sobota, 25 maj 2024
– pierwsze wrażenia

GF1k_front_080To już trzeci model w ciągu roku z systemu Micro 4/3, który znalazł się w ofercie firmy Panasonic. Po G1, dzięki któremu okazało się że można stworzyć aparat będący swego rodzaju hybrydą, pojawił się GH1 ze specjalnie skonstruowanym obiektywem dla miłośników fotografii i filmowania. Aparat, choć fotograficzny, dedykowany był do nagrywanie filmów AVCHD w formacie Full HD. ...

– pierwsze wrażenia

GF1k_front_200To już trzeci model w ciągu roku z systemu Micro 4/3, który znalazł się w ofercie firmy Panasonic. Po G1, dzięki któremu okazało się że można stworzyć aparat będący swego rodzaju hybrydą, pojawił się GH1 ze specjalnie skonstruowanym obiektywem dla miłośników fotografii i filmowania. Aparat, choć fotograficzny, dedykowany był do nagrywanie filmów AVCHD w formacie Full HD.

Lumix DMC-GF1 to trzeci model firmy Panasonic zgodny ze standardem Micro 4/3. GF1 wykorzystuje wszystkie zalety aparatu systemowego z wymienną optyką, może rejestrować zarówno fotografie, jak i filmy. Obsługuje zaawansowany format AVCHD Lite, który nadaje się idealnie do rejestrowania długich filmów o wysokiej rozdzielczości oraz do współpracy z innymi urządzeniami audio-video. Może też nagrywać filmy w formacie Motion JPEG, który zapewnia wyższą zgodność z komputerami PC. Programowy tryb filmowy umożliwia zmianę przesłony i szybkości migawki.

Oprócz licznych funkcji, które pomagają początkującym użytkownikom w robieniu zdjęć, takich jak popularny tryb iA , aparat DMC-GF1 jest również wyposażony w kilka unikatowych mechanizmów, takich jak miernik ekspozycji, podgląd przesłony oraz podgląd szybkości migawki w widoku na żywo. GF1 oferuje też 16 trybów tematycznych, w tym nowy tryb peryferyjnego zmiękczania, który wyostrza obiekt zdjęcia i delikatnie rozmywa obraz wokół niego. Tryby te można wykorzystać również podczas kręcenia filmów, aby uzyskać dramatyczne, teatralne efekty bez późniejszego edytowania materiału.  Najbardziej jednak, w stosunku do poprzedników zmienił się wygląd nowego aparatu. GF1 to ‘oldscoolowe’ pudełko niesłychanie przypominające swym kształtem Olympusa EP-1, który zadebiutował w czerwcu.

Matryca Live MOS o rozdzielczości 12,1 miliona pikseli łączy najlepsze cechy dwóch typów rozwiązań — wysoką jakość obrazu matrycy CCD oraz niski pobór mocy matrycy CMOS. Zaawansowana technologia, która umożliwia jednoczesne odczytywanie 4 kanałów danych, pozwala też aparatowi GF1 wyświetlać pełne 60 klatek na sekundę w podglądzie na żywo, jednocześnie wiernie odwzorowując obrazy wysokiej rozdzielczości z drobnymi szczegółami i bogatą gradacją.

Układ do obróbki obrazu to nowy procesor Venus Engine HD, który zapewnia niezwykle zaawansowane funkcje przetwarzania sygnałów. Do aparatu dołączone zostało  oprogramowanie edycyjne - najnowsza wersja PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition pozwala przeglądać, edytować i archiwizować zdjęcia oraz filmy. Zdjęcia i filmy można przenosić za pomocą kabla USB do komputera PC z zainstalowanym oprogramowaniem PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition.  Materiały zarejestrowane w formacie AVCHD Lite można nagrać bezpośrednio na płytę DVD i obejrzeć na odtwarzaczu Blu-ray DIGA. Program umożliwia też przekształcenie filmów w format MPEG2 i nagranie ich na standardowej płycie DVD.

Aparaty LUMIX G Micro System są dostępne w kilku kolorach: głęboka czerń, aktywna czerwień, eleganckie srebro i czysta biel.