesujące. Nie sztuka jest wydać kalendarz, wiele wysiłku trzeba, by stał się on przedmiotem powszechnego pożądania. Od lat prym wiódł kultowy kalendarz Pirelli, głośno o nim było ze względu na zawartość i autorstwo. Zdaje się jednak, że pomysły się wypalają, a nowe realizacje nie są tak rewelacyjne. Ubiegłoroczny kalendarza Lavazzy, którego autorką była Annie Leibowitz i tegoroczny ze zdjęciami brytyjskiego fotografa mody – Milesa Aldridge’a dowodzą jednak, że kalendarz, a szczególnie zleceniodawca, może być jedynie pobudzającą inspiracją. W efekcie powstały wspaniałe obrazy łączące włoski wdzięk i włoską muzykę w stylu Futuretro, które można zobaczyć także na naszych łamach.

Coś miłego dla oka to nie tylko zdjęcia do kalendarza, to także efekty pracy fotografa zajmującego się na co dzień laniem wody. Nie żartuję, Arek Kempka dosłownie litrami leje wodę, a w międzyczasie fotografuje. O tym, jak to robi, opowiada w rozmowie z „FOTO”. Swój warsztat fotografa przyrody ujawnia też, dawno u nas nieobecny Robert Dejtrowski. Zdeklarowany miłośnik przyrody i fotografii będzie w tym roku namawiał nas do fotografowania zjawisk występujących w poszczególnych miesiącach. To też będzie swego rodzaju kalendarz, który pod jego kierunkiem każdy może stworzyć we własnym zakresie.

Na koniec informacja jeszcze gorąca – otóż na tegoroczne, listopadowe Paris Photo zaproszone zostały kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska. O tym, kto będzie prezentował swe prace na wystawach w Paryżu, będziemy starali się informować naszych Czytelników na bieżąco.

Rozpoczął się rok 2010, a to oznacza, że wchodzimy w 35 rok istnienia naszego tytułu. Przez te lata „FOTO” zawsze starało się być blisko swych Czytelników, służyć im pomocą i radą, informować o wydarzeniach wielkich i małych. Wiele się zmieniło, niemal w zapomnienie odeszła tradycyjna fotografia, niepodzielnie króluje aparat cyfrowy. Jednak niezmienny jest nasz stosunek do fotografii – będziemy prezentowali tylko tę na najwyższym poziomie artystycznym.

Zbigniew Włodarski

spis treści 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież