sobota, 25 maj 2024

Spis treści

FOTO 9/2010 wkrótce w sprzedaży
  • Shirin Neshat – Women Without Men. Niezauważalne momenty – Fotografie Marianne Breslauer z lat 1927-1938.
  • Mężczyźni okiem Agnieszki Pisarczyk. Fotografia w szkole..., na uczelni... – Dyplomy 2010.
  • TESTY: Sony NEX-5 – imponujące funkcje w maleńkim aparacie. Canon PowerShot G11 – kolejne wcielenie superkompakta i inne.
  • FOTOTEMAT: Kwiaty. Z kalendarza Roberta Dejtrowskiego – Wrzesień.
  • Fotografia w służbie, czyli albumy z fotografiami, a nie o fotografii.
  • Ekologia w obiektywie – rozstrzygnięcie. Fotologer. Fotoalbum
  • Canon Zone.
Zapraszamy do lektury. FOTO 9/2010 już w sprzedaży!

Koniec wakacji, targów czas…

Zobacz większe!Połowa sierpnia mija, lato powoli się kończy a przed nami czas targów. Zaczynamy od odbywających po raz 50 targów IFA w Berlinie. W miejscu tym dominuje elektronika użytkowa, wszystko to, co w domu potrzebne. Co w tym roku nas zaskoczy? Spektakularne premiery telewizorów 3D już się odbyły z racji światowych imprez sportowych, przed nami kolejna – targi fotograficzne Photokina w Kolonii. Jeszcze kilka lat temu to właśnie Photokina była miejscem światowych premier, czekali na nią wszyscy – miłośnicy fotografii, zawodowcy, cały przemysł fotograficzny. Dziś kojarzy się bardziej z tym, co już było niż tym, co dopiero będzie. Premiery sprzętu odbywają się w ekspresowym tempie, niemal co dnia. Pojawia się pytanie – czy są one tak spektakularne jak niegdyś? To okaże się niebawem.

W sieci pojawia się mnóstwo spekulacji, z przecieków można się "dowiedzieć", że na pewno będzie ten czy inny nowy model lustrzanki, a kolejna firma ma zamiar pokazać się na rynku z systemowym aparatem kompaktowym. Jeszcze inna – znana dotąd jedynie z lustrzanek małoobrazkowych i kompaktów, zainteresowała się średnim formatem.

Weryfikacja tych wiadomości nastąpi pod koniec września w Kolonii – my na łamach FOTO napiszemy o tym w numerze listopadowym. Nie narzekam, stwierdzam tylko fakt, że pisma papierowe nie nadążają za ekspresowo rozwijającą się technologią. W donoszeniu newsów zdecydowanie wyprzedza nas Internet. Możemy jednak poświęcić więcej miejsca na dogłębne testy i porównania, zaś w celu uzupełnienia nowinek i skrócenia czasu oczekiwania, zapraszam na www.foto.com.pl oraz www.fotologer.pl.

FOTO ma także inną przewagę na internetowymi mediami – to u nas Czytelnicy znajdą interesującą fotografię pokazaną tak, jak chcieli jej twórcy, wydrukowaną na papierze. Proszę spojrzeć na czarno-białe zdjęcia Agnieszki Pisarczyk – czy Internet jest w stanie oddać wszystkie niuanse półtonów?

Zapraszam także do lektury relacji z festiwali fotografii w Arles i Perpignan – odnotowujemy tam także obecność polskich autorów. Do zobaczenia w Kolonii!

Zbigniew Włodarski

spis treści