sobota, 25 maj 2024

Spis treści

FOTO 8/2010 już w sprzedaży
  • Obszerny materiał zdjęciowy Erazma Ciołka o powstałej trzydzieści lat temu Solidarności. Erazm Ciołek to niestrudzony dokumentalisty tamtych wydarzeń – trwa właśnie wystawa jego prac w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawy, o których piszemy to XIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii PHOtoespana 2010 i akcenty polskie na tym festiwalu, interesujące "Wzorki polskie" Kacpra Kowalskiego no i podsumowanie dokonań uczestników Studium Fotografii ZPAF na IX Dorocznej Wystawie.
  • Dla miłośników warsztatu fotograficznego coś, co powinno zainteresować szczególnie – Jarosław Mikołajczuk opowiada jak fotografować ślub a Robert Urbański zwierzęta w ZOO.
  • Testujemy też coraz bardziej popularne kompakty systemowe (czyli z wymiennymi obiektywami) – Roman Zabawa wziął na warsztat aparat Panasonic Lumix G2 a komitet techniczny TIPA testuje Olympusa E-PL1.
  • Warto też poczytać o obiektywach do Lumixów Panasonika – w tym numerze test trzech popularnych szkieł Lumix G 20 mm, Lumix G Vario 7 – 14 mm i Leica DG Macro-Elmarit 45 mm.
Zapraszamy do lektury. FOTO 8/2010 już w sprzedaży!

O wystawie, której nie było i targach, które będą

ZOBACZ WIĘKSZE!Proszę sobie wyobrazić moją radość na wiadomość, że we Wro-cławiu, po raz pierwszy w Polsce odbędzie się wystawa zdjęć Hel-muta Newtona. Spora kolekcja, choć anonimowego kolekcjonera, szacowne Muzeum, przygotowania, miejsce na łamach FOTO obo-wiązkowe. Oto na kilka dni przed wysyłką tego numeru do drukar-ni okazuje się, że wystawy nie będzie – rzecznik prasowy organi-zatorów powiadomił nas, iż "z przyczyn niezależnych od Muzeum Miejskiego Wrocławia wystawa Helmuta Newtona nie odbędzie się w wyznaczonym terminie". Szkoda, to jedna z niewielu okazji do te-go, by na własne oczy zobaczyć fotografie mistrza obiektywu.

Jednak mam dla Państwa niespodziankę – oto tuż za miedzą, w Berlińskim Muzeum Fotografii trwa właśnie wielka, retrospek-tywna wystawa zdjęć June Newton (Alice Springs), żony Helmuta Newtona. Warto tę wystawę, blisko 250 prac, obejrzeć, a przy okazji odwiedzić siedzibę Fundacji Helmuta Newtona, gdzie z pewnością można będzie też zobaczyć zdjęcia mistrza.

Sierpień w naszej historii zajmuje miejsce szczególne, w tym ro-ku mija 30 lat od pamiętnych wydarzeń w gdańskiej stoczni. Jednym z dokumentalistów tych wydarzeń był Erazm Ciołek, którego wysta-wę "Sierpień Solidarności" w warszawskim Centrum Sztuki Współ-czesnej polecamy. Skromny wybór prac prezentujemy także na na-szych łamach.Przyszły zaś miesiąc, to tradycyjny czas targów, w tym numerze FOTO szczegóły na temat największych w tej części Europy targów elektroniki konsumenckiej IFA w Berlinie, które rozpoczynają się już 3 września. O Photokinie – sztandarowym wydarzeniu fotograficz-nym tego roku w następnym numerze.

Na koniec zapraszam do lektury naszego działu warsztatowego – Jarosław Mikołajczuk zdradza w nim tajniki wykonania dobrych zdjęć w czasie ceremonii ślubnej. Choć większość nowożeńców korzysta z pracy zawodowców, nic nie stoi na przeszkodzie, by fotoamatorzy z rodziny czy znajomych wiedzieli jak fotografować ślub – bo łatwe to nie jest.

Zbigniew Włodarski

spis treści