sobota, 18 maj 2024

Spis treści

Polowanie czas zacząć – sezon otwarty

Zobacz większe!Nie trzeba nawet specjalnie się wysilać, by znaleźć interesujące wystawy fotograficzne – od końca kwietnia trwa piąty już Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, na początku maja ruszyła siódma edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. Obie imprezy obfitują w niezwykle interesujące wystawy fotograficzne, które powinny stać się obowiązkowe dla prawdziwych miłośników tej sztuki.
Co ciekawe – a dla wielu zupełnie nowe – niemal połowa wystaw na obu festiwalach to prezentacje fotografii czeskiej. Historia czeskiej fotografii jest długa i obfituje w ciekawe zjawiska, a wielu twórców na stałe wpisało się do światowej historii fotografii. W odróżnieniu od rodzimych artystów, czeska fotografia doczekała się bogatej literatury, a także dużych wystaw, których zadaniem było kompleksowe przedstawienie rozwoju medium fotograficznego w tym kraju. Teraz, dzięki kuratorom festiwali wystawy te możemy obejrzeć w naszych galeriach.
Nie znaczy to oczywiście, że wystawy polskich fotografów należy omijać szerokim łukiem – wręcz przeciwnie – festiwale to znakomita okazja, by obejrzeć klasyków i poznać debiutantów.
Zapraszamy, zatem na wystawy, szczególnie gorąco, bowiem „FOTO” ma zaszczyt być patronem medialnym obu festiwali. A przecież to nie koniec – w październiku pojedziemy do Bielska-Białej na Foto-ArtFestival.
W tym miesiącu mamy jeszcze jeden powód do satysfakcji – oto po raz kolejny międzynarodowa organizacja pism fotograficznych, do której należymy – TIPA, przyznała swoje nagrody. Pełną listę nagród prezentujemy wewnątrz – tu warto wspomnieć jedynie o wielkiej przemianie. Jeszcze nie tak dawno na te najwyższe wyróżnienia mogli liczyć jedynie producenci ściśle związani z fotografią. Dziś nagradzamy te urządzenia, które służą nie tylko wytwarzaniu fotografii, ale też jej obróbce, drukowaniu, przechowywaniu, oglądaniu. Teraz to blisko czterdzieści, bardzo różnorodnych produktów, z którymi ma do czynienia przeciętny miłośnik fotografii.
Gratulujemy wszystkim firmom ich świetnych produktów, licząc na to, że nie spoczną na laurach i w następnym roku również zaprezentują to, co będą mieli najlepszego.

Zbigniew Włodarski

spis treści