sobota, 25 maj 2024

Spis treści

FOTO 6/2010 już w sprzedaży
  • W najnowszym numerze FOTO wiele miejsca poświęcamy portretowaniu. Warsztatu uczy Paweł Staszak, Jerzy Lech pisze o tym jak zrobić domowy portret za „pięć groszy” a obok prezentujemy wiele interesujących portretów – czyli portret teoretycznie i praktycznie.
  • W tym numerze ostatni już artykuł i zdjęcia prezentujące miasta w RPA w których rozgrywane będą mistrzostwa świata w piłkę nożną. Teraz pozostaje czekać na mecze w telewizorach 3D.
  • Jak zwykle zapraszamy do lektury interesujących testów – w tym miesiącu dwa aparaty z górnej półki – Canon EOS 550d i Nikon D300s oraz szerokokątne obiektywy Olympusa. Roman Zabawa zastanawia się, którą kartę pamięci kupić a Robert Urbański robi zdjęcia pod światło.
Zapraszamy do lektury. FOTO 06/2010 już w sprzedaży!

Festiwale, festiwale…

Zobacz większe!Wraz z wiosną przyszedł czas festiwali. Warszawa, Łódź, Kraków, w każdym z tych miast organizatorzy dwoją się i troją, by ich impreza była najbardziej interesująca i przyciągnęła jak najwięcej widzów. Ta rywalizacja ma oczywiście swoje dobre i złe strony. Co prawda,

od przybytku głowa nie boli, ale przy takiej koncentracji wystaw fotograficznych właściwie w ciągu trzech miesięcy można dostać zawrotu głowy. Z drugiej strony, to niepowtarzalna okazja by zobaczyć wiele interesujących prac, których bez festiwalowej otoczki nie moglibyśmy

obejrzeć. To także okazja do permanentnej fotograficznej edukacji. Według jednej ze szkół mistrzowskich, oglądanie prac wybitnych artystów, samodzielne ich analizowanie, powinno dawać efekty w postaci własnej twórczości mocno opartej o doświadczenia

innych. Nie warto wyważać otwartych drzwi, trzeba natomiast szukać własnych rozwiązań, własnej drogi do sal wystawowych. Temu między innymi mają służyć wszelkie formy otwartych prezentacji portfolio, dyskusje z kuratorami i jurorami festiwali – tak jak to dzieje się w Krakowie, Arles czy Perpignan.

W najnowszym numerze FOTO także staramy się, by edukacja nie zeszła na plan dalszy. Wiele miejsca poświęcamy portretowi – zarówno w ujęciu warsztatowym Pawła Staszaka, jak i technologicznym Jerzego Lecha. Nie zapominamy o efektach pracy fotografów – Czytelnicy znajdą tu prezentacje portretów z różnych stron świata.

Zbliża się termin mistrzostw świata w piłkę nożną rozgrywanych w tym roku w RPA. Kończymy też prezentację południowoafrykańskich miast, w których się one odbędą. Pokazaliśmy interesujące, panoramiczne ujęcia autorstwa Rolanda Richtera, znawcy i miłośnika Afryki. Obiecujemy jednak, że na czarny ląd będziemy wracali – to kopalnia fotograficznych tematów, dla wielu jednak, niestety niedostępna.

Jeszcze dwa zaproszenia – po raz kolejny przypominam o otwartych łamach FOTO dla członków Towarzystw i Klubów Fotograficznych. Pochwalcie się swoimi fotografiami! Wszystkich fotografujących gorąco zapraszam do korzystania z naszego fotobloga. Wystarczy zarejestrować się na portalu fotologer.pl i utworzyć swój

blog fotograficzny, a potem stworzyć swoje portfolio zdjęciowe, wymieniać się poglądami na tematy fotograficzne, oceniać i komentować zdjęcia innych użytkowników. To także forma edukacji powszechnej.

Zbigniew Włodarski

spis treści