sobota, 18 maj 2024

Spis treści

Wakacyjny poradnik

Zobacz większe!Wkrótce wakacje, więc… pora iść na zakupy, bo trzeba się przecież przygotować przed wyjazdem na długo oczekiwany urlop. Wśród dziesiątek rzeczy mniej lub bardziej potrzebnych musi znaleźć się aparat fotograficzny – to dziś obowiązkowy element wyposażenia każdego urlopowicza. Pół biedy, jeśli aparat leży na półce i choć dawno nie używany, w tym roku jeszcze spełni swe zadanie. ...

Wakacyjny poradnik

Zobacz większe!

Wkrótce wakacje, więc… pora iść na zakupy, bo trzeba się przecież przygotować przed wyjazdem na długo oczekiwany urlop. Wśród dziesiątek rzeczy mniej lub bardziej potrzebnych musi znaleźć się aparat fotograficzny – to dziś obowiązkowy element wyposażenia każdego urlopowicza. Pół biedy, jeśli aparat leży na półce i choć dawno nie używany, w tym roku jeszcze spełni swe zadanie. Ale co zrobić, gdy powinniśmy kupić nowy? Jaki wybrać? Kompakt „wszystkomający” czy lustrzankę (też coraz częściej niezwykle wszechstronną)?
Zanim wyruszycie Państwo do sklepu, warto jednak spędzić kilka chwil na lekturze naszego poradnika, pióra specjalisty od testów, Romana Zabawy. Na kilku stronach autor postarał się przekazać maksimum informacji, ujmując je tak, by każdy niezdecydowany mógł wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie i by łatwiej było rozmawiać ze sprzedawcą. Warto też zachować ten numer „FOTO” na dłużej – informacje z przedwakacyjnego poradnika przydadzą się też po wakacjach.
W czerwcu wkraczamy też w okres intensywnie obchodzonych rocznic – jedną z nich jest 20-lecie „Gazety Wyborczej”, która od samego początku zatrudniała znakomitych fotografów. Wystawa, którą właśnie można oglądać w Zachęcie, świetnie to obrazuje. U nas niewielki wybór z ogromnego archiwum „Gazety”, zdjęcia z początku lat 90., końca wieku i zupełnie świeże, te znane i te bulwersujące.
Jeszcze zaproszenie do galerii, a w niej między innymi Agnieszka Jaźwińska, laureatka Grand Prix 5 Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej oraz gość z Brukseli, Guy Gagnon z czarno-białymi zdjęciami architektury. Warto spojrzeć, jak monumentalną fotografię można stworzyć bardzo prostymi środkami wyrazu. I niech nikt nie mówi, że ta fotografia jest démodée.

Zbigniew Włodarski

spis treści